Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Karin agrisina dikkat edin

Kalp krizinin habercisi genellikle sol kol ve sol omuz agrisi olarak bilinirken, nadiren karin agrisi da krizin habercisi olabilir.

Siddetli, ani baslayan, bulanti-kusma, gaz ve gayta çikartamama, ates gibi ek yakinmalarla birlikte olan karin agrisinin önemli bazi hastaliklarin habercisi olabilecegini belirten Doç. Dr. Kaya Yorganci, karin agrisi olan bir hastanin doktor tavsiyesi disinda agri kesici kullanmasinin son derece sakincali oldugunu vurguladi.

Doç. Dr. Yorganci, “www.hacettepem.org” adresindeki internet sitesinde yayinlanan makalesinde, karin agrisinin insan hayatinda sik karsilasilan, çogu zaman kendiliginden geçen ve ek tedavi gerektirmeyen bir durum oldugunu kaydetti. Siddetli, ani baslayan, bulanti-kusma, gaz ve gayta çikartamama, ates gibi ek yakinmalarla birlikte olan karin agrisinin önemli bazi hastaliklarin habercisi olabilecegini belirten Yorganci, bu durumun mutlaka hekim tarafindan degerlendirilmesi gerektigini söyledi.

Doç. Dr. Yorganci, karin agrisinin tek basina bir hastaligi tanimlayamayacagini belirterek, söyle devam etti: “Karin agrisi birçok nedene bagli olarak ortaya çikabilir. Bazi hastaliklar karin içindeki organlardan kaynaklanmasa bile karin agrisina neden olabilir. Buna en tipik örnek akcigerlerin alt kisimlarini ilgilendiren enfeksiyonlardir. Zatürree olarak tanimlayabilecegimiz bu gibi durumlarda, öksürük ve benzeri bulgular yaninda karin agrisi da tabloya eklenebilir. Bir diger örnek kalp krizidir (miyokard enfarktüsü). Kalp krizi genellikle sol omuz ve kola yansiyan gögüs agrisina neden olurken seyrek olarak karin agrisi ile de belirti verebilir.”

ÜLSER VE KANSER DE KARIN AGRISI YAPIYOR

Karin agrisinin, toksinlere, infeksiyonlara, safra yollarina, böbrek, hastaliklarina, idrar yolu infeksiyonlarina, kadinlarda adet dönemine, ovülasyona, damar hastaliklarina, mide, karaciger, pankreas, bagirsak sistemindeki ülser ve kansere bagli olarak gelisebilecegine isaret eden Doç. Dr. Yorganci, söyle devam etti: “Karin agrisi çok sik karsilasilan bir durumdur. Ancak, siddetli agri varsa, son 23 gün içerisinde karin bölgesini ilgilendiren bir yaralanma olmussa, gebeyseniz veya gebelik süphesi varsa, agri uzun sürerse, agriya ates, bulanti, gaz ve gayta çikaramama eslik ediyorsa, bastirdiginizda karninizda hassasiyet veya sertlik varsa, gaytada kan bulunuyorsa mutlaka doktor kontrolünden geçmelisiniz. Yeni doganda ve bebeklerde de uzun süreli aglama karin agrisina bagli olabilir. Genellikle gaz sancisina bagli olan bu durum, gaz veya gayta çikarma ile kendiliginden düzelir. Kramp tarzindaki bu agrilar genellikle aksam saatlerinde daha fazla olur. Bazi durumlarda tek basina karin agrisi varligi bile hekime basvurmak için yeterli olabilir.”

Yorganci, karin agrisi olan bir hastanin doktor tavsiyesi disinda agri kesici kullanmasinin son derece sakincali oldugunu belirtti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası