Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Safran Türkiye’de yeni taninan bir bitki’

Acimsi lezzeti, kuvvetli ve özel kokusu, içerigindeki uçucu ve sabit yag ile aci madde (picrocrosin), kirmizi boyar maddeler (crocin) ile safranin sinir sistemini uyarici, istah açici, adet söktürücü, koku ve renk verici etkileri oldugu belirtildi.

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdulhabip Özel, Güneydogu’da iklim sartlarinda kolayca yetisebilen safran bitkisinin kanser arastirmalarinda kullanilan ve cinsel gücü arttirici degerli bir baharat bitkisi oldugunu söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Abdulhabip Özel, kilosu 3 bin dolardan satilan ve Türkiye’de en fazla Safranbolu ve Sanliurfa’da üretilen safran bitkisinin, boya, ilaç, kozmetik ve gida sanayiinde kullanildigini kaydetti. Safran’in, gen kaynaklarinin korunmasi ve tariminin yayginlastirilmasi amaciyla Harran Ovasi’nda, çesitli projeler uygulandigini animsatan Yrd. Doç. Dr. Özel, söyle dedi: “Dünyanin en degerli bitkileri arasinda yer alan ve ABD, Fransa, Ingiltere gibi gelismis ülkelerde kanser arastirmalarinda kullanilan safran, yetisme döneminde fazla suya ihtiyaç duymadigi için topragin verimliligini arttiriyor. Harran Üniversitesi’nin Eyyubiye Yerleskesi’nde 3 dekarlik arazide ögretim görevlisi Kaan Özden ile 1 yildir yürüttügümüz çalismalarda, safranin birim alanda yüksek getiriye sahip oldugunu tespit ettik. Ayrica, safran tariminin yayginlastirilmasiyla aile tipi isgücünün daha fazla önem kazanacagini düsünüyoruz. Sogani 35-40 dolara satilan ve 100-200 bin çiçekten ortalama 1 kilogram üretilen safran, bir kez dikildikten sonra 3-4 yil kendi yumrusunu üretebiliyor ve bin dekar için 250 kilogram yumru yeterli oluyor. Safran, kanser arastirmalarinda kullanilan ve cinsel gücü arttirici degerli bir baharat bitkisidir.”

SAFRAN ILE GELEN LEZZET

Yrd. Doç. Dr. Özel, safranin Türkiye’de yeni taninan bir bitki olmadigini, Osmanli kayitlarinda 1878 yilinda, yalnizca Ingiltere’ye boyar madde ve tatlandirici olarak yilda 9 bin 705 kilogram ihraç edildigini bildirdi.

Acimsi lezzeti, kuvvetli ve özel kokusu, içerigindeki uçucu ve sabit yag ile aci madde (picrocrosin), kirmizi boyar maddeler (crocin) ile safranin sinir sistemini uyarici, istah açici, adet söktürücü, koku ve renk verici etkileri oldugunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Özel “Dünyanin pek çok ülkesinde, önemli gida üreticileri, daha saglikli oldugu için dogal boyalari tercih ediyor. Ayrica, safran ile yapilan yemekler ayri bir lezzet ve besleyici degere sahip oluyor” diye konustu.(AA)

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası