Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ramazan’i firsat bilip, sigarayi birakin

Oruç tutarken vücudun kontrol yetenegi güçlenecegi için, ramazan ayinin sigarayi birakmak için iyi bir firsat olabilecegi bildirildi.

Sigarayi birakma deneyimleri bir kaç kez basarisizlikla sonuçlanmis kisilerin bile kendilerine ramazan ayinda bir sans daha vermelerinde büyük yarar oldugu vurgulandi.

Selçuk Üniversitesi Aile Hekimligi Arastirma Merkezi Baskani Yrd. Doç. Dr. Ruhusen Kutlu, kisa, orta ve uzun vadede pek çok hastaligin önemli nedeni olan sigara tüketiminin, ülkemizde ne yazik ki her geçen gün daha da arttigini söyledi. Sigara kullaniminin azaldigi ülkelerde, sigarayi birakmayi özendirici uygulamalar ve devlet eliyle kampanyalar baslatildigini anlatan Kutlu, “Özendirici etkinlikler ve sigara içme yasaklarinin delinmeden uygulanmasi, gelismis ülkelerde sigarayi birakma konusunda son derece etkili olmustur” dedi.

Sigaradan kurtulmada en önemli unsurun, kisinin artik sigara içmeyecegine gerçekten karar vermesi oldugunu ifade eden Kutlu, sunlari kaydetti: “Ramazan ayinda imsak vaktinden iftara kadar gün boyunca bir sey yiyip içmeyen kisi, belli bir irade ve kararlilik ortaya koymaktadir. Her zamankinden daha güçlü bir sekilde ortaya çikan bu irade, sigarayi birakmak için de rahatlikla kullanilabilir. Oruç tutarken vücudun kontrol yetenegi güçlenecegi için ramazan ayi sigarayi birakmak için iyi bir firsattir. Bu nedenle, tiryaki ramazan ayinin manevi havasinin da etkisiyle, sigarayi birakmaya yürekten karar verirse, aksamlari da sigara içmeyecek ve bu aliskanliktan kolaylikla kurtulacaktir.”

Sigarayi birakma deneyimleri bir kaç kez basarisizlikla sonuçlanmis kisilerin bile kendilerine ramazan ayinda bir sans daha vermelerinde büyük yarar oldugunu vurgulayan Kutlu, bu ayda tiryakinin çevresindeki özendirici uyaricilarin önemli ölçüde ortadan kalkmasinin da zararli aliskanligin terk edilmesini kolaylastiracagini söyledi.

ORTAM DEGISIRSE ALISKANLIK DA DEGISIR

Kutlu, ramazan ayinda sigarayi birakan kisinin çevresinde sigara içen kisiler görmemesinin, bu davranisin kalici hale gelmesi için önem tasidigini belirterek, sözlerini söyle sürdürdü: “En yaygin sigaraya baslama nedeni özenti ya da baskalarini taklit etme istegidir. Karsisinda sigara içenlerin bulundugu ortamda sigaraya baslayan tiryakinin, bagimliliktan kurtulmasi için, kendisini sigara içmeye özendirici, bu maddeyi hatirlatici ortamlardan uzakta tutmasi gerekir. Yilin diger zamanlarinda sigarayi birakanlar çevrelerinde sigara içenleri görerek azim ve kararliligini yitirmektedir. Ramazan ayinda dogal olarak saglanan sigarasiz ortam, saglikli günlere dönmek isteyen tiryakinin isini büyük ölçüde kolaylastiracaktir.”

Ramazan ayinda sigarayi birakan kisilerin, daha sonra çevrelerinden etkilenerek yeniden sigaraya baslamamalari için profesyonel yardima ihtiyaçlari oldugunu anlatan Kutlu, bu kisilerin, sigarayi birakma polikliniklerine ya da hastanelere basvuruda bulunarak, bu kötü aliskanliktan tamamen kurtulabileceklerini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası