Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Prostat tedavisindeki yenilik: Feedback termoterapi

Prostat bezinin büyüme nedeni tam bilinmemekle birlikte erkeklik hormonlarinin bir etkisi oldugu düsünülüyor.

Erkeklerin hayat kalitesini en fazla etkileyen saglik sorunlarinin basinda gelen prostat büyümesi feedback termoterapi ile problem olmaktan çikiyor.

Prostat, tüm erkeklerde dogumdan itibaren bulunan normalde ceviz büyüklügünde bir organ. Idrar torbasinin altinda yer alan prostatin bilinen tek fonksiyonu salgi üretmek. Bosalma esnasinda bu salgi testislerden gelen sperm ve meni torbasindan gelen sivilarla birleserek idrar kanalindan disari çikiyor. Hamilelik için gerekli olan prostat salgisi spermlerin hareketliligini arttiriyor. Ancak erkekler 40’li yaslara geldiginde prostat içerisinde bir takim degisiklikler belirmeye basliyor. Nodüller olusmasi sonucunda prostat genisliyor.

Acibadem Hastanesi Bakirköy Üroloji Uzmani Op. Dr. Enis Rauf Coskuner bunun bir hastalik olmadiginin ancak yaslanma sürecinin bir sonucu oldugunun altini çizerek söyle devam ediyor: ” Her erkek, az veya çok, prostattaki bu degisimlerin olusturdugu etkilerle yüzlesmek zorundadir. Genelde uzun yillara dayanan bu genislemeye Selim Prostat Hiperplazisi (Benign Prostatic Hyperplasia-BPH) adi verilir.”

PROSTAT BEZI NEDEN BÜYÜR?

Prostat bezinin büyüme nedeni tam bilinmemekle birlikte erkeklik hormonlarinin bir etkisi oldugu düsünülüyor. Op. Dr. Coskuner sunlari söylüyor: “Prostat bezi idrar kesesinin boyun kisminda idrar çikim kanalini (üretra) sarar. Prostat genislediginde, üretrayi sikistirir, hem sik sik idrara çikma ile karsi karsiya birakir hem de idrara çikmayi zorlastirir. Bu sonuç erkekler için katlanilamaz bir durum yaratir ve kisinin hayat kalitesi bozulur.”

BELIRTILERI

Erkek nüfusunun yaklasik %20’sinde görülen bu hastaligin belirtileri ise söyledir:

Idrara baslamada zorlanma,
Sik sik idrara çikma ihtiyaci,
Idrara çikilmasina ragmen kesenin tam bosalmadigi hissi,
Idrar debisinde zayiflama,
Gece sik sik tuvalete gitme durumu (2’den fazla),

TEDAVISI

Op. Dr. Coskuner prostat büyümesi tedavisinde kontrollü bekleme, ilaç, minimal invasizif yöntemler (içerisinde mikro dalga termoretapi) endoskopik cerrahi, açik cerrahi yöntemlerine basvuruldugunu belirterek söyle söylüyor: “1985’lerde kullanilmaya baslayan mikrodalga enerjisi prostat tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Bugün Avrupa Üroloji Birligi (EUA) ve Amerikan Üroloji Birligi’nin (AUA) cerrahi girisimlere sunduklari alternatif yöntemlerin basinda gelmektedir. Dünya literatüründe etkinligini ve güvenilirligini kanitlayan çok sayida çalisma sonuçlari vardir.

Mikrodalga termoterapinin hizli ilerleyisi bugün artik son gelisme noktasi olan feedback temoterapi yöntemini dogurmustur. Isveç kökenli Prostalund firmasi tarafindan üretilen bu yeni teknoloji Prostalund Feedback Termoterapi (PLFT) olarak adlandirilmistir. Uzun vadeli yapilan degerlendirme sonuçlari yöntemin mükemmelligini, etkinligini, güvenilirligini ve ayni zamanda sürekliligini kanitlamistir.”

FEEDBACK TERMOTERAPI NASIL UYGULANMAKTADIR?

Amerika ve Avrupa’da yaygin olarak kullanilan bu metodu Türkiye’de ilk uygulayan Üroloji Uzmani Op. Dr. Enis Rauf Coskuner feedback termoterapiyi söyle anlatiyor: “30 - 60 dakika süren islem ameliyathane ortami gerekmeden, basit bir müdahale odasinda uygulanabilmektedir. Anestezi geregi yoktur. Islem sonrasi hastanin hastanede yatisi gerekmeden, dinlenmesi için evine gönderilmektedir. Idrar kanalindan girilen bir uygulama kateteri yardimi ile mikrodalga enerji prostata iletilir ve 50 derecenin üzerinde isilara ulasilarak prostatin problem olusturan bölümü yakilir. Doku tahribi sonucu idrar kanali açilarak idrar yapimi rahat hale gelir.”

TEDAVI SONRASI

Cerrahi yöntemlerde karsilasilan riskleri tasimayan feedback termoterapinin basari orani yüzde 80. Op. Dr. Coskuner tedavi sonrasi hakkinda sunlari söylüyor: “Prostat bezi tedavi esnasinda isiya bagli siser. Bu sisliklerin inmesi için hasta 1-2 hafta kadar idrar kanalina yerlestirilen bir katater ile idrar yapar. Bu günlük aktivitelerini etkilemez. Enfeksiyon riski açisindan her islem sonrasinda oldugu gibi antibiyotik kullanilir. Kateterin alinimiyla önceleri sik idrara çikma, idrar yapimi esnasinda sizi gibi sikayetler zaman içersinde azalarak geçer. Genellikle 3-6 aylik dönemde hasta yöntemin maksimum sonuçlarini hisseder. Bu yöntem sayesinde cerrahi yöntemlerde sik rastlanabilen cinsel yasantinin etkilenmesi çok azdir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası