Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Karin agrisina dikkat edin

Kalp krizinin habercisi genellikle sol kol ve sol omuz agrisi olarak bilinirken, nadiren karin agrisi da krizin habercisi olabilir.

Siddetli, ani baslayan, bulanti-kusma, gaz ve gayta çikartamama, ates gibi ek yakinmalarla birlikte olan karin agrisinin önemli bazi hastaliklarin habercisi olabilecegini belirten Doç. Dr. Kaya Yorganci, karin agrisi olan bir hastanin doktor tavsiyesi disinda agri kesici kullanmasinin son derece sakincali oldugunu vurguladi.

Doç. Dr. Yorganci, “www.hacettepem.org” adresindeki internet sitesinde yayinlanan makalesinde, karin agrisinin insan hayatinda sik karsilasilan, çogu zaman kendiliginden geçen ve ek tedavi gerektirmeyen bir durum oldugunu kaydetti. Siddetli, ani baslayan, bulanti-kusma, gaz ve gayta çikartamama, ates gibi ek yakinmalarla birlikte olan karin agrisinin önemli bazi hastaliklarin habercisi olabilecegini belirten Yorganci, bu durumun mutlaka hekim tarafindan degerlendirilmesi gerektigini söyledi.

Doç. Dr. Yorganci, karin agrisinin tek basina bir hastaligi tanimlayamayacagini belirterek, söyle devam etti: “Karin agrisi birçok nedene bagli olarak ortaya çikabilir. Bazi hastaliklar karin içindeki organlardan kaynaklanmasa bile karin agrisina neden olabilir. Buna en tipik örnek akcigerlerin alt kisimlarini ilgilendiren enfeksiyonlardir. Zatürree olarak tanimlayabilecegimiz bu gibi durumlarda, öksürük ve benzeri bulgular yaninda karin agrisi da tabloya eklenebilir. Bir diger örnek kalp krizidir (miyokard enfarktüsü). Kalp krizi genellikle sol omuz ve kola yansiyan gögüs agrisina neden olurken seyrek olarak karin agrisi ile de belirti verebilir.”

ÜLSER VE KANSER DE KARIN AGRISI YAPIYOR

Karin agrisinin, toksinlere, infeksiyonlara, safra yollarina, böbrek, hastaliklarina, idrar yolu infeksiyonlarina, kadinlarda adet dönemine, ovülasyona, damar hastaliklarina, mide, karaciger, pankreas, bagirsak sistemindeki ülser ve kansere bagli olarak gelisebilecegine isaret eden Doç. Dr. Yorganci, söyle devam etti: “Karin agrisi çok sik karsilasilan bir durumdur. Ancak, siddetli agri varsa, son 23 gün içerisinde karin bölgesini ilgilendiren bir yaralanma olmussa, gebeyseniz veya gebelik süphesi varsa, agri uzun sürerse, agriya ates, bulanti, gaz ve gayta çikaramama eslik ediyorsa, bastirdiginizda karninizda hassasiyet veya sertlik varsa, gaytada kan bulunuyorsa mutlaka doktor kontrolünden geçmelisiniz. Yeni doganda ve bebeklerde de uzun süreli aglama karin agrisina bagli olabilir. Genellikle gaz sancisina bagli olan bu durum, gaz veya gayta çikarma ile kendiliginden düzelir. Kramp tarzindaki bu agrilar genellikle aksam saatlerinde daha fazla olur. Bazi durumlarda tek basina karin agrisi varligi bile hekime basvurmak için yeterli olabilir.”

Yorganci, karin agrisi olan bir hastanin doktor tavsiyesi disinda agri kesici kullanmasinin son derece sakincali oldugunu belirtti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası