Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Safran Türkiye’de yeni taninan bir bitki’

Acimsi lezzeti, kuvvetli ve özel kokusu, içerigindeki uçucu ve sabit yag ile aci madde (picrocrosin), kirmizi boyar maddeler (crocin) ile safranin sinir sistemini uyarici, istah açici, adet söktürücü, koku ve renk verici etkileri oldugu belirtildi.

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdulhabip Özel, Güneydogu’da iklim sartlarinda kolayca yetisebilen safran bitkisinin kanser arastirmalarinda kullanilan ve cinsel gücü arttirici degerli bir baharat bitkisi oldugunu söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Abdulhabip Özel, kilosu 3 bin dolardan satilan ve Türkiye’de en fazla Safranbolu ve Sanliurfa’da üretilen safran bitkisinin, boya, ilaç, kozmetik ve gida sanayiinde kullanildigini kaydetti. Safran’in, gen kaynaklarinin korunmasi ve tariminin yayginlastirilmasi amaciyla Harran Ovasi’nda, çesitli projeler uygulandigini animsatan Yrd. Doç. Dr. Özel, söyle dedi: “Dünyanin en degerli bitkileri arasinda yer alan ve ABD, Fransa, Ingiltere gibi gelismis ülkelerde kanser arastirmalarinda kullanilan safran, yetisme döneminde fazla suya ihtiyaç duymadigi için topragin verimliligini arttiriyor. Harran Üniversitesi’nin Eyyubiye Yerleskesi’nde 3 dekarlik arazide ögretim görevlisi Kaan Özden ile 1 yildir yürüttügümüz çalismalarda, safranin birim alanda yüksek getiriye sahip oldugunu tespit ettik. Ayrica, safran tariminin yayginlastirilmasiyla aile tipi isgücünün daha fazla önem kazanacagini düsünüyoruz. Sogani 35-40 dolara satilan ve 100-200 bin çiçekten ortalama 1 kilogram üretilen safran, bir kez dikildikten sonra 3-4 yil kendi yumrusunu üretebiliyor ve bin dekar için 250 kilogram yumru yeterli oluyor. Safran, kanser arastirmalarinda kullanilan ve cinsel gücü arttirici degerli bir baharat bitkisidir.”

SAFRAN ILE GELEN LEZZET

Yrd. Doç. Dr. Özel, safranin Türkiye’de yeni taninan bir bitki olmadigini, Osmanli kayitlarinda 1878 yilinda, yalnizca Ingiltere’ye boyar madde ve tatlandirici olarak yilda 9 bin 705 kilogram ihraç edildigini bildirdi.

Acimsi lezzeti, kuvvetli ve özel kokusu, içerigindeki uçucu ve sabit yag ile aci madde (picrocrosin), kirmizi boyar maddeler (crocin) ile safranin sinir sistemini uyarici, istah açici, adet söktürücü, koku ve renk verici etkileri oldugunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Özel “Dünyanin pek çok ülkesinde, önemli gida üreticileri, daha saglikli oldugu için dogal boyalari tercih ediyor. Ayrica, safran ile yapilan yemekler ayri bir lezzet ve besleyici degere sahip oluyor” diye konustu.(AA)

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası