Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Prostat tedavisindeki yenilik: Feedback termoterapi

Prostat bezinin büyüme nedeni tam bilinmemekle birlikte erkeklik hormonlarinin bir etkisi oldugu düsünülüyor.

Erkeklerin hayat kalitesini en fazla etkileyen saglik sorunlarinin basinda gelen prostat büyümesi feedback termoterapi ile problem olmaktan çikiyor.

Prostat, tüm erkeklerde dogumdan itibaren bulunan normalde ceviz büyüklügünde bir organ. Idrar torbasinin altinda yer alan prostatin bilinen tek fonksiyonu salgi üretmek. Bosalma esnasinda bu salgi testislerden gelen sperm ve meni torbasindan gelen sivilarla birleserek idrar kanalindan disari çikiyor. Hamilelik için gerekli olan prostat salgisi spermlerin hareketliligini arttiriyor. Ancak erkekler 40’li yaslara geldiginde prostat içerisinde bir takim degisiklikler belirmeye basliyor. Nodüller olusmasi sonucunda prostat genisliyor.

Acibadem Hastanesi Bakirköy Üroloji Uzmani Op. Dr. Enis Rauf Coskuner bunun bir hastalik olmadiginin ancak yaslanma sürecinin bir sonucu oldugunun altini çizerek söyle devam ediyor: ” Her erkek, az veya çok, prostattaki bu degisimlerin olusturdugu etkilerle yüzlesmek zorundadir. Genelde uzun yillara dayanan bu genislemeye Selim Prostat Hiperplazisi (Benign Prostatic Hyperplasia-BPH) adi verilir.”

PROSTAT BEZI NEDEN BÜYÜR?

Prostat bezinin büyüme nedeni tam bilinmemekle birlikte erkeklik hormonlarinin bir etkisi oldugu düsünülüyor. Op. Dr. Coskuner sunlari söylüyor: “Prostat bezi idrar kesesinin boyun kisminda idrar çikim kanalini (üretra) sarar. Prostat genislediginde, üretrayi sikistirir, hem sik sik idrara çikma ile karsi karsiya birakir hem de idrara çikmayi zorlastirir. Bu sonuç erkekler için katlanilamaz bir durum yaratir ve kisinin hayat kalitesi bozulur.”

BELIRTILERI

Erkek nüfusunun yaklasik %20’sinde görülen bu hastaligin belirtileri ise söyledir:

Idrara baslamada zorlanma,
Sik sik idrara çikma ihtiyaci,
Idrara çikilmasina ragmen kesenin tam bosalmadigi hissi,
Idrar debisinde zayiflama,
Gece sik sik tuvalete gitme durumu (2’den fazla),

TEDAVISI

Op. Dr. Coskuner prostat büyümesi tedavisinde kontrollü bekleme, ilaç, minimal invasizif yöntemler (içerisinde mikro dalga termoretapi) endoskopik cerrahi, açik cerrahi yöntemlerine basvuruldugunu belirterek söyle söylüyor: “1985’lerde kullanilmaya baslayan mikrodalga enerjisi prostat tedavisinde en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Bugün Avrupa Üroloji Birligi (EUA) ve Amerikan Üroloji Birligi’nin (AUA) cerrahi girisimlere sunduklari alternatif yöntemlerin basinda gelmektedir. Dünya literatüründe etkinligini ve güvenilirligini kanitlayan çok sayida çalisma sonuçlari vardir.

Mikrodalga termoterapinin hizli ilerleyisi bugün artik son gelisme noktasi olan feedback temoterapi yöntemini dogurmustur. Isveç kökenli Prostalund firmasi tarafindan üretilen bu yeni teknoloji Prostalund Feedback Termoterapi (PLFT) olarak adlandirilmistir. Uzun vadeli yapilan degerlendirme sonuçlari yöntemin mükemmelligini, etkinligini, güvenilirligini ve ayni zamanda sürekliligini kanitlamistir.”

FEEDBACK TERMOTERAPI NASIL UYGULANMAKTADIR?

Amerika ve Avrupa’da yaygin olarak kullanilan bu metodu Türkiye’de ilk uygulayan Üroloji Uzmani Op. Dr. Enis Rauf Coskuner feedback termoterapiyi söyle anlatiyor: “30 - 60 dakika süren islem ameliyathane ortami gerekmeden, basit bir müdahale odasinda uygulanabilmektedir. Anestezi geregi yoktur. Islem sonrasi hastanin hastanede yatisi gerekmeden, dinlenmesi için evine gönderilmektedir. Idrar kanalindan girilen bir uygulama kateteri yardimi ile mikrodalga enerji prostata iletilir ve 50 derecenin üzerinde isilara ulasilarak prostatin problem olusturan bölümü yakilir. Doku tahribi sonucu idrar kanali açilarak idrar yapimi rahat hale gelir.”

TEDAVI SONRASI

Cerrahi yöntemlerde karsilasilan riskleri tasimayan feedback termoterapinin basari orani yüzde 80. Op. Dr. Coskuner tedavi sonrasi hakkinda sunlari söylüyor: “Prostat bezi tedavi esnasinda isiya bagli siser. Bu sisliklerin inmesi için hasta 1-2 hafta kadar idrar kanalina yerlestirilen bir katater ile idrar yapar. Bu günlük aktivitelerini etkilemez. Enfeksiyon riski açisindan her islem sonrasinda oldugu gibi antibiyotik kullanilir. Kateterin alinimiyla önceleri sik idrara çikma, idrar yapimi esnasinda sizi gibi sikayetler zaman içersinde azalarak geçer. Genellikle 3-6 aylik dönemde hasta yöntemin maksimum sonuçlarini hisseder. Bu yöntem sayesinde cerrahi yöntemlerde sik rastlanabilen cinsel yasantinin etkilenmesi çok azdir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası