Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Babalik testi, süpheleri kaldiriyor

Çocugun genetik babasinin kim oldugunu belirlemek için yapilan babalik testleri süpheci ailelerin kafalarindaki tüm soru isaretlerini siliyor.

Babalik testi kavrami çok uzun zamandan beri biliniyor. Adli vakalarda çocugun babasini tespit etmek için yapilan bu testler sadece Adli Tip tarafindan gerçeklestiriliyor. Bir de merak için yaptirilan testler var. Testi yaptiran süpheci babalarin sayisi ise azimsanamayacak kadar çok.

Babalik testi bir çocugun biyolojik babasini belirlemek için kullanilan bilimsel bir yol. Bu testte çocuktan gelen genetik madde baba adayinin genetik maddesi ile karsilastiriliyor. Acibadem Hastanesi Genetik Tani Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Ender Altiok 6 aydir yüzlerce kisiye babalik testi yaptiklarini belirterek, testin nasil gerçeklestirildigini su sekilde anlatiyor:

” Bir insanda her genden iki kopya bulunur. Bu kopyalardan bir tanesi anneden gelirken digeri babadan gelir. Babalik testi de bu bilgiye dayanarak yapilir. Çocugun genlerinin yarisi ile babanin genlerinin yarisinin eslesip eslesmedigine bakilir. Eger baba adayinin genetik maddesinin yarisi ile çocuga babasindan geçen genetik materyal ayni ise, test edilen baba adayi çocugun gerçek biyolojik babasidir. Eger yapilan babalik testinde tutarsizlik gözlenmis ise yani çocuga babadan geldigi bilinen genetik bilgi, test edilen baba adayininki ile eslesmiyorsa, test edilen baba adayi çocugun gerçek biyolojik babasi degildir. Bir babalik testi uygulandiginda laboratuvar çok sayida farkli genetik bölgeleri inceler. Su anda yüksek kalitede babalik testlerinde kesin sonuçlar saglamak için, en az 16 genetik bölge incelenmektedir.”

Test genelde kan örnegi alinarak uygulaniyor. Kandaki hücrelerden DNA çikartiliyor ve DNA’lar çogaltilarak test yapiliyor. Annenin test edilmesine hiç gerek yok. Sadece çocuk ve baba adayi bu testi uygulayabilmek için yeterli.

DNA NEDIR VE EBEVEYNIN BELIRLENMESINDE NEDEN KULLANILIR?

DNA genlerin yapi tasidir. Bu genetik madde, çocuga anne ve babadan esit miktarda geçer. Nesilden nesile geçen bütün özellikler DNA’nin yapisinda sifrelenir. Anne karnindan ölüme kadar DNA, insan vücudundaki her hücrede bulunur. DNA’nin yapisi kisinin yasina, kullandigi ilaçlara, yasam tarzina ya da beslenme aliskanliklarina göre degismez. DNA, parmakizi gibi kisiye özel ve degismez oldugu için babaligi belirlemede en iyi araç oldugu saptanmistir.

BABALIK TESTI SONUÇLARI

Bir çok genetik bölge incelendikten sonra moleküler genetik laboratuari test edilen erkegin çocugun gerçek biyolojik babasi olup olmadigini belirler. Bu durumda olasi iki sonuç vardir.

Babaligin Dislanmasi: Babaligin dislanmasi test edilen erkegin çocugun gerçek biyolojik babasi olmadigini belirtir. Babalik dislanmasini belirten bir rapor farkli genetik bölgelerde en az iki eslesmeme durumunu gösterir. Babalik dislanmasi belirtildiginde baba olma olasiligi yüzde sifirdir.

Babaligin Onaylanmasi: Eger rapor test edilen erkegin çocugun gerçek biyolojik babasi oldugunu dislamiyorsa kombine paternite indeksi (CPI) hesaplanarak baba olma olasiligi belirtilir. Yapilan testin ölçme gücü yüksek oldugu için babalik olasiligi genellikle %99.9’dan büyük çikmaktadir.

TEST SONUCU MAHKEMEDE DELIL OLARAK KULLANILABILIR MI?

Merak nedeniyle yapildigi, kimlik dogrulamasi yapilmadigi ve mahkeme tarafindan sevkedilmedigi zaman babalik testi sonucu adli delil sayilmayabilir.

GIZLILIK PRENSIBI

Babalik testi yaptiran kisiler bu testin gizli kalmasini tercih ediliyor. Iste bu açidan gizlilik konusunda çok titiz bir uygulama söz konusu. Doç. Dr. Altiok konuyla ilgili söyle konusuyor: “Alinan kan örnegi ve elde edilen DNA, hastaya özel olarak verilen bir kod ile isimlendirilir. Hastanin adi ve soyadi örnekler üzerine yazilmaz. Testleri yapan uzmanlar, kime test yaptiklarini bilmezler. Ayrica çikan hiçbir test sonucu telefonda bildirilmez. Sonuçlar hastalara yazili rapor olarak bildirilir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası