Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kisin bitki çaylarini tercih edin

Soguk havalarin kendini göstermesiyle birlikte yayilan salgin hastaliklara karsi bitki çayi içilmesi tavsiye ediliyor.

Adaçayi sindirime, kusburnu soguk alginligina, bögürtlen çayi agiz içinde yaralara iyi geliyor. Ihlamur, atesli soguk alginliginda terletici ve sakinlestirici rol oynuyor. Bakterilere karsi etkili olan melisa çayi, limon kokulu aromasiyla rahatlatiyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Diyetisyeni Melek Türkmen, aliç, anason, bögürtlen, elma, ihlamur, kusburnu, nane, papatya ve kekik gibi bitkilerden elde edilen çaylarin, siyah çaya oranla saglik açisindan daha fazla yararlari oldugunu söyledi.

KUSBURNU

Özellikle kis aylarinda havalarin sogumasiyla yayginlasan nezle ve grip gibi hastaliklara karsi, sicak içilen meyve çaylarinin olumlu etkileri bulundugunu anlatan Türkmen, dogal C vitamini içeren kusburnu çayinin solunum yolu enfeksiyonlari ve soguk alginligina karsi bedenin savunma sistemini güçlendirdigini ifade etti.

MENTOL ALERJISINE DIKKAT

Türkmen, bilinçli tüketildigi takdirde hiçbir yan etkisi bulunmayan bitki çaylarindan günde 2-3 fincan içmenin bir sakincasi olmadigini söyledi. Ancak, özellikle mide ve bagirsak sistemi spazmlarini gidermede yardimci olan nane çayini, mentol alerjisi bulunan kisilerin daha dikkatli tüketmesi gerektigini belirten Türkmen, kekik çayinin da bir yasindan küçük çocuklar için tavsiye edilmedigini kaydetti

IHLAMUR

En çok bilinen ihlamur çayinin solunum yollarinda yumusatici etkilerinin bulundugunu vurgulayan Türkmen, sunlari söyledi:

“Soguk havalarda insan vücudu hastaliklara karsi daha dayaniksiz oluyor. Kis aylarinda tüketilen bitki çaylari, bedenin savunma sistemini güçlendiriyor. Ihlamur çayi bunun en güzel örnegi. Ihlamur ayni zamanda gicik kesici, atesli soguk alginligi rahatsizliklarinda terletici ve sakinlestiricidir. Spazm çözücü ve idrar artirici etkilere de sahip ihlamur, özellikle kis aylari için idealdir.”

ADAÇAYI VE ELMA ÇAYI

Ramazan ayinda oruç tutanlarin iftar vaktinde çok fazla yemek yemeleri nedeniyle yasadiklari sindirim problemlerine karsi elma ve adaçayinin hazmi kolaylastirici etkisinin oldugunu belirten Türkmen, elma çayinin ayni zamanda içerdigi A, B ve C vitaminleri ile vücut irencini de artirdigini söyledi. Lezzetli bir aromaya sahip olan bögürtlen çayinin ise A, B1 ve C vitaminleri ile agiz içi yaralarinda gargara olarak kullanildigini anlatan Türkmen, limon kokulu aromasiyla melisa çayinin rahatlatici ve bakterilere karsi etkili oldugunu sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası