Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Dogru besinler ve dengeli beslenme ile saglikli bir Ramazan

Ramazan ayini saglikli geçirmenin yolu saglikli beslenme kurallarini bilmekten geçiyor.

Meyve ve sebzelerden tüketmek, günde en az 1,5-2 lt su içmek, kepekli ve yulafli tahil ürünlerini soframiza katmak bu isin sirri...

Ramazan ayinin gelmesiyle birlikte oruç tutan kisilerin günlük beslenme sekli ve ögün sayisi birdenbire degisiyor. Üç ögün olan günlük beslenme iki ögüne düserken, özellikle kirmizi et, ekmek, pilav, makarna, hamur isleri, tatli, börek tüketimi artiyor. Buna karsin sebze, meyve ve beyaz et tüketimi azaliyor. Oysa, unutmamak gerekir ki, günlük alinmasi gereken enerji, protein, vitamin ve mineral oranlari Ramazan ayinda da degismiyor.

Acibadem Hastanesi Uzman Diyetisyen Fatos Özcan “Oruç tutan veya tutmayan herkes saglikli ve kaliteli yasamak için saglikli beslenmelidir ” diyerek söyle devam ediyor: “Yeterli ve dengeli beslenme ise saglikli olmanin ilk sartidir. Saglikli beslenmenin ana kriterleri; tüm besin gruplarindan bir arada yemek, yavas ve iyi çignemek, az ve sik yemek, lif alimi için sebze ve meyveleri mutlaka tüketmek, yagi yeterli miktarda ve doymamis yaglardan tercih etmek, günlük en az 1,5-2 lt su içmek, kepekli, yulafli tahil ürünleri, bulgur, makarna, kuru baklagilleri diyetimize katmak ve fazla olmayan ancak yeterli oranda protein alimina dikkat etmektir. ”

ORUÇ VE BEDEN SAGLIGINIZ

Iftar ve sahur zamanlari güzel, ancak gün boyunca oruç sirasinda vücutta yasanan degisimler konusunda bilinçli ve dikkatli olmak gerekiyor. Oruç sirasinda gün boyunca kan sekeri düsüyor. Ayrica vücut isisi azaliyor. Bu sebeple üsüme, halsizlik, bas agrisi yasanabiliyor. Iste bu nedenle Ramazan boyunca saglikli beslenmek sart. Iftar zamani mideye asiri yüklenmemek gerekiyor. Ramazanda günlük ögün sayisi azaliyor. Gelisen teknoloji nedeniyle gece yatmadan önce yenilen yemek yada kahvalti sahurun yerini aliyor. Iste tüm bunlar aslinda vücut için yanlis uygulamalar.

Fatos Özcan yapilan yanlisliklarla ilgili sunlari söylüyor: “Sahurda mide sindirimini tamamlayamadan yatilir. Iftarda yapilan çorba, çay, kahvaltiliklar, sarküteri ürünleri, zeytinyaglilar, pide, börek gibi hamur isleri ve kadayif, güllaç gibi o aya özgü tatlilar günün mönüsüne ilave yenilir. Uzun süre aç kalmak istahi ve doyma esigini artiracagindan normalden çok fazla miktarda ve hizli yenir. Kilo vermek yerine kilo almaya da sik rastlanir. Oruçla birlikte su içimi de azalir. Belli saatlerde su içilse bile güne yayilamaz. Çay, neskafe, bitki çaylari, kola gibi suyun yerine geçmeyen ama tercih edilen sivi içecekler gerekli su tüketimini engeller.”

Peki bu noktada ne yapmak gerekiyor? Beslenme ve diyet uzmani Özcan bu soruyu söyle yanitliyor: “Sahura mutlaka kalkmak, yedikten sonra hemen yatmamak, suyu o ögünde yogun içmek, komposto, çorba, yogurt, makarna, sebze, sütlü tatli gibi hafif gidalari tercih etmek yerinde olur. ”

NASIL BESLENMELI?

Iftarda aç kalan midenin herhangi bir besini kabul etmesi için seçilmesi gereken ilk besinin su olmasi gerekiyor. Fatos Özcan daha sonra dikkat edilmesi gerekenleri söyle siraliyor: “Orucu çok hafif bir çorba ile açip, peynir ve pide ile karin az miktarda doyurulabilir. Daha sonra saat 19,30 sularinda ise ana ögün olarak et, sebze, salata, komposto yiyip 21,00 -21,30 civarinda da meyve veya sütlü tatli veya az kuru meyve, kuru yemis veya çay keyfinde kepekli bisküvi veya bir dilim sebzeli börek alternatiflerini ara ögün gibi kullanarak saglikli bir beslenme düzeni saglanabilir. Ramazanda birden yenilen yemek sonrasi gelisen mide siskinligi hazimsizlik yapar. Yine Ramazan ayinda uzun açliklar meyve gibi kabuklu ve posali gidalarin günlük tüketim miktarinin azalmasina neden olabilir. Oysa vitamin ve mineral ihtiyacimizi karsilayan meyveler mutlaka gün içinde tüketilmelidir.”

Oruç tutarken dikkat edilmesi gereken bir diger husus ise besinleri iyi çignemek, azalan ögün sayisini az ve sik yiyerek sahur ve iftar dahil 1-2 ara ögünle dörde çikarmak olarak sayiliyor.

RISK GRUPLARI DIKKAT!

Fatos Özcan bu ayda oruç tutacak olan bazi kisileri özellikle uyariyor: “Diyabetli kisiler 2,5-3 saat ara ile beslenmek zorundadirlar, ara ögün atlandiginda insülin salinimindaki bozukluk kan sekeri seviyesini olumsuz etkiler. Hipoglisemi istenmeyen bir tablodur ve tehlikelidir. Ayrica ilaç saatleri ayarli olan seker, kalp, hipertansiyon ve mide hastalari uzun süre aç kaldiklarinda ilaç tedavilerini de bozmus olurlar. Özellikle reflü ve helicobacter pylori kökenli ülser hastalarinda uzun açliklar asiri asit salgisina neden oldugu gibi az ve sik beslenmeleri, bol sivi almalari gerekirken bir ya da iki ögünü muhtemelen asiri ve hizli yiyebileceklerinden sindirim sistemleri bozulur. Bu kisilerin mutlaka doktorlari ile görüsüp oruç için izin almalari gerekir.”

ORUÇ IÇIN ÖNERILER

Kesinlikle sahura kalkin.

Sahurda agir yiyeceklerden kaçinarak hafif, kahvaltilik gidalari tercih edin.

Iftarda hizla ve çok yemek yemeyin. Oruç erken saatlerde açiliyorsa hafif yiyip sulu gidalari tüketin. Daha sonra saat 19.30’da ana ögün yiyin.

Yürüyüslerle hazmi kolaylastirmaya çalisin.

Ramazanda yogurt, ayran veya süt tüketimine dikkat edip 2-3 su bardaginin altina düsmemeye özen gösterin.

Iftarda sebze ve meyveye agirlik verin.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası