Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ramazan’i firsat bilip, sigarayi birakin

Oruç tutarken vücudun kontrol yetenegi güçlenecegi için, ramazan ayinin sigarayi birakmak için iyi bir firsat olabilecegi bildirildi.

Sigarayi birakma deneyimleri bir kaç kez basarisizlikla sonuçlanmis kisilerin bile kendilerine ramazan ayinda bir sans daha vermelerinde büyük yarar oldugu vurgulandi.

Selçuk Üniversitesi Aile Hekimligi Arastirma Merkezi Baskani Yrd. Doç. Dr. Ruhusen Kutlu, kisa, orta ve uzun vadede pek çok hastaligin önemli nedeni olan sigara tüketiminin, ülkemizde ne yazik ki her geçen gün daha da arttigini söyledi. Sigara kullaniminin azaldigi ülkelerde, sigarayi birakmayi özendirici uygulamalar ve devlet eliyle kampanyalar baslatildigini anlatan Kutlu, “Özendirici etkinlikler ve sigara içme yasaklarinin delinmeden uygulanmasi, gelismis ülkelerde sigarayi birakma konusunda son derece etkili olmustur” dedi.

Sigaradan kurtulmada en önemli unsurun, kisinin artik sigara içmeyecegine gerçekten karar vermesi oldugunu ifade eden Kutlu, sunlari kaydetti: “Ramazan ayinda imsak vaktinden iftara kadar gün boyunca bir sey yiyip içmeyen kisi, belli bir irade ve kararlilik ortaya koymaktadir. Her zamankinden daha güçlü bir sekilde ortaya çikan bu irade, sigarayi birakmak için de rahatlikla kullanilabilir. Oruç tutarken vücudun kontrol yetenegi güçlenecegi için ramazan ayi sigarayi birakmak için iyi bir firsattir. Bu nedenle, tiryaki ramazan ayinin manevi havasinin da etkisiyle, sigarayi birakmaya yürekten karar verirse, aksamlari da sigara içmeyecek ve bu aliskanliktan kolaylikla kurtulacaktir.”

Sigarayi birakma deneyimleri bir kaç kez basarisizlikla sonuçlanmis kisilerin bile kendilerine ramazan ayinda bir sans daha vermelerinde büyük yarar oldugunu vurgulayan Kutlu, bu ayda tiryakinin çevresindeki özendirici uyaricilarin önemli ölçüde ortadan kalkmasinin da zararli aliskanligin terk edilmesini kolaylastiracagini söyledi.

ORTAM DEGISIRSE ALISKANLIK DA DEGISIR

Kutlu, ramazan ayinda sigarayi birakan kisinin çevresinde sigara içen kisiler görmemesinin, bu davranisin kalici hale gelmesi için önem tasidigini belirterek, sözlerini söyle sürdürdü: “En yaygin sigaraya baslama nedeni özenti ya da baskalarini taklit etme istegidir. Karsisinda sigara içenlerin bulundugu ortamda sigaraya baslayan tiryakinin, bagimliliktan kurtulmasi için, kendisini sigara içmeye özendirici, bu maddeyi hatirlatici ortamlardan uzakta tutmasi gerekir. Yilin diger zamanlarinda sigarayi birakanlar çevrelerinde sigara içenleri görerek azim ve kararliligini yitirmektedir. Ramazan ayinda dogal olarak saglanan sigarasiz ortam, saglikli günlere dönmek isteyen tiryakinin isini büyük ölçüde kolaylastiracaktir.”

Ramazan ayinda sigarayi birakan kisilerin, daha sonra çevrelerinden etkilenerek yeniden sigaraya baslamamalari için profesyonel yardima ihtiyaçlari oldugunu anlatan Kutlu, bu kisilerin, sigarayi birakma polikliniklerine ya da hastanelere basvuruda bulunarak, bu kötü aliskanliktan tamamen kurtulabileceklerini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası