Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ramazan’i firsat bilip, sigarayi birakin

Oruç tutarken vücudun kontrol yetenegi güçlenecegi için, ramazan ayinin sigarayi birakmak için iyi bir firsat olabilecegi bildirildi.

Sigarayi birakma deneyimleri bir kaç kez basarisizlikla sonuçlanmis kisilerin bile kendilerine ramazan ayinda bir sans daha vermelerinde büyük yarar oldugu vurgulandi.

Selçuk Üniversitesi Aile Hekimligi Arastirma Merkezi Baskani Yrd. Doç. Dr. Ruhusen Kutlu, kisa, orta ve uzun vadede pek çok hastaligin önemli nedeni olan sigara tüketiminin, ülkemizde ne yazik ki her geçen gün daha da arttigini söyledi. Sigara kullaniminin azaldigi ülkelerde, sigarayi birakmayi özendirici uygulamalar ve devlet eliyle kampanyalar baslatildigini anlatan Kutlu, “Özendirici etkinlikler ve sigara içme yasaklarinin delinmeden uygulanmasi, gelismis ülkelerde sigarayi birakma konusunda son derece etkili olmustur” dedi.

Sigaradan kurtulmada en önemli unsurun, kisinin artik sigara içmeyecegine gerçekten karar vermesi oldugunu ifade eden Kutlu, sunlari kaydetti: “Ramazan ayinda imsak vaktinden iftara kadar gün boyunca bir sey yiyip içmeyen kisi, belli bir irade ve kararlilik ortaya koymaktadir. Her zamankinden daha güçlü bir sekilde ortaya çikan bu irade, sigarayi birakmak için de rahatlikla kullanilabilir. Oruç tutarken vücudun kontrol yetenegi güçlenecegi için ramazan ayi sigarayi birakmak için iyi bir firsattir. Bu nedenle, tiryaki ramazan ayinin manevi havasinin da etkisiyle, sigarayi birakmaya yürekten karar verirse, aksamlari da sigara içmeyecek ve bu aliskanliktan kolaylikla kurtulacaktir.”

Sigarayi birakma deneyimleri bir kaç kez basarisizlikla sonuçlanmis kisilerin bile kendilerine ramazan ayinda bir sans daha vermelerinde büyük yarar oldugunu vurgulayan Kutlu, bu ayda tiryakinin çevresindeki özendirici uyaricilarin önemli ölçüde ortadan kalkmasinin da zararli aliskanligin terk edilmesini kolaylastiracagini söyledi.

ORTAM DEGISIRSE ALISKANLIK DA DEGISIR

Kutlu, ramazan ayinda sigarayi birakan kisinin çevresinde sigara içen kisiler görmemesinin, bu davranisin kalici hale gelmesi için önem tasidigini belirterek, sözlerini söyle sürdürdü: “En yaygin sigaraya baslama nedeni özenti ya da baskalarini taklit etme istegidir. Karsisinda sigara içenlerin bulundugu ortamda sigaraya baslayan tiryakinin, bagimliliktan kurtulmasi için, kendisini sigara içmeye özendirici, bu maddeyi hatirlatici ortamlardan uzakta tutmasi gerekir. Yilin diger zamanlarinda sigarayi birakanlar çevrelerinde sigara içenleri görerek azim ve kararliligini yitirmektedir. Ramazan ayinda dogal olarak saglanan sigarasiz ortam, saglikli günlere dönmek isteyen tiryakinin isini büyük ölçüde kolaylastiracaktir.”

Ramazan ayinda sigarayi birakan kisilerin, daha sonra çevrelerinden etkilenerek yeniden sigaraya baslamamalari için profesyonel yardima ihtiyaçlari oldugunu anlatan Kutlu, bu kisilerin, sigarayi birakma polikliniklerine ya da hastanelere basvuruda bulunarak, bu kötü aliskanliktan tamamen kurtulabileceklerini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası