Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iftarda karbonhidrata dikkat!

Iftar vaktinde tüketilen yogun karbonhidrat içerikli gidalar, istah açmada önemli rol oynayan insülin hormonunun salgilanmasini tetikliyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Gülcan Kisakol, iftara kadar vücudun seker ihtiyacinin arttigini ve bu nedenle yemekte tüketilen karbonhidrat içerikli gidalarin, istah açmada önemli rol oynayan insülin hormonunun salgilanmasini tetikledigini söyledi. Kisakol, bu nedenlerle çok fazla yiyen kisilerin hizla kilo alabilecegini, kalp ve damar rahatsizliklari gibi çok sayida hastalikla karsi karsiya kalabilecegini bildirdi.

Doç. Dr. Gülcan Kisakol, ramazan ayinda yanlis beslenme aliskanligina bagli olarak kendine hakim olamayan kisilerin sagliklarini kaybedebileceklerini belirtti. Gün boyunca aç kalan ve iftar vakti geldiginde yemeye baslayan kisilerden, gün içinde aç kalma endisesiyle sahura kadar sürekli bir seyler atistiranlarin vücut dengesini bozduklarini vurgulayan Kisakol, “Aksam yemeklerinin agir olmamasi gerektigi gerçegi bir kenara birakilip, sürekli bir seyler yeniliyor. Kisacasi, beslenme düzeni tamamen degisiyor” dedi.

KARBONHIDRAT ISTAH AÇAR

Kisakol, özellikle iftarda kendisine hakim olamayarak çok fazla yemek yiyen kisilerin, karbonhidratli yiyecekler tükettiginde istahlarinin daha fazla açildigini dile getirdi. Kisakol, iftara kadar vücudun seker ihtiyacinin arttigini ve bu nedenle yemekte tüketilen karbonhidrat içerikli gidalarin, istah açmada önemli rol oynayan insülin hormonunun salgilanmasini tetikledigini kaydederek sunlari söyledi: “Bu da (hipoglisemi) denilen seker düsmesine yol açar. Yemege baslandiginda bu durum, bir kisir döngü içinde sürer. Çok karbonhidrat alinmasiyla insülin hormonunun salgilanmasi artar ve sonuçta istah da önlenemeyen bir sekilde açilir.”

Kisakol, bu nedenlerle çok fazla yiyen kisilerin hizla kilo alabilecegini, kalp ve damar rahatsizliklari gibi çok sayida hastalikla karsi karsiya kalabilecegini bildirdi. Oruç tutanlarin iftar yemeginde yediklerine dikkat etmesinin saglik açisindan son derece önemli oldugunu belirten Kisakol, “Iftar ve sahurda hamur ve karbonhidratli gidalardan mutlaka uzak durulmali, oruç tutanlar Ramazan ayi boyunca kendilerine hakim olmalidir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası