Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Su ve sabun’ ile korunun

Eller, mikroplarin vücuda girmesinde köprü islevi görüyor.

Ellerini yikamaya özen göstermeyen, bu aliskanligi kazanmayan çocuklar, dogal ortamda bulunan mikroplarla karsi karsiya kaliyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Sevim Karaaslan, el yikamanin genellikle, üzerinde durulmayan davranis olarak görüldügünü, ancak saglik açisindan büyük önem tasidigini anlatti. Ellerin, dis ortamda bulunan tehlikeli mikroplarin vücuda girmesinde önemli rol oynadigini vurgulayan Karaaslan, saglikli yasam için, ellerin temizligine gereken özenin gösterilmesi gerektigini kaydetti.

Karaaslan, çocuklarin vücut direncinin yetiskinlere oranla daha zayif oldugunu ve bu nedenle hastalik yapici mikroorganizmalara çok kolay teslim olabileceklerini ifade ederek, sunlari söyledi: “Eller, mikroplarin vücuda girmesinde köprü islevi görüyor. Hastaneye gelen çocuklarin önemli kismi, sadece ellerini yikamadigi için çevresinden aldigi mikroplar nedeniyle hastalaniyor. Özellikle tuvaletten sonra ellerin gerektigi gibi yikanmamasi, diski yoluyla bulasan E.Coli gibi tehlikeli mikroorganizmanin vücuda rahatlikla girmesine neden oluyor. El temizligine gereken önemin verilmemesi, sarilik ve paraziter rahatsizliklar basta olmak üzere çok sayida hastaliga yol açmaktadir.”

Karaaslan, okulda çocuklar arasinda yapilan silgi, kalem gibi esyalarin alisverisinde bile mikrop transferi oldugunu belirterek, öksürme ve hapsirma ile bu esyalara bulasan hastalik yapici mikroplarin eller araciligiyla vücuda alinabildigini anlatti.

EN IYI TEDAVI YÖNTEMI, SU VE SABUN

Karaaslan, kendilerine gelen küçük yastaki hastalarin ailelerinden, ilaçtan önce, çocuklarinin ellerini temiz tutmasi ve bunu aliskanlik haline getirmesini saglamalarini istediklerini ifade ederek, su ve sabun ikilisinin hastaliklardan en iyi korunma yöntemi oldugunu bildirdi.

Bir hastanin, ilaçlarini ne kadar düzenli kullanirsa kullansin temizlige gereken özeni göstermemesi durumunda iyilesmesinin çok güç, hatta olanaksiz hale gelecegini vurgulayan Karaaslan, söyle devam etti: “El temizligine çocuklardan önce anne ve babalar duyarli olmalidir. Çocuklar oyuncaklardan ve oyunlardan büyük zevk alirlar. Bu nedenle, çocuklara el yikamanin önemi eglenceli yaklasimla kavratilmali ve bu aliskanlik haline getirilmelidir. Havalarin sogudugu ve hastaliklarin arttigi bu dönemde el yikama daha da fazla önem kazaniyor. Her zaman olmasa da, milyonlarca mikrobun vücuda girisini kolaylastiran yemeklerden önce eller iyice yikanmalidir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası