Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Soguk havada nasil giyinmeliyiz?

Soguk havadan korunmak için, çok kalin kiyafetler yerine, daha ince ama üst üste giyinmek daha yararli oluyor.

Soguk havadan korunmak için, çok kalin kiyafetler yerine, daha ince ama üst üste giyinmenin yarar sagladigi belirtiliyor.

Uludag Üniversitesi (UÜ) Tip Fakültesi Halk Sagligi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Hamdi Aytekin, soguk havalarda vücut direncinin ve isisinin korunabilmesi için, mevsimsel sartlara uygun giyinilmesi gerektigini belirtti.

Soguk havalarda, direncin azalmasi sonucu vücudun hastaliklara karsi zayif düstügünü ifade eden Aytekin, ''Soguk havalarda akciger hastaliklari, solunum yolu enfeksiyonlari, grip, nezle gibi hastaliklarda artis görülüyor. Soguk hava tek basina hastalik yapmaz, sadece kolaylastirici rol oynar'' dedi.

Aytekin, kis aylarinda daha fazla kaloriye ihtiyaci duyuldugunu, soguktan korunmak için iyi ve dengeli beslenmenin yani sira iyi giyinmenin önemli oldugunu söyledi.

Soguk havalarda kiyafet seçimine dikkat edilmesinin büyük önem tasidigini dile getiren Aytekin, kalin kiyafetler yerine, ince ama üst üste birkaç kat giysinin tercih edilmesi gerektigini bildirdi.

Giysilerin pamuklu ve yünlü olmasinin soguktan korunmada önemli rol oynadigini anlatan Aytekin, bunun yani sira terlettikleri için sentetik kiyafetlerden uzak durulmasi gerektiginin altini çizdi.

ALKOLE DIKKAT

Aytekin, kis aylarinda mümkün oldugunca az alkol alinmasi gerektigini ifade ederek, ''Çünkü, alkol alindiginda damarlar genisler. Bu da vücudun daha fazla isi kaybetmesine neden olur. Insanlar, alkol aldiklarinda isindiklarini saniyorlar. Ama aslinda sadece sogugu hissetmiyorlar. Alkol alanlarin donmalari daha kolay olur'' dedi.

Kalp hastalarinin soguk havalarda krizi geçirme riskinin arttigini vurgulayan Aytekin, ''Soguk havada damarlar daralir. Bu durum da kalbin daha çok çalismasina neden olur. Bu nedenle yasli kisiler ve kalp hastasi olanlar mümkün oldugunca disari çikmamali, çiktiklarinda da giyeceklerine dikkat etmeli'' diye konustu.(A.A.)
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası