Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iftarda karbonhidrata dikkat!

Iftar vaktinde tüketilen yogun karbonhidrat içerikli gidalar, istah açmada önemli rol oynayan insülin hormonunun salgilanmasini tetikliyor.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Gülcan Kisakol, iftara kadar vücudun seker ihtiyacinin arttigini ve bu nedenle yemekte tüketilen karbonhidrat içerikli gidalarin, istah açmada önemli rol oynayan insülin hormonunun salgilanmasini tetikledigini söyledi. Kisakol, bu nedenlerle çok fazla yiyen kisilerin hizla kilo alabilecegini, kalp ve damar rahatsizliklari gibi çok sayida hastalikla karsi karsiya kalabilecegini bildirdi.

Doç. Dr. Gülcan Kisakol, ramazan ayinda yanlis beslenme aliskanligina bagli olarak kendine hakim olamayan kisilerin sagliklarini kaybedebileceklerini belirtti. Gün boyunca aç kalan ve iftar vakti geldiginde yemeye baslayan kisilerden, gün içinde aç kalma endisesiyle sahura kadar sürekli bir seyler atistiranlarin vücut dengesini bozduklarini vurgulayan Kisakol, “Aksam yemeklerinin agir olmamasi gerektigi gerçegi bir kenara birakilip, sürekli bir seyler yeniliyor. Kisacasi, beslenme düzeni tamamen degisiyor” dedi.

KARBONHIDRAT ISTAH AÇAR

Kisakol, özellikle iftarda kendisine hakim olamayarak çok fazla yemek yiyen kisilerin, karbonhidratli yiyecekler tükettiginde istahlarinin daha fazla açildigini dile getirdi. Kisakol, iftara kadar vücudun seker ihtiyacinin arttigini ve bu nedenle yemekte tüketilen karbonhidrat içerikli gidalarin, istah açmada önemli rol oynayan insülin hormonunun salgilanmasini tetikledigini kaydederek sunlari söyledi: “Bu da (hipoglisemi) denilen seker düsmesine yol açar. Yemege baslandiginda bu durum, bir kisir döngü içinde sürer. Çok karbonhidrat alinmasiyla insülin hormonunun salgilanmasi artar ve sonuçta istah da önlenemeyen bir sekilde açilir.”

Kisakol, bu nedenlerle çok fazla yiyen kisilerin hizla kilo alabilecegini, kalp ve damar rahatsizliklari gibi çok sayida hastalikla karsi karsiya kalabilecegini bildirdi. Oruç tutanlarin iftar yemeginde yediklerine dikkat etmesinin saglik açisindan son derece önemli oldugunu belirten Kisakol, “Iftar ve sahurda hamur ve karbonhidratli gidalardan mutlaka uzak durulmali, oruç tutanlar Ramazan ayi boyunca kendilerine hakim olmalidir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası