Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Su ve sabun’ ile korunun

Eller, mikroplarin vücuda girmesinde köprü islevi görüyor.

Ellerini yikamaya özen göstermeyen, bu aliskanligi kazanmayan çocuklar, dogal ortamda bulunan mikroplarla karsi karsiya kaliyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Sevim Karaaslan, el yikamanin genellikle, üzerinde durulmayan davranis olarak görüldügünü, ancak saglik açisindan büyük önem tasidigini anlatti. Ellerin, dis ortamda bulunan tehlikeli mikroplarin vücuda girmesinde önemli rol oynadigini vurgulayan Karaaslan, saglikli yasam için, ellerin temizligine gereken özenin gösterilmesi gerektigini kaydetti.

Karaaslan, çocuklarin vücut direncinin yetiskinlere oranla daha zayif oldugunu ve bu nedenle hastalik yapici mikroorganizmalara çok kolay teslim olabileceklerini ifade ederek, sunlari söyledi: “Eller, mikroplarin vücuda girmesinde köprü islevi görüyor. Hastaneye gelen çocuklarin önemli kismi, sadece ellerini yikamadigi için çevresinden aldigi mikroplar nedeniyle hastalaniyor. Özellikle tuvaletten sonra ellerin gerektigi gibi yikanmamasi, diski yoluyla bulasan E.Coli gibi tehlikeli mikroorganizmanin vücuda rahatlikla girmesine neden oluyor. El temizligine gereken önemin verilmemesi, sarilik ve paraziter rahatsizliklar basta olmak üzere çok sayida hastaliga yol açmaktadir.”

Karaaslan, okulda çocuklar arasinda yapilan silgi, kalem gibi esyalarin alisverisinde bile mikrop transferi oldugunu belirterek, öksürme ve hapsirma ile bu esyalara bulasan hastalik yapici mikroplarin eller araciligiyla vücuda alinabildigini anlatti.

EN IYI TEDAVI YÖNTEMI, SU VE SABUN

Karaaslan, kendilerine gelen küçük yastaki hastalarin ailelerinden, ilaçtan önce, çocuklarinin ellerini temiz tutmasi ve bunu aliskanlik haline getirmesini saglamalarini istediklerini ifade ederek, su ve sabun ikilisinin hastaliklardan en iyi korunma yöntemi oldugunu bildirdi.

Bir hastanin, ilaçlarini ne kadar düzenli kullanirsa kullansin temizlige gereken özeni göstermemesi durumunda iyilesmesinin çok güç, hatta olanaksiz hale gelecegini vurgulayan Karaaslan, söyle devam etti: “El temizligine çocuklardan önce anne ve babalar duyarli olmalidir. Çocuklar oyuncaklardan ve oyunlardan büyük zevk alirlar. Bu nedenle, çocuklara el yikamanin önemi eglenceli yaklasimla kavratilmali ve bu aliskanlik haline getirilmelidir. Havalarin sogudugu ve hastaliklarin arttigi bu dönemde el yikama daha da fazla önem kazaniyor. Her zaman olmasa da, milyonlarca mikrobun vücuda girisini kolaylastiran yemeklerden önce eller iyice yikanmalidir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası