Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kisin bitki çaylarini tercih edin

Soguk havalarin kendini göstermesiyle birlikte yayilan salgin hastaliklara karsi bitki çayi içilmesi tavsiye ediliyor.

Adaçayi sindirime, kusburnu soguk alginligina, bögürtlen çayi agiz içinde yaralara iyi geliyor. Ihlamur, atesli soguk alginliginda terletici ve sakinlestirici rol oynuyor. Bakterilere karsi etkili olan melisa çayi, limon kokulu aromasiyla rahatlatiyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Diyetisyeni Melek Türkmen, aliç, anason, bögürtlen, elma, ihlamur, kusburnu, nane, papatya ve kekik gibi bitkilerden elde edilen çaylarin, siyah çaya oranla saglik açisindan daha fazla yararlari oldugunu söyledi.

KUSBURNU

Özellikle kis aylarinda havalarin sogumasiyla yayginlasan nezle ve grip gibi hastaliklara karsi, sicak içilen meyve çaylarinin olumlu etkileri bulundugunu anlatan Türkmen, dogal C vitamini içeren kusburnu çayinin solunum yolu enfeksiyonlari ve soguk alginligina karsi bedenin savunma sistemini güçlendirdigini ifade etti.

MENTOL ALERJISINE DIKKAT

Türkmen, bilinçli tüketildigi takdirde hiçbir yan etkisi bulunmayan bitki çaylarindan günde 2-3 fincan içmenin bir sakincasi olmadigini söyledi. Ancak, özellikle mide ve bagirsak sistemi spazmlarini gidermede yardimci olan nane çayini, mentol alerjisi bulunan kisilerin daha dikkatli tüketmesi gerektigini belirten Türkmen, kekik çayinin da bir yasindan küçük çocuklar için tavsiye edilmedigini kaydetti

IHLAMUR

En çok bilinen ihlamur çayinin solunum yollarinda yumusatici etkilerinin bulundugunu vurgulayan Türkmen, sunlari söyledi:

“Soguk havalarda insan vücudu hastaliklara karsi daha dayaniksiz oluyor. Kis aylarinda tüketilen bitki çaylari, bedenin savunma sistemini güçlendiriyor. Ihlamur çayi bunun en güzel örnegi. Ihlamur ayni zamanda gicik kesici, atesli soguk alginligi rahatsizliklarinda terletici ve sakinlestiricidir. Spazm çözücü ve idrar artirici etkilere de sahip ihlamur, özellikle kis aylari için idealdir.”

ADAÇAYI VE ELMA ÇAYI

Ramazan ayinda oruç tutanlarin iftar vaktinde çok fazla yemek yemeleri nedeniyle yasadiklari sindirim problemlerine karsi elma ve adaçayinin hazmi kolaylastirici etkisinin oldugunu belirten Türkmen, elma çayinin ayni zamanda içerdigi A, B ve C vitaminleri ile vücut irencini de artirdigini söyledi. Lezzetli bir aromaya sahip olan bögürtlen çayinin ise A, B1 ve C vitaminleri ile agiz içi yaralarinda gargara olarak kullanildigini anlatan Türkmen, limon kokulu aromasiyla melisa çayinin rahatlatici ve bakterilere karsi etkili oldugunu sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası