Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Katki maddelerin riskli

Hazir yiyecek ve içecekleri tüketmeden önce, üzerlerindeki yazilardan içerdikleri katki maddelerinin bilinmesi çok önemli

Çesitli yiyecek ve içeceklere renk, koku, tat vermek ve bozulmalarini önlemek için kullanilan katki maddelerinin, duyarli kisilerde basta alerjiler olmak üzere astim, migren tipi bas agrilari, kanser ve depresyon gibi pek çok hastaliga neden olabildigi belirtildi.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, kendilerinde ve ailelerinde alerjik hastalik bulunanlarin hazir yiyecek ve içecek tüketmede dikkatli olmalari gerektigini vurguladi. Prof. Dr. Küçükusta, söyle devam etti: “Yiyeceklerimize, içeceklerimize, renk, koku, tat vermek ve onlarin uzun süre bozulmalarini önlemek için kullanilan binlerce katki maddesi oldugunu biliyor muydunuz? Ilaçlarda ve kozmetik ürünlerde de yaygin olarak kullanilan bu katki maddeleri, duyarli kisilerde basta alerjiler olmak üzere astim, migren tipi bas agrilari, karaciger büyümesi, kanser, depresyon ve çesitli ruhsal bozukluklar gibi pek çok hastaliga, hatta ölüme bile neden olabiliyorlar.”

Hazir yiyecek ve içecekleri tüketmeden önce, üzerlerindeki yazilardan içerdikleri katki maddelerinin neler oldugunun bilinmesinin çok önemli olduguna isaret eden Prof. Dr. Küçükusta’nin verdigi bilgiye göre, katki maddeleri ile özellikleri söyle:

KATKI MADDELERI VE ÖZELLIKLERI

“Aspartam“: Seker yerine tatlandirici olarak pek çok yiyecek ve içecekte bulunan bir madde. Yüzde 40 aspartik asit, yüzde 50 fenilalanin ve yüzde 10 metanol karisimindan olusur. Aspartam, yan etkileri bakimindan en çok suçlanan katki maddesidir. Bunlar ise kasinti, döküntü, bas agrisi, bas dönmesi, bulanti, uyusukluk, kas spazmlari, yorgunluk, depresyon, solunum güçlügü, çarpinti ve çesitli alerjik reaksiyonlardir.

“Benzoik Asit“: Özellikle islenmis yiyeceklerde bulunan bir katki maddesidir. Çikolata, çesitli meyve sulari, sekerlemeler, dondurma, kremalar ve sakizlarda bulunur. Benzoik asit, astim, deri döküntüleri gibi çesitli alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

“BHA & BHT“: Sivi ve kati yaglarin ve içinde yag bulunan yiyeceklerin kokusmalarini önlemek için kullanilan antioksidan maddelerdir. Bu maddelerin, karaciger büyümesi, deri döküntüleri yapabildikleri gibi kanser riskini artirabilecekleri de ileri sürülmüstür.

“Karmen kirmizisi“: Birçok yiyecek, içecek, ilaç ve kozmetige pembe, kirmizi, mor renk vermek için yüzlerce yildan beri kullanilan bir maddedir. Karmen kirmizisi, sentetik bir boya olmayip bir böcekten elde edildigi için dogal bir katki maddesi olarak kabul edilir. Bu, derideki basit döküntü ve kasintilardan ölüme kadar gidebilen anaflaktik soka neden oldugu bilinen bir maddedir.

“Glutamat“: Uzakdogu mutfaginda çok kullanilan ve kendine özgü tadi olan bir çesit baharattir. Glutamat, dogal olarak az miktarda et, balik, domates ve bazi sebzelerde bulunabilir. Glutamata bagli reaksiyonlar “Çin Lokantasi Sendromu” ismiyle bilinir. Glutamat aç karnina çok miktarda ya da sivi seklinde alindiginda bas agrisi, boynun arka tarafinda, ön kolda ve gögüste yanma hissi, kol ve bacaklarda, yüzde veya basta sizlama ve karincalanma, gögüs agrisi veya gögüste sikisma hissi, çarpinti, bulanti, ishal, terleme gibi sikayetlere yol açabilir. Sinir sisteminin asiri uyarimina bagli olarak alerjik reaksiyonlar görülebilir ve hatta alzheimer ile parkinson gibi nörolojik hastaliklarin ortaya çikmasini kolaylastirabilir.

“Nitrat ve nitritler“: Kirmizi et, kümes hayvanlari ve balik eti ile sosis, salam, pastirma gibi islenmis etlerin renk ve tadini artirici özellikleri de vardir. Bunlar, bas agrisi ve deri döküntülerine yol açabilir.

“Parabenler“: Parabenler, yiyecek, ilaç ve kozmetiklerde küflenmeyi önlemek için çok yaygin olarak kullanilan koruyucu katki maddeleridir. Mayonez, salça, ketçap, salata soslari, hardal, jöle, reçel, alkolsüz içecekler, sekerlemeler baslica kullanildiklari yiyeceklerdir. Ayrica, çesitli dermatolojik kremlerde, göz, kulak, burun damlalarinda, fitillerde, bandajlarda da bulunurlar. Parabenler, deride kizarma, kasinti sisme gibi reaksiyonlara ve duyarli kisilerde anaflaktik soka neden olabilirler.

“Sülfitler“: Besinlerin bozulmasini önlemek ve daha uzun süre taze kalmalarini saglamak için kullanilan koruyucu katki maddeleridir. Toplumun yüzde 1’inde sülfit alerjisi vardir. Astim krizleri, kusma, ishal, karin agrilari gibi alerjik reaksiyonalara neden olabilirler. Sarap içilmesine bagli bas agrilarinin nedeni de sülfitlerdir.

“Tartrazin“: Yiyecek ve içeceklere sari renk vermek için yararlanilan bir katki maddesidir. Alkolsüz içecekler, dondurma, sekerlemeler, puding, spagetti, baslica bulundugu besinlerdir. Deri döküntüleri ve astim krizlerine yol açabilirler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası