Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mahkeme karari olmadan babalik testi

Bu çocuk bana benzemiyor gibi kuruntularla babalik testi yaptirmak için artik mahkeme karari gerekmiyor.

“Kan grubum A, karim B, bu çocuk nasil 0 grubu oldu”, “Bu çocuk bana benzemiyor” gibi kuruntularla babalik testi yaptirmak için mahkemeye kosanlar, artik mahkeme karari olmadan test yaptirabilecek.

Yurtdisinda 5-6 bin dolar olan test, Türkiye’de 350 milyon lira.

Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Adli Tip Anabilim Dali bünyesinde açilan “DNA Laboratuvari”nda mahkeme karari aranmadan babalik testleri yapiliyor. Yüzde 99.9 oraninda kesin sonuç veren testlerin sonuçlari, 1 gün içinde çikiyor ve noterden tasdikli bir raporla kisilere bildiriliyor. Test sonuçlari yalnizca test yaptiran kisiye veriliyor, telefonla açiklanmiyor.

DNA Laboratuvari hakkinda bilgi veren Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Adli Tip Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Hamit Hanci, babalik davalarinda son yillarda sikça basvurulan “DNA analizleri”nin, mahkeme karariyla Türkiye’de emniyet ve jandarma teskilatlari ve Adli Tip Kurumu bünyesinde yapildigini söyledi.

Ancak bir takim nedenlerle mahkeme yoluna gitmeden babalik testlerine ihtiyaç duyan bazi kisilerin “DNA analizi” yaptirmak için yurtdisina kan yolladiklarini söyleyen Hanci, her bir analizin yurtdisinda yaklasik 5-6 bin dolara mal oldugunu kaydetti.

TEST 350 MILYON

Yurtdisina DNA analizleri ve babalik testleri için önemli miktarda döviz ve kan çiktigini belirten Prof. Dr. Hanci, 1.5 yil önce hizmete giren laboratuvarda babalik testi için kisi basi 350 milyon lira ücret alindigini belirtti.

Hanci, “Babalik davalarinin DNA analizleri yapilarak bilimsel çözüme kavusturulmasi toplumsal huzurun saglanmasi açisindan büyük önem tasimaktadir. Laboratuvarimizda gerek mahkeme araciligiyla gerekse kisisel basvurularla bu sorunun çözümlenmesine katkida bulunuyoruz” diye konustu.

Hanci, sunlari kaydetti: “Her insandaki DNA’nin yarisi anneden diger yarisi ise babadan geliyor. Iki insanin arasinda akrabalik bagini anlamak için DNA kümesi arasindaki bosluklara bakiliyor. Testler ya yüzde 0 çikiyor ya da yüzde 99.9 un üstünde çikiyor. Arada bir baska rakamin çikmasi söz konusu degil. Yani çocuk ya A kisinindir ya degildir. Örnegin yüzde 80 babasidir gibi bir rakam çikmaz.”

BABA ÖLMÜSSE DEDE, AMCA

Baba ölmüs ise baba adayinin yakin akrabalarindan alinan örneklerle de DNA testinin yapilabildigini söyleyen Hanci, babanin olmadigi durumlarda amca, kuzen, dede veya erkek çocuk gibi baba tarafindan bir erkek akrabadan babalik testi yapildigini bildirdi.

Prof. Dr. Hanci, babalik testi yöntemini söyle anlatti: “Insan DNA’sinin belli kisimlari bireyler arasi farkliliklar gösterir. Bu gen bölgelerinin her birinde kisi biri anneden biri de babadan gelen iki farkli genetik karaktere sahip. Çocukta belli sayida gen bölgesi analizlenerek bir DNA profili çikarilir. Daha sonra annenin DNA profili ile bu profil kiyaslandiginda çocugun genetik özelliginin hangi yarisini anneden aldigi ortaya çikar. Bu durumda diger genetik özelliklerde süphesiz babadan gelecektir. Söz konusu babanin DNA profili çikarildiginda eger çocugun annesinden almadigi genetik yapisi ile uyum göstermiyorsa o kisi baba degildir. Eger uyum tespit edilirse bu defa çalisilan gen bölgeleri üzerinde popülasyon genetigi verilerine göre hesaplamalar yapilarak yüzde ihtimalle babaligin tespiti söz konusudur.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası