Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Virel enfeksiyon çekingen iliskisi

Çekingen kisilerin vejetatif sinir sisteminin, disadönük kisilere göre, stresten daha çok etkileniyormus.

Çekingen kisilerin viral enfeksiyonlara daha kolay yakalandigi belirtildi. Bilim adamlari, çekingen kisilerin vejetatif sinir sisteminin, disadönük kisilere göre, stresten daha çok etkilendigini kaydettiler.

Biological Psychiatry dergisindeki makaleye göre, bilinçsiz bir sekilde sürekli gergin olma hali bagisiklik sistemini zayiflatiyor.

Los Angeles'teki California Üniversitesi'nde görevli bilim adami Steve Cole, Antik Yunan'daki hekimlerin çekingen insanlarin bulasici hastaliklara daha çabuk yakalandigini gözlemledigini hatirlatarak, AIDS hastaliginin ortaya çikmasindan sonra bu gözlemin dogrulandigini söyledi. Cole, bilim adamlarinin, içedönük insanlarin, disadönüklere göre, daha çabuk AIDS hastasi oldugunu ve daha erken öldügünü tespit ettiler.

Bu gözlemin biyolojik nedenlerini ortaya çikarmak isteyen Cole ve ekibi, HIV bulasmis 54 erkegi 12 ila 18 ay takip ettiler.

Deneyin basinda, deneklerin strese nasil tepki verdigini test eden bilim adamlari, yapilmasi zor egzersizler, zihinsel problemler ve aniden gelen bir ses sirasinda deneklerin kalp atisi, terleme ve damarlarin genislemesi gibi vejetatif sinir sisteminin isaretlerini ölçtüler.

Bu testin sonuçlarina göre her denek için ''stres kisiligi'' belirleyen bilim adamlari, çekingen kisilerin strese karsi çok duyarli oldugunu saptadilar.

Bilim adamlari, bundan sonraki 12-18 aylik dönemde deneklerin kanindaki HIV oranini ölçtüler ve bagisiklik sistemindeki degisiklikleri belirlediler.

Arastirma sonuçlarinda, çekingen ve strese karsi çok duyarli olan kisilerin kanindaki HIV oraninin, disadönük kisilere göre, 10 ila 100 kat daha fazla oldugu ortaya çikti. Bilim adamlari, bu kisilerde antiviral ilaçlarin hemen hemen hiç etki etmedigini de tespit ettiler.

Bilim adamlari, çekingen kisilerin sürekli olarak yüksek miktarlarda noradrenalin isimli stres hormonunu salgiladigini, bu hormonun vücudu adrenalin hormonu gibi alarm durumuna soktugunu ve süreklilik arz etmesi halinde bagisiklik sistemini zayiflattigini kaydettiler.

Bilim adamlari, noradrenalin ve bagisiklik sistemi arasindaki iliskinin anlasilmasinin, gelecekte viral enfeksiyonlarin daha iyi kontrol edilmesine yardimci olabilecegini söylediler.(AA)
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası