Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanser tedavisinde son gelismeler ele alindi

ABD’deki Mayo Clinic’te görevli medikal onkolog Prof. Dr. Ronald Richardson, “Son 30 yilda akciger kanseri tedavisine bakacak olursak, bugün geldigimiz noktada çok mesafe kat ettigimizi söyleyemeyecegim” dedi.

“Akciger kanserini tedavi edilebilir degil, önlenebilir bir hastalik olarak görmek istediklerini” kaydeden Prof. Dr. Ronald Richardson, “Bunun da tek yolu sigara içmemek” diye konustu.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi ve Mayo Clinic’in ortaklasa düzenledigi “Kanserde Yenilikler Sempozyumu”, basladi. Sempozyuma iliskin yapilan basin toplantisinda konusan IÜ Istanbul Tip Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Vahit Özmen, sempozyumda, meme, akciger, kalinbagirsak, böbrek ve testis kanserlerinin tedavisindeki son gelismeleri ele aldiklarini söyledi. Meslek içi egitim toplantisi niteligindeki sempozyumun bugün Divan Oteli’nde, yarin da IÜ Istanbul Tip Fakültesi’nde gerçeklestirilecek oturumlarin ardindan sona erecegini anlatan Prof. Dr Özmen, sempozyuma 200’ü askin bilimadaminin katildigini bildirdi.

ABD’deki Mayo Clinic’te görevli medikal onkolog Prof. Dr. Ronald Richardson da sempozyumda ele alacagi konu olan akciger kanseri hakkinda bilgi vererek, “Son 30 yilda akciger kanseri tedavisine bakacak olursak, bugün geldigimiz noktada çok mesafe kat ettigimizi söyleyemeyecegim” dedi. “Akciger kanserini tedavi edilebilir degil, önlenebilir bir hastalik olarak görmek istediklerini” kaydeden Prof. Dr. Richardson, “Bunun da tek yolu sigara içmemek” diye konustu. Prof. Dr. Richardson, akciger kanseri hastalarinda yeni kullanilmaya baslanan “gaftirit” etken maddeli bir ilaç oldugunu, ancak bu ilacin henüz deneme asamasinda bulundugunu ve sadece diger tedavilere cevap vermemis hastalara uygulandigini sözlerine ekledi.

“EN KOLAY TEDAVI EDILEN KANSERLER”

Yine Mayo Clinic’te görevli medikal onkolog Dr. John Donahue de ABD’de meme kanseri hastalarinin yüzde 66-70’ine, gögüslerinin alinmasina gerek kalmadan “meme koruyucu cerrahi tedavi” uygulandigini söyledi. Dr. Donahue, “Bugün dünyada en kolay tedavi edilebilen iki kanser türü var. Biri meme, biri kolorektal (kalinbagirsak) kanseri. Bu kanserlerde, gerek genel cerrahi, gerek radyoterapi, gerekse kemoterapi tedavisi oldukça basarilidir” dedi.

Medikal onkolog Dr. Judy Kaur da, meme kanserinin ABD’de her 8 kadindan 1’ini etkiledigini, ancak mamografi ve kadinlarin kendi kendilerini elle muayeneleri ile erken teshisin saglandigini anlatti. “Bu nedenle meme kanserinden ölüm orani bir hayli azalmistir” diyen Dr. Kaur, ayrica son yillarda, hastanin saglam gögsünde meme kanseri gelismesini önlemek için bazi ilaçlar da kullanildigini kaydetti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası