Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Genetik yapisi degistirilmis domuz böbregi sebeklere nakledildi

Amerikali bilim adamlari, genetik yapisi degistirilen domuzlardan alinan böbrekleri sebeklere naklederek, maymunlarin yasam süresini uzatmayi basardilar.

Nature dergisindeki habere göre, genetik yapisi degistirilmis domuzlarin böbrekleri nakledilen maymunlar, normal domuz böbregi nakledilen maymunlardan iki kattan daha uzun süre yasadilar.

ABD’deki Massachusetts Hastanesi’nde görevli bilim adami David Sachs, gelecekte genetik yapisi degistirilmis hayvanlardan alinacak organlarin insanlara nakledilebilecegini kaydetti. Genetik yapilari degistirilmis domuzlarin “alfa-1,3-galaktosil-transferaz” isimli enzimi üretemedigini söyleyen Sachs, bu enzimin seker moleküllerini hücre zarinin dis kismina yapistirmakla görevli oldugunu belirtti.

Sachs, insanlarin ve sebeklerin ait oldugu primat türünde, yapisan seker moleküllerinin birkaç dakika içinde “yabanci” olarak algilandigini ve bagisiklik sistemi hücreleri tarafindan saldiriya ugradigini ifade etti.

YASAM SÜRESI UZADI

Sachs, genetik yapisi degistirilmis domuzlarin böbrekleri nakledilen sebeklerin 81 güne kadar, normal domuz böbregi nakledilen sebeklerin ise sadece 30 gün yasadigini söyledi. Bilim adamlari, yasam süresinin daha da uzatilmasinin mümkün oldugunu kaydettiler.

Sachs, sebeklerin bagisiklik sistemini ilaçlarla baskiladiklarini, ayrica genetik yapisi degistirilmis domuzlarin timüs bezlerinin bir bölümünü de böbrekle birlikle naklettiklerini ifade ettiler. Sebeklerin timüs bezi, nakledilen timüs bezi parçasi sayesinde domuz böbregine saldirmayan bagisiklik sistemi hücreleri üretti.

Nakledilen böbreklerin bagisiklik sisteminin ilk saldirilarina dayanabildigini belirten bilim adamlari, sebeklerin, daha sonra olusan kan pihtilari nedeniyle öldügünü kaydettiler. Bilim adamlari, domuz organlarinin insanlara nakledilebilmesi için, bu sorunlarin çözülmesi ve virüslerin hayvandan insana geçmesinin engellenmesi gerektigini söylediler.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası