Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Karin agrisina dikkat edin

Kalp krizinin habercisi genellikle sol kol ve sol omuz agrisi olarak bilinirken, nadiren karin agrisi da krizin habercisi olabilir.

Siddetli, ani baslayan, bulanti-kusma, gaz ve gayta çikartamama, ates gibi ek yakinmalarla birlikte olan karin agrisinin önemli bazi hastaliklarin habercisi olabilecegini belirten Doç. Dr. Kaya Yorganci, karin agrisi olan bir hastanin doktor tavsiyesi disinda agri kesici kullanmasinin son derece sakincali oldugunu vurguladi.

Doç. Dr. Yorganci, “www.hacettepem.org” adresindeki internet sitesinde yayinlanan makalesinde, karin agrisinin insan hayatinda sik karsilasilan, çogu zaman kendiliginden geçen ve ek tedavi gerektirmeyen bir durum oldugunu kaydetti. Siddetli, ani baslayan, bulanti-kusma, gaz ve gayta çikartamama, ates gibi ek yakinmalarla birlikte olan karin agrisinin önemli bazi hastaliklarin habercisi olabilecegini belirten Yorganci, bu durumun mutlaka hekim tarafindan degerlendirilmesi gerektigini söyledi.

Doç. Dr. Yorganci, karin agrisinin tek basina bir hastaligi tanimlayamayacagini belirterek, söyle devam etti: “Karin agrisi birçok nedene bagli olarak ortaya çikabilir. Bazi hastaliklar karin içindeki organlardan kaynaklanmasa bile karin agrisina neden olabilir. Buna en tipik örnek akcigerlerin alt kisimlarini ilgilendiren enfeksiyonlardir. Zatürree olarak tanimlayabilecegimiz bu gibi durumlarda, öksürük ve benzeri bulgular yaninda karin agrisi da tabloya eklenebilir. Bir diger örnek kalp krizidir (miyokard enfarktüsü). Kalp krizi genellikle sol omuz ve kola yansiyan gögüs agrisina neden olurken seyrek olarak karin agrisi ile de belirti verebilir.”

ÜLSER VE KANSER DE KARIN AGRISI YAPIYOR

Karin agrisinin, toksinlere, infeksiyonlara, safra yollarina, böbrek, hastaliklarina, idrar yolu infeksiyonlarina, kadinlarda adet dönemine, ovülasyona, damar hastaliklarina, mide, karaciger, pankreas, bagirsak sistemindeki ülser ve kansere bagli olarak gelisebilecegine isaret eden Doç. Dr. Yorganci, söyle devam etti: “Karin agrisi çok sik karsilasilan bir durumdur. Ancak, siddetli agri varsa, son 23 gün içerisinde karin bölgesini ilgilendiren bir yaralanma olmussa, gebeyseniz veya gebelik süphesi varsa, agri uzun sürerse, agriya ates, bulanti, gaz ve gayta çikaramama eslik ediyorsa, bastirdiginizda karninizda hassasiyet veya sertlik varsa, gaytada kan bulunuyorsa mutlaka doktor kontrolünden geçmelisiniz. Yeni doganda ve bebeklerde de uzun süreli aglama karin agrisina bagli olabilir. Genellikle gaz sancisina bagli olan bu durum, gaz veya gayta çikarma ile kendiliginden düzelir. Kramp tarzindaki bu agrilar genellikle aksam saatlerinde daha fazla olur. Bazi durumlarda tek basina karin agrisi varligi bile hekime basvurmak için yeterli olabilir.”

Yorganci, karin agrisi olan bir hastanin doktor tavsiyesi disinda agri kesici kullanmasinin son derece sakincali oldugunu belirtti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası