Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kan uyusmazligi testine dikkat!

Anne ve babanin kan gruplari arasinda uyumsuzlugun dogacak bebek için hayati tehlike içerdigine dikkat çekildi.

Anne ve babanin kan gruplari arasinda uyumsuzluk demek olan "kan uyusmazligi"nin, dogacak bebekte kansizlik (anemi) ve bunun sonucu olarak kalp yetmezligine neden oldugu ögrenildi.

Ihlas Haber Ajansi (IHA) muhabirinin edindigi bilgilere göre, anne ve babanin kan gruplarinin uyusmamasi dogacak bebekte kansizlik, kalp yetmezligi, hastaligin siddetine ve yok edilen kan hücrelerinin miktarina bagli olarak anne karninda ölüm de dahil olmak üzere pek çok kötü sonuç dogurabiliyor.

Anne karnindaki bebegin, bu uyusmazliktan etkilenebilmesi için bebegin kan grubu ile anneninkinin uyumsuz olmasi, bebegin kaninin anne kani ile temas etmesi ve annenin bagisiklik sisteminin bu duruma cevap olarak antikor üretmesi gerekiyor. En sik rastlanilan uyumsuzluk Rh uygunsuzlugu. A, B, AB, ve O olmak üzere 4 gruba ayrilan kan gruplarinin yani sira D faktörü adi verilen Rh faktörü, pozitif ya da negatif olabiliyor.

Baba Rh (+) ve anne Rh (-) iken eger bebek de Rh (+) olursa bebegin kanindaki bu Rh faktörü anne kanina geçiyor ve annenin bagisiklik sitemi Rh faktörünü ortadan kaldirmak için antikor adi verilen maddeler üretiyor. Bu nedenle ilk bebek durumdan etkilenmiyor ancak bir sonraki bebek eger Rh (+) olursa anne kanindaki bu anti Rh'lar bebege geçebiliyor ve bebegin kaninda çökelmelere neden oluyor.

Rh uygunsuzlugundan sadece baba pozitif, anne negatif iken söz edilebiliyor. Baba negatif, anne pozitif ise uyusmazlik önemini yitiriyor.

Bazi durumlarda ise anne ve bebek kani dogumdan önce de temas edebiliyor. Bu temas, amniyosentez (gebelikte anne karnindaki bebegin içinde bulundugu sivinin igne ile alinmasi), düsük ve gebelik sirasinda fazla miktarda kanamalarla gerçeklesiyor. Bazen Rh(-) bir kadina hata ile Rh(+) kan verildiginde de ortada gebelik yokken bile kadinin kaninda anti-Rh antikorlar bulunabiliyor ve ilk bebek uygunsuzluktan etkilenebiliyor.

Kan uyusmazliginin teshisi için hem anne hem de baba adayinin kan grubunun bilinmesi önemli. Eger anne Rh (+) ise babanin kan grubu önemini yitiriyor. Gebelik takibi esnasinda annenin kaninda normalde olmamasi gereken anti-Rh araniyor. Bu teste indirek coombs adi veriliyor. Dogum sonrasi bebekte anneden geçen antikorlarin aranmasina ise direk coombs testi adi veriliyor. Bebegin kan uyusmazligindan etkilenip etkilenmedigini anlamak için ayrica kordosentez de (anne karnindan bir igne ile girilerek bebegin kordonundaki damardan 'bebek kani' alanmasi) yapilabiliyor.

Kan uyusmazliginin tedavisinde amaç annenin Rh pozitiflere karsi antikor olusturmasini engellemek. Bu nedenle kan grubu Rh(-), esi Rh(+) olan gebelere 28. haftada anti-D ignesi yapilmasi gerekiyor. Bu ilaçlara halk arasinda uyusmazlik ignesi adi veriliyor. Dogumdan sonra bebegin kan grubu pozitif ise ilk 72 saat içinde yeniden anti-D yapilmasi gerekiyor. Benzer sekilde düsük, dis gebelik, kürtaj gibi durumlarda da müdahaleden hemen sonra anti-D yapilmasi gerekiyor. Tanisal amaçli girisimler olan amniyosentez, kordosentez gibi islemleri takiben anti-D yapilmasi gebeligin saglikli devami açisindan son derece önemli görülüyor. (IHA)
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası