Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iftar ‘tika basa’ yemek degil

Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) Tip Fakültesi Halk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Beslenme Uzmani Doç. Dr. Funda Elmacioglu, “Insan organizmasini araca benzetirsek, iftara birinci vites

Beslenme Uzmani Doç. Dr. Funda Elmacioglu, iftarin mutlaka kahvalti olarak algilanmasi gerektigine dikkat çekerek, “asil yemek 2.5 saat sonra yenmeli” dedi.

Doç. Dr. Funda Elmacioglu, ramazan ayinin yeterli ve dengeli beslenme programlarinin ögrenilmesi gereken bir ay oldugunu belirterek, tika basa yemenin ramazanin felsefesine ters oldugunu ileri sürdü. Insan organizmasini araca benzeten Elmacioglu, iftarin tika basa yemek olmadigini vurgulayarak, “Insan organizmasini araca benzetirsek, iftara birinci vites yerine besinci vitesten baslaniyor. Nasil araci çalistirirken birden besinci vitesten baslamak aracin diger aksamlarina zarar verirse, bütün gün bos kalan bir mideye de birden yüklenmek organizmaya benzer zarar verecektir” diye konustu.

Elmacioglu, iftarin mutlaka kahvalti olarak algilanmasi gerektigine dikkat çekerek, sunlari kaydetti: “Iftari günün ilk yemegi olarak görmeli ve vücutta açlik kan sekerini yükseltecek, hormon ve enzimleri harekete geçirecek kahvalti türü hafif yemekle baslanmali. Sebze yemegiyle, salatasiyla, tatlisiyla saglikli aksam yemegi ise iftarda en az 2.5 saat sonra yapilmali” dedi.

OTEL MÖNÜLERI

Bes yildizli otellerde sunulan iftar mönülerini de elestiren Elmacioglu, mönülerin abartili, israfçi, ramazan ayinin amacina ve felsefesine aykiri oldugunu da savundu. Elmacioglu, ramazan ayinda hamur tatlilarinin kesinlikle tüketilmemesi gerektigini belirterek, hamur tatlilari yerine mutlaka sütlü tatlilarin tercih edilmesi gerektigini söyledi. Çok tüketilen kompostonun ise çay sekeri ile yapildigindan gereksiz derecede ensülini artirdigini, bunun için mümkünse kuru meyvelerin kompostosunun çok az sekerle pisirilmesini öneren Elmacioglu, sahurda ise yagli, peynirli ve kiymali börekler yerine sebzeli börekleri tavsiye etti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası