Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’de 10 bin kisi, Hepatit A’li

Saglik Bakanligi verilerine göre, Hepatit A virüsünü tasiyanlarin sayisi 10 yilda 16 bin 967’den, 10 bin 726’ya, ölenlerin sayisi ise 27’den 5’e indi.

Hijyen ve saglik kurallarina uyulmasi, bulasma riskini azaltiyor. Ancak bugün Hepatit A enfeksiyonundan korunmanin en etkili yolu, asilanma olarak açiklaniyor.

Saglik Bakanligi Temel Saglik Hizmetleri Genel Müdürlügü’nden alinan bilgiye göre, yüksek derecede bulasici viral bir hastalik olan Hepatit A enfeksiyonun ilk belirtileri ates, yorgunluk, bulanti, kusma ve ishal. Virüs alindiktan bir veya iki hafta sonra karaciger büyüyebiliyor ve sarilik olusabiliyor. Sarilik en kolay sekilde gözlerin beyaz kisminda fark ediliyor.

Hepatit A genellikle 3-6 hafta sürüyor, ancak bazi olgularda 6 aya kadar devam eden uzun süreli veya kötüleserek tekrarlayan semptomlar olabiliyor. Hastalarin yüzde 99’undan fazlasi 3 ay içinde iyilesiyor. Hastalarin asiri fiziksel aktiviteden, alkolden uzak durmalari gerekiyor. Bir kere Hepatit A geçiren bir kisi bir daha virüsü almiyor. Hepatit A’nin klinik belirtileri, 2 yasin altindaki çocuklarda fark edilmeyebiliyor. Hastalik ileri yaslarda gerçeklestiginde siddeti artiyor.

HASTALIGIN KAYNAGI

Hepatit A virüsü, agiz veya diski yoluyla, kisiler arasi temasla veya kontamine su veya besinlerin alinmasiyla bulasiyor. Virüs vücuda agiz yoluyla giriyor. Hepatit A’li olgular hastalanmadan 2 hafta önce ve iyilestikten 1 hafta sonrasina kadar enfeksiyon kaynagi oluyorlar. Belirti göstermeden enfekte olan çocuklar da, hastaligin yayilmasinda birer kaynak olusturuyor.

Hepatit A, en sik saglik kosullarinin kötü oldugu asiri kalabalik ortamlarda yasayan kisiler arasinda görülüyor. Herkes bu hastaliga yakalanabiliyor ve hastaligi diger kisilere tasiyabiliyor. Bu nedenle Hepatit A dünya çapinda bir problem sayiliyor. Salginlar her yerde olusabiliyor. Çocuklarin hijyenik tedbirleri çok iyi bilmemeleri nedeniyle enfeksiyon en yüksek görülme sikligina çocuklarda ulasiyor. Hepatit A, kres, anaokulu ve okullarda kolayca yayilabiliyor.

Hastaliktan korunma, ellerin siklikla yikanmasi, çabuk bozulma olasiligi bulunan besinlerin pisirilmesi, sularin kaynatilmasi gibi hijyenik önlemleri içeriyor.

ASI KIMLERE YAPILMALI?

Hijyen ve saglik kurallarina uyulmasi, bulasma riskini azaltiyor. Ancak bugün Hepatit A enfeksiyonundan korunmanin en etkili yolu, asilanma olarak açiklaniyor. Hepatit A asisinin, kronik karaciger hastaligi olanlara, hemofili hastalarina, uyusturucu kullananlara, laboratuvarda virüsle çalisan personele, salginlar sirasinda vücut direnci zayif olanlara, çocuk bakim merkezinde çalisan personele, homoseksüellere ve hijyen uyumunun zayif oldugu temizlik isçileri ve gida elleyicilerine yapilmasi gerekiyor.

EL YIKAMA

Yemek hazirlamadan önce, yemek yemeden önce, tuvalete girdikten veya bebek bezi degistirdikten sonra, çig veya hazir yiyecekleri tutmadan önce mutlaka ellerin 10 saniye sabun ve suyla yikanmasi gerekiyor. Yiyecekleri elleriyle tutan kisilerin, ellerini yikadiktan sonra bir defa kullanip atilan kagit havlulari veya havali kurutuculari tercih etmeleri isteniyor. Uzmanlar, çok çabuk kirlenmeleri ve kisiden kisiye mikrop bulastirabilmeleri nedeniyle bez havlu kullanilmamasini öneriyor.

TÜRKIYE’DE HEPATIT A

Bakanlik verilerine göre, 1990 yilinda 30 bin 662 kiside görülen Hepatit A vaka sayisi ve ölüm oranlari giderek düstü. Buna göre, 1990 yilinda 45 kisinin ölümüne neden olan hastalik, 1991 yilinda 36, 1992 yilinda 27, geçen yil ise 5 kisinin ölümüne yol açti.(AA)

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası