Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iftarda karbonhidrata dikkat!

Iftar vaktinde tüketilen yogun karbonhidrat içerikli gidalar, istah açmada önemli rol oynayan insülin hormonunun salgilanmasini tetikliyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Gülcan Kisakol, iftara kadar vücudun seker ihtiyacinin arttigini ve bu nedenle yemekte tüketilen karbonhidrat içerikli gidalarin, istah açmada önemli rol oynayan insülin hormonunun salgilanmasini tetikledigini söyledi. Kisakol, bu nedenlerle çok fazla yiyen kisilerin hizla kilo alabilecegini, kalp ve damar rahatsizliklari gibi çok sayida hastalikla karsi karsiya kalabilecegini bildirdi.

Doç. Dr. Gülcan Kisakol, ramazan ayinda yanlis beslenme aliskanligina bagli olarak kendine hakim olamayan kisilerin sagliklarini kaybedebileceklerini belirtti. Gün boyunca aç kalan ve iftar vakti geldiginde yemeye baslayan kisilerden, gün içinde aç kalma endisesiyle sahura kadar sürekli bir seyler atistiranlarin vücut dengesini bozduklarini vurgulayan Kisakol, “Aksam yemeklerinin agir olmamasi gerektigi gerçegi bir kenara birakilip, sürekli bir seyler yeniliyor. Kisacasi, beslenme düzeni tamamen degisiyor” dedi.

KARBONHIDRAT ISTAH AÇAR

Kisakol, özellikle iftarda kendisine hakim olamayarak çok fazla yemek yiyen kisilerin, karbonhidratli yiyecekler tükettiginde istahlarinin daha fazla açildigini dile getirdi. Kisakol, iftara kadar vücudun seker ihtiyacinin arttigini ve bu nedenle yemekte tüketilen karbonhidrat içerikli gidalarin, istah açmada önemli rol oynayan insülin hormonunun salgilanmasini tetikledigini kaydederek sunlari söyledi: “Bu da (hipoglisemi) denilen seker düsmesine yol açar. Yemege baslandiginda bu durum, bir kisir döngü içinde sürer. Çok karbonhidrat alinmasiyla insülin hormonunun salgilanmasi artar ve sonuçta istah da önlenemeyen bir sekilde açilir.”

Kisakol, bu nedenlerle çok fazla yiyen kisilerin hizla kilo alabilecegini, kalp ve damar rahatsizliklari gibi çok sayida hastalikla karsi karsiya kalabilecegini bildirdi. Oruç tutanlarin iftar yemeginde yediklerine dikkat etmesinin saglik açisindan son derece önemli oldugunu belirten Kisakol, “Iftar ve sahurda hamur ve karbonhidratli gidalardan mutlaka uzak durulmali, oruç tutanlar Ramazan ayi boyunca kendilerine hakim olmalidir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası