Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanser tedavisinde son gelismeler ele alindi

ABD’deki Mayo Clinic’te görevli medikal onkolog Prof. Dr. Ronald Richardson, “Son 30 yilda akciger kanseri tedavisine bakacak olursak, bugün geldigimiz noktada çok mesafe kat ettigimizi söyleyemeyecegim” dedi.

“Akciger kanserini tedavi edilebilir degil, önlenebilir bir hastalik olarak görmek istediklerini” kaydeden Prof. Dr. Ronald Richardson, “Bunun da tek yolu sigara içmemek” diye konustu.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi ve Mayo Clinic’in ortaklasa düzenledigi “Kanserde Yenilikler Sempozyumu”, basladi. Sempozyuma iliskin yapilan basin toplantisinda konusan IÜ Istanbul Tip Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Vahit Özmen, sempozyumda, meme, akciger, kalinbagirsak, böbrek ve testis kanserlerinin tedavisindeki son gelismeleri ele aldiklarini söyledi. Meslek içi egitim toplantisi niteligindeki sempozyumun bugün Divan Oteli’nde, yarin da IÜ Istanbul Tip Fakültesi’nde gerçeklestirilecek oturumlarin ardindan sona erecegini anlatan Prof. Dr Özmen, sempozyuma 200’ü askin bilimadaminin katildigini bildirdi.

ABD’deki Mayo Clinic’te görevli medikal onkolog Prof. Dr. Ronald Richardson da sempozyumda ele alacagi konu olan akciger kanseri hakkinda bilgi vererek, “Son 30 yilda akciger kanseri tedavisine bakacak olursak, bugün geldigimiz noktada çok mesafe kat ettigimizi söyleyemeyecegim” dedi. “Akciger kanserini tedavi edilebilir degil, önlenebilir bir hastalik olarak görmek istediklerini” kaydeden Prof. Dr. Richardson, “Bunun da tek yolu sigara içmemek” diye konustu. Prof. Dr. Richardson, akciger kanseri hastalarinda yeni kullanilmaya baslanan “gaftirit” etken maddeli bir ilaç oldugunu, ancak bu ilacin henüz deneme asamasinda bulundugunu ve sadece diger tedavilere cevap vermemis hastalara uygulandigini sözlerine ekledi.

“EN KOLAY TEDAVI EDILEN KANSERLER”

Yine Mayo Clinic’te görevli medikal onkolog Dr. John Donahue de ABD’de meme kanseri hastalarinin yüzde 66-70’ine, gögüslerinin alinmasina gerek kalmadan “meme koruyucu cerrahi tedavi” uygulandigini söyledi. Dr. Donahue, “Bugün dünyada en kolay tedavi edilebilen iki kanser türü var. Biri meme, biri kolorektal (kalinbagirsak) kanseri. Bu kanserlerde, gerek genel cerrahi, gerek radyoterapi, gerekse kemoterapi tedavisi oldukça basarilidir” dedi.

Medikal onkolog Dr. Judy Kaur da, meme kanserinin ABD’de her 8 kadindan 1’ini etkiledigini, ancak mamografi ve kadinlarin kendi kendilerini elle muayeneleri ile erken teshisin saglandigini anlatti. “Bu nedenle meme kanserinden ölüm orani bir hayli azalmistir” diyen Dr. Kaur, ayrica son yillarda, hastanin saglam gögsünde meme kanseri gelismesini önlemek için bazi ilaçlar da kullanildigini kaydetti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası