Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Safran Türkiye’de yeni taninan bir bitki’

Acimsi lezzeti, kuvvetli ve özel kokusu, içerigindeki uçucu ve sabit yag ile aci madde (picrocrosin), kirmizi boyar maddeler (crocin) ile safranin sinir sistemini uyarici, istah açici, adet söktürücü, koku ve renk verici etkileri oldugu belirtildi.

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdulhabip Özel, Güneydogu’da iklim sartlarinda kolayca yetisebilen safran bitkisinin kanser arastirmalarinda kullanilan ve cinsel gücü arttirici degerli bir baharat bitkisi oldugunu söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Abdulhabip Özel, kilosu 3 bin dolardan satilan ve Türkiye’de en fazla Safranbolu ve Sanliurfa’da üretilen safran bitkisinin, boya, ilaç, kozmetik ve gida sanayiinde kullanildigini kaydetti. Safran’in, gen kaynaklarinin korunmasi ve tariminin yayginlastirilmasi amaciyla Harran Ovasi’nda, çesitli projeler uygulandigini animsatan Yrd. Doç. Dr. Özel, söyle dedi: “Dünyanin en degerli bitkileri arasinda yer alan ve ABD, Fransa, Ingiltere gibi gelismis ülkelerde kanser arastirmalarinda kullanilan safran, yetisme döneminde fazla suya ihtiyaç duymadigi için topragin verimliligini arttiriyor. Harran Üniversitesi’nin Eyyubiye Yerleskesi’nde 3 dekarlik arazide ögretim görevlisi Kaan Özden ile 1 yildir yürüttügümüz çalismalarda, safranin birim alanda yüksek getiriye sahip oldugunu tespit ettik. Ayrica, safran tariminin yayginlastirilmasiyla aile tipi isgücünün daha fazla önem kazanacagini düsünüyoruz. Sogani 35-40 dolara satilan ve 100-200 bin çiçekten ortalama 1 kilogram üretilen safran, bir kez dikildikten sonra 3-4 yil kendi yumrusunu üretebiliyor ve bin dekar için 250 kilogram yumru yeterli oluyor. Safran, kanser arastirmalarinda kullanilan ve cinsel gücü arttirici degerli bir baharat bitkisidir.”

SAFRAN ILE GELEN LEZZET

Yrd. Doç. Dr. Özel, safranin Türkiye’de yeni taninan bir bitki olmadigini, Osmanli kayitlarinda 1878 yilinda, yalnizca Ingiltere’ye boyar madde ve tatlandirici olarak yilda 9 bin 705 kilogram ihraç edildigini bildirdi.

Acimsi lezzeti, kuvvetli ve özel kokusu, içerigindeki uçucu ve sabit yag ile aci madde (picrocrosin), kirmizi boyar maddeler (crocin) ile safranin sinir sistemini uyarici, istah açici, adet söktürücü, koku ve renk verici etkileri oldugunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Özel “Dünyanin pek çok ülkesinde, önemli gida üreticileri, daha saglikli oldugu için dogal boyalari tercih ediyor. Ayrica, safran ile yapilan yemekler ayri bir lezzet ve besleyici degere sahip oluyor” diye konustu.(AA)

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası