Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Amaç, kizamik hastaligini yok etmek

Saglik Bakanligi, Milli Egitim Bakanligi ve UNICEF’nin katkilariyla “Kizamik Asisi Kampanyasi” baslatti.

Saglik Bakani Recep Akdag, gelecek yil çocukluk çagina iliskin bütün asilari yapmayi ve en yüksek rakamlara ulasmayi hedeflediklerini söyledi.

Türkiye genelinde 8-26 Aralik günleri arasinda gerçeklestirilecek olan, “Kizamik Asisi Kampanyasi”nin baslamasi dolayisiyla, Maltepe Ilkögretim Okulu’nda tören düzenlendi. Törende konusan Saglik Bakani Recep Akdag, kampanyanin, bu hastaliga neden olan virüsün toplumdaki dolasimini azaltmayi amaçladigini belirtti. Kizamiktan asiyla korunulabilecegini vurgulayan Akdag, böyle bir hastaliktan çocuklarin etkilenmelerinin ve hatta yasamlarini kaybetmelerinin, 21. Yüzyil’da kabul edilmesinin mümkün olmadigini söyledi.

Türkiye’de asi konusunda ciddi mesafeler kaydedildigini belirten Akdag, “Son birkaç sene içinde asi konusunda küçük gerilemelerin oldugunu tespit ettik. Saglik Bakanligi ve hükümet olarak, 2004 yili hedefimiz, yalnizca kizamik asisi için degil bütün çocukluk çagi asilari için ulasilabilecek en yüksek hedeflere ulasmaktir. Bunun için gerekli çalismalari yaptik” dedi.

20 MILYON ÇOCUK ASI OLACAK

Saglik Bakanligi, Milli Egitim Bakanligi ve UNICEF’nin katkilariyla düzenlenen kizamik asisi kampanyasiyla 20 milyon çocuga asi yapmayi hedeflediklerini anlatan Akdag, bunun Avrupa’da gerçeklestirilen en yüksek rakamli asi kampanyasi oldugunu söyledi.

Akdag, ilk asamada ilkögretim okullarinda okuyan çocuklara iki hafta içinde kizamik asisi yapilacagini, ikinci asamada da okul öncesi çagdaki çocuklara ulasacaklarini ifade etti. Akdag, okul öncesi çagdaki çocuklara diger asilarin da yapilacagini söyledi.

Türkiye’de her yil 1.5 milyon bebegin dünyaya geldigini, bunun da önemli bir rakam oldugunu belirten Akdag, anne-çocuk sagligini korumak için el birligi yapilmasi gerektigini söyledi.

Kizamik hastaligini 2010 yilina kadar yok etmek amaciyla baslatilan kampanya çerçevesinde ülke genelindeki okullarda 1. ve 8. sinif arasindaki tüm çocuklar, daha önce kizamik hastaligi geçirme ve asilanma durumlarina bakilmaksizin asilanacak.

“TERÖRLE MÜCADELEYE BENZER”

Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik de, hastaliklara karsi tedbir alinmasi gerektigini anlatti. “Hastaliklarla mücadele etmek, bugünlerde aktüel oldugu için belki benzetmek tuhaf gelebilir ama terörle mücadele etmeye benzer” diyen Çelik, sözlerini söyle sürdürdü: “Eger bir insan terör örgütü kurmus ve silahi eline almissa, onlarla mücadele etmenin maliyeti çok daha pahalidir. Ama mühim olan o terör örgütü biraraya gelmeden ona mani olabilmektir. Elbette eline silah almis, size saldirmak üzere yola çikan insanlari çiçekle karsilamazsiniz. Silaha karsi kisa vadede silahla mücadele olur. Ancak uzun vadede bu isi tamamen ortadan kaldirmanin yolu baskadir, daha etkin önlemler alinir. Orman yangini çiktiktan sonra, orman yangininin yarattigi tahribat, ormani söndürmenin maliyeti her zaman yangina karsi alinmasi gereken önlemlerin maliyetinden daha fazladir. Iste asilama faaliyeti, orman yangini çikmadan önce önlem almaya benzer.” Türkiye’nin nüfusunun genç olduguna isaret eden Çelik, saglikli nesiller yetistirmenin, saglik hizmeti götürmekten geçtigini söyledi. Çelik, “Egitim mi daha önemli, saglik mi daha önemli seklinde bir tartismaya girmiyorum. Ama saglik konularina duyarli bir neslin yetismesinin mutlaka egitim gerektiginde sanirim hepimiz birlesiriz” dedi.

Kampanyaya UNICEF’in de destek verdigini kaydeden Çelik, yine UNICEF’in destekledigi “Haydi Kizlar Okula” kampanyasindan olumlu sonuçlar alindigini, bu kampanyadan da olumlu sonuç alinacagina inandigini dile getirdi. UNICEF Türkiye Temsilcisi Edmond McLoughney de, 5 yasin adindaki çocuklarin ölümüne en fazla yol açan hastaliklardan birinin kizamik oldugunu belirterek, kampanyanin bu hastaligin ortadan kaldirilmasini saglayacagini kaydetti. Kizamik asisinin ucuz oldugunu ifade eden Mcloughney, asisi olan bir hastalik nedeniyle çocuklarin ölmemesi gerektigini söyledi.

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Ugurlu da, kizamigin Türkiye’de yaygin görüldügünü ve her 3-4 yilda büyük salginlara yol açtigini anlatti. Kizamigin en çabuk okullarda yayildigini belirten Ugurlu, kizamik geçiren ortalama her 100 çocuktan 3’ünün yasamini yitirdigini kaydetti.

ILK ASIYI SAGLIK BAKANI YAPTI

Konusmalarin ardindan, Saglik Bakani Akdag ile Milli Egitim Bakani Çelik, asi için hazirlanmis sinifa geçtiler. Akdag, burada iki ögrenciye asi yaparak, kampanyayi baslatti. Akdag, asi yaptigi çocuklarla sohbet ederken, Milli Egitim Bakani Çelik de igneyi görmemeleri için çocuklarin basini çevirdi. Akdag, asi yaptigi ögrenciye yönelttigi “aci hissedip hissetmedigi” sorusuna, “Asi rahat geçti. Hiçbir sey hissetmedim” yanitini aldi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası