Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iftar ‘tika basa’ yemek degil

Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) Tip Fakültesi Halk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Beslenme Uzmani Doç. Dr. Funda Elmacioglu, “Insan organizmasini araca benzetirsek, iftara birinci vites

Beslenme Uzmani Doç. Dr. Funda Elmacioglu, iftarin mutlaka kahvalti olarak algilanmasi gerektigine dikkat çekerek, “asil yemek 2.5 saat sonra yenmeli” dedi.

Doç. Dr. Funda Elmacioglu, ramazan ayinin yeterli ve dengeli beslenme programlarinin ögrenilmesi gereken bir ay oldugunu belirterek, tika basa yemenin ramazanin felsefesine ters oldugunu ileri sürdü. Insan organizmasini araca benzeten Elmacioglu, iftarin tika basa yemek olmadigini vurgulayarak, “Insan organizmasini araca benzetirsek, iftara birinci vites yerine besinci vitesten baslaniyor. Nasil araci çalistirirken birden besinci vitesten baslamak aracin diger aksamlarina zarar verirse, bütün gün bos kalan bir mideye de birden yüklenmek organizmaya benzer zarar verecektir” diye konustu.

Elmacioglu, iftarin mutlaka kahvalti olarak algilanmasi gerektigine dikkat çekerek, sunlari kaydetti: “Iftari günün ilk yemegi olarak görmeli ve vücutta açlik kan sekerini yükseltecek, hormon ve enzimleri harekete geçirecek kahvalti türü hafif yemekle baslanmali. Sebze yemegiyle, salatasiyla, tatlisiyla saglikli aksam yemegi ise iftarda en az 2.5 saat sonra yapilmali” dedi.

OTEL MÖNÜLERI

Bes yildizli otellerde sunulan iftar mönülerini de elestiren Elmacioglu, mönülerin abartili, israfçi, ramazan ayinin amacina ve felsefesine aykiri oldugunu da savundu. Elmacioglu, ramazan ayinda hamur tatlilarinin kesinlikle tüketilmemesi gerektigini belirterek, hamur tatlilari yerine mutlaka sütlü tatlilarin tercih edilmesi gerektigini söyledi. Çok tüketilen kompostonun ise çay sekeri ile yapildigindan gereksiz derecede ensülini artirdigini, bunun için mümkünse kuru meyvelerin kompostosunun çok az sekerle pisirilmesini öneren Elmacioglu, sahurda ise yagli, peynirli ve kiymali börekler yerine sebzeli börekleri tavsiye etti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası