Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Safran Türkiye’de yeni taninan bir bitki’

Acimsi lezzeti, kuvvetli ve özel kokusu, içerigindeki uçucu ve sabit yag ile aci madde (picrocrosin), kirmizi boyar maddeler (crocin) ile safranin sinir sistemini uyarici, istah açici, adet söktürücü, koku ve renk verici etkileri oldugu belirtildi.

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdulhabip Özel, Güneydogu’da iklim sartlarinda kolayca yetisebilen safran bitkisinin kanser arastirmalarinda kullanilan ve cinsel gücü arttirici degerli bir baharat bitkisi oldugunu söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Abdulhabip Özel, kilosu 3 bin dolardan satilan ve Türkiye’de en fazla Safranbolu ve Sanliurfa’da üretilen safran bitkisinin, boya, ilaç, kozmetik ve gida sanayiinde kullanildigini kaydetti. Safran’in, gen kaynaklarinin korunmasi ve tariminin yayginlastirilmasi amaciyla Harran Ovasi’nda, çesitli projeler uygulandigini animsatan Yrd. Doç. Dr. Özel, söyle dedi: “Dünyanin en degerli bitkileri arasinda yer alan ve ABD, Fransa, Ingiltere gibi gelismis ülkelerde kanser arastirmalarinda kullanilan safran, yetisme döneminde fazla suya ihtiyaç duymadigi için topragin verimliligini arttiriyor. Harran Üniversitesi’nin Eyyubiye Yerleskesi’nde 3 dekarlik arazide ögretim görevlisi Kaan Özden ile 1 yildir yürüttügümüz çalismalarda, safranin birim alanda yüksek getiriye sahip oldugunu tespit ettik. Ayrica, safran tariminin yayginlastirilmasiyla aile tipi isgücünün daha fazla önem kazanacagini düsünüyoruz. Sogani 35-40 dolara satilan ve 100-200 bin çiçekten ortalama 1 kilogram üretilen safran, bir kez dikildikten sonra 3-4 yil kendi yumrusunu üretebiliyor ve bin dekar için 250 kilogram yumru yeterli oluyor. Safran, kanser arastirmalarinda kullanilan ve cinsel gücü arttirici degerli bir baharat bitkisidir.”

SAFRAN ILE GELEN LEZZET

Yrd. Doç. Dr. Özel, safranin Türkiye’de yeni taninan bir bitki olmadigini, Osmanli kayitlarinda 1878 yilinda, yalnizca Ingiltere’ye boyar madde ve tatlandirici olarak yilda 9 bin 705 kilogram ihraç edildigini bildirdi.

Acimsi lezzeti, kuvvetli ve özel kokusu, içerigindeki uçucu ve sabit yag ile aci madde (picrocrosin), kirmizi boyar maddeler (crocin) ile safranin sinir sistemini uyarici, istah açici, adet söktürücü, koku ve renk verici etkileri oldugunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Özel “Dünyanin pek çok ülkesinde, önemli gida üreticileri, daha saglikli oldugu için dogal boyalari tercih ediyor. Ayrica, safran ile yapilan yemekler ayri bir lezzet ve besleyici degere sahip oluyor” diye konustu.(AA)

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası