Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’de 10 bin kisi, Hepatit A’li

Saglik Bakanligi verilerine göre, Hepatit A virüsünü tasiyanlarin sayisi 10 yilda 16 bin 967’den, 10 bin 726’ya, ölenlerin sayisi ise 27’den 5’e indi.

Hijyen ve saglik kurallarina uyulmasi, bulasma riskini azaltiyor. Ancak bugün Hepatit A enfeksiyonundan korunmanin en etkili yolu, asilanma olarak açiklaniyor.

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü’nden alinan bilgiye göre, yüksek derecede bulasici viral bir hastalik olan Hepatit A enfeksiyonun ilk belirtileri ates, yorgunluk, bulanti, kusma ve ishal. Virüs alindiktan bir veya iki hafta sonra karaciger büyüyebiliyor ve sarilik olusabiliyor. Sarilik en kolay sekilde gözlerin beyaz kisminda fark ediliyor.

Hepatit A genellikle 3-6 hafta sürüyor, ancak bazi olgularda 6 aya kadar devam eden uzun süreli veya kötüleserek tekrarlayan semptomlar olabiliyor. Hastalarin yüzde 99’undan fazlasi 3 ay içinde iyilesiyor. Hastalarin asiri fiziksel aktiviteden, alkolden uzak durmalari gerekiyor. Bir kere Hepatit A geçiren bir kisi bir daha virüsü almiyor. Hepatit A’nin klinik belirtileri, 2 yasin altindaki çocuklarda fark edilmeyebiliyor. Hastalik ileri yaslarda gerçeklestiginde siddeti artiyor.

HASTALIGIN KAYNAGI

Hepatit A virüsü, agiz veya diski yoluyla, kisiler arasi temasla veya kontamine su veya besinlerin alinmasiyla bulasiyor. Virüs vücuda agiz yoluyla giriyor. Hepatit A’li olgular hastalanmadan 2 hafta önce ve iyilestikten 1 hafta sonrasina kadar enfeksiyon kaynagi oluyorlar. Belirti göstermeden enfekte olan çocuklar da, hastaligin yayilmasinda birer kaynak olusturuyor.

Hepatit A, en sik saglik kosullarinin kötü oldugu asiri kalabalik ortamlarda yasayan kisiler arasinda görülüyor. Herkes bu hastaliga yakalanabiliyor ve hastaligi diger kisilere tasiyabiliyor. Bu nedenle Hepatit A dünya çapinda bir problem sayiliyor. Salginlar her yerde olusabiliyor. Çocuklarin hijyenik tedbirleri çok iyi bilmemeleri nedeniyle enfeksiyon en yüksek görülme sikligina çocuklarda ulasiyor. Hepatit A, kres, anaokulu ve okullarda kolayca yayilabiliyor.

Hastaliktan korunma, ellerin siklikla yikanmasi, çabuk bozulma olasiligi bulunan besinlerin pisirilmesi, sularin kaynatilmasi gibi hijyenik önlemleri içeriyor.

ASI KIMLERE YAPILMALI?

Hijyen ve saglik kurallarina uyulmasi, bulasma riskini azaltiyor. Ancak bugün Hepatit A enfeksiyonundan korunmanin en etkili yolu, asilanma olarak açiklaniyor. Hepatit A asisinin, kronik karaciger hastaligi olanlara, hemofili hastalarina, uyusturucu kullananlara, laboratuvarda virüsle çalisan personele, salginlar sirasinda vücut direnci zayif olanlara, çocuk bakim merkezinde çalisan personele, homoseksüellere ve hijyen uyumunun zayif oldugu temizlik isçileri ve gida elleyicilerine yapilmasi gerekiyor.

EL YIKAMA

Yemek hazirlamadan önce, yemek yemeden önce, tuvalete girdikten veya bebek bezi degistirdikten sonra, çig veya hazir yiyecekleri tutmadan önce mutlaka ellerin 10 saniye sabun ve suyla yikanmasi gerekiyor. Yiyecekleri elleriyle tutan kisilerin, ellerini yikadiktan sonra bir defa kullanip atilan kagit havlulari veya havali kurutuculari tercih etmeleri isteniyor. Uzmanlar, çok çabuk kirlenmeleri ve kisiden kisiye mikrop bulastirabilmeleri nedeniyle bez havlu kullanilmamasini öneriyor.

TÜRKIYE’DE HEPATIT A

Bakanlik verilerine göre, 1990 yilinda 30 bin 662 kiside görülen Hepatit A vaka sayisi ve ölüm oranlari giderek düstü. Buna göre, 1990 yilinda 45 kisinin ölümüne neden olan hastalik, 1991 yilinda 36, 1992 yilinda 27, geçen yil ise 5 kisinin ölümüne yol açti.(AA)

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası