Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Virel enfeksiyon çekingen iliskisi

Çekingen kisilerin vejetatif sinir sisteminin, disadönük kisilere göre, stresten daha çok etkileniyormus.

Çekingen kisilerin viral enfeksiyonlara daha kolay yakalandigi belirtildi. Bilim adamlari, çekingen kisilerin vejetatif sinir sisteminin, disadönük kisilere göre, stresten daha çok etkilendigini kaydettiler.

Biological Psychiatry dergisindeki makaleye göre, bilinçsiz bir sekilde sürekli gergin olma hali bagisiklik sistemini zayiflatiyor.

Los Angeles'teki California Üniversitesi'nde görevli bilim adami Steve Cole, Antik Yunan'daki hekimlerin çekingen insanlarin bulasici hastaliklara daha çabuk yakalandigini gözlemledigini hatirlatarak, AIDS hastaliginin ortaya çikmasindan sonra bu gözlemin dogrulandigini söyledi. Cole, bilim adamlarinin, içedönük insanlarin, disadönüklere göre, daha çabuk AIDS hastasi oldugunu ve daha erken öldügünü tespit ettiler.

Bu gözlemin biyolojik nedenlerini ortaya çikarmak isteyen Cole ve ekibi, HIV bulasmis 54 erkegi 12 ila 18 ay takip ettiler.

Deneyin basinda, deneklerin strese nasil tepki verdigini test eden bilim adamlari, yapilmasi zor egzersizler, zihinsel problemler ve aniden gelen bir ses sirasinda deneklerin kalp atisi, terleme ve damarlarin genislemesi gibi vejetatif sinir sisteminin isaretlerini ölçtüler.

Bu testin sonuçlarina göre her denek için ''stres kisiligi'' belirleyen bilim adamlari, çekingen kisilerin strese karsi çok duyarli oldugunu saptadilar.

Bilim adamlari, bundan sonraki 12-18 aylik dönemde deneklerin kanindaki HIV oranini ölçtüler ve bagisiklik sistemindeki degisiklikleri belirlediler.

Arastirma sonuçlarinda, çekingen ve strese karsi çok duyarli olan kisilerin kanindaki HIV oraninin, disadönük kisilere göre, 10 ila 100 kat daha fazla oldugu ortaya çikti. Bilim adamlari, bu kisilerde antiviral ilaçlarin hemen hemen hiç etki etmedigini de tespit ettiler.

Bilim adamlari, çekingen kisilerin sürekli olarak yüksek miktarlarda noradrenalin isimli stres hormonunu salgiladigini, bu hormonun vücudu adrenalin hormonu gibi alarm durumuna soktugunu ve süreklilik arz etmesi halinde bagisiklik sistemini zayiflattigini kaydettiler.

Bilim adamlari, noradrenalin ve bagisiklik sistemi arasindaki iliskinin anlasilmasinin, gelecekte viral enfeksiyonlarin daha iyi kontrol edilmesine yardimci olabilecegini söylediler.(AA)
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası