Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’de 10 bin kisi, Hepatit A’li

Saglik Bakanligi verilerine göre, Hepatit A virüsünü tasiyanlarin sayisi 10 yilda 16 bin 967’den, 10 bin 726’ya, ölenlerin sayisi ise 27’den 5’e indi.

Hijyen ve saglik kurallarina uyulmasi, bulasma riskini azaltiyor. Ancak bugün Hepatit A enfeksiyonundan korunmanin en etkili yolu, asilanma olarak açiklaniyor.

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü’nden alinan bilgiye göre, yüksek derecede bulasici viral bir hastalik olan Hepatit A enfeksiyonun ilk belirtileri ates, yorgunluk, bulanti, kusma ve ishal. Virüs alindiktan bir veya iki hafta sonra karaciger büyüyebiliyor ve sarilik olusabiliyor. Sarilik en kolay sekilde gözlerin beyaz kisminda fark ediliyor.

Hepatit A genellikle 3-6 hafta sürüyor, ancak bazi olgularda 6 aya kadar devam eden uzun süreli veya kötüleserek tekrarlayan semptomlar olabiliyor. Hastalarin yüzde 99’undan fazlasi 3 ay içinde iyilesiyor. Hastalarin asiri fiziksel aktiviteden, alkolden uzak durmalari gerekiyor. Bir kere Hepatit A geçiren bir kisi bir daha virüsü almiyor. Hepatit A’nin klinik belirtileri, 2 yasin altindaki çocuklarda fark edilmeyebiliyor. Hastalik ileri yaslarda gerçeklestiginde siddeti artiyor.

HASTALIGIN KAYNAGI

Hepatit A virüsü, agiz veya diski yoluyla, kisiler arasi temasla veya kontamine su veya besinlerin alinmasiyla bulasiyor. Virüs vücuda agiz yoluyla giriyor. Hepatit A’li olgular hastalanmadan 2 hafta önce ve iyilestikten 1 hafta sonrasina kadar enfeksiyon kaynagi oluyorlar. Belirti göstermeden enfekte olan çocuklar da, hastaligin yayilmasinda birer kaynak olusturuyor.

Hepatit A, en sik saglik kosullarinin kötü oldugu asiri kalabalik ortamlarda yasayan kisiler arasinda görülüyor. Herkes bu hastaliga yakalanabiliyor ve hastaligi diger kisilere tasiyabiliyor. Bu nedenle Hepatit A dünya çapinda bir problem sayiliyor. Salginlar her yerde olusabiliyor. Çocuklarin hijyenik tedbirleri çok iyi bilmemeleri nedeniyle enfeksiyon en yüksek görülme sikligina çocuklarda ulasiyor. Hepatit A, kres, anaokulu ve okullarda kolayca yayilabiliyor.

Hastaliktan korunma, ellerin siklikla yikanmasi, çabuk bozulma olasiligi bulunan besinlerin pisirilmesi, sularin kaynatilmasi gibi hijyenik önlemleri içeriyor.

ASI KIMLERE YAPILMALI?

Hijyen ve saglik kurallarina uyulmasi, bulasma riskini azaltiyor. Ancak bugün Hepatit A enfeksiyonundan korunmanin en etkili yolu, asilanma olarak açiklaniyor. Hepatit A asisinin, kronik karaciger hastaligi olanlara, hemofili hastalarina, uyusturucu kullananlara, laboratuvarda virüsle çalisan personele, salginlar sirasinda vücut direnci zayif olanlara, çocuk bakim merkezinde çalisan personele, homoseksüellere ve hijyen uyumunun zayif oldugu temizlik isçileri ve gida elleyicilerine yapilmasi gerekiyor.

EL YIKAMA

Yemek hazirlamadan önce, yemek yemeden önce, tuvalete girdikten veya bebek bezi degistirdikten sonra, çig veya hazir yiyecekleri tutmadan önce mutlaka ellerin 10 saniye sabun ve suyla yikanmasi gerekiyor. Yiyecekleri elleriyle tutan kisilerin, ellerini yikadiktan sonra bir defa kullanip atilan kagit havlulari veya havali kurutuculari tercih etmeleri isteniyor. Uzmanlar, çok çabuk kirlenmeleri ve kisiden kisiye mikrop bulastirabilmeleri nedeniyle bez havlu kullanilmamasini öneriyor.

TÜRKIYE’DE HEPATIT A

Bakanlik verilerine göre, 1990 yilinda 30 bin 662 kiside görülen Hepatit A vaka sayisi ve ölüm oranlari giderek düstü. Buna göre, 1990 yilinda 45 kisinin ölümüne neden olan hastalik, 1991 yilinda 36, 1992 yilinda 27, geçen yil ise 5 kisinin ölümüne yol açti.(AA)

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası