Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanser tedavisinde son gelismeler ele alindi

ABD’deki Mayo Clinic’te görevli medikal onkolog Prof. Dr. Ronald Richardson, “Son 30 yilda akciger kanseri tedavisine bakacak olursak, bugün geldigimiz noktada çok mesafe kat ettigimizi söyleyemeyecegim” dedi.

“Akciger kanserini tedavi edilebilir degil, önlenebilir bir hastalik olarak görmek istediklerini” kaydeden Prof. Dr. Ronald Richardson, “Bunun da tek yolu sigara içmemek” diye konustu.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi ve Mayo Clinic’in ortaklasa düzenledigi “Kanserde Yenilikler Sempozyumu”, basladi. Sempozyuma iliskin yapilan basin toplantisinda konusan IÜ Istanbul Tip Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Vahit Özmen, sempozyumda, meme, akciger, kalinbagirsak, böbrek ve testis kanserlerinin tedavisindeki son gelismeleri ele aldiklarini söyledi. Meslek içi egitim toplantisi niteligindeki sempozyumun bugün Divan Oteli’nde, yarin da IÜ Istanbul Tip Fakültesi’nde gerçeklestirilecek oturumlarin ardindan sona erecegini anlatan Prof. Dr Özmen, sempozyuma 200’ü askin bilimadaminin katildigini bildirdi.

ABD’deki Mayo Clinic’te görevli medikal onkolog Prof. Dr. Ronald Richardson da sempozyumda ele alacagi konu olan akciger kanseri hakkinda bilgi vererek, “Son 30 yilda akciger kanseri tedavisine bakacak olursak, bugün geldigimiz noktada çok mesafe kat ettigimizi söyleyemeyecegim” dedi. “Akciger kanserini tedavi edilebilir degil, önlenebilir bir hastalik olarak görmek istediklerini” kaydeden Prof. Dr. Richardson, “Bunun da tek yolu sigara içmemek” diye konustu. Prof. Dr. Richardson, akciger kanseri hastalarinda yeni kullanilmaya baslanan “gaftirit” etken maddeli bir ilaç oldugunu, ancak bu ilacin henüz deneme asamasinda bulundugunu ve sadece diger tedavilere cevap vermemis hastalara uygulandigini sözlerine ekledi.

“EN KOLAY TEDAVI EDILEN KANSERLER”

Yine Mayo Clinic’te görevli medikal onkolog Dr. John Donahue de ABD’de meme kanseri hastalarinin yüzde 66-70’ine, gögüslerinin alinmasina gerek kalmadan “meme koruyucu cerrahi tedavi” uygulandigini söyledi. Dr. Donahue, “Bugün dünyada en kolay tedavi edilebilen iki kanser türü var. Biri meme, biri kolorektal (kalinbagirsak) kanseri. Bu kanserlerde, gerek genel cerrahi, gerek radyoterapi, gerekse kemoterapi tedavisi oldukça basarilidir” dedi.

Medikal onkolog Dr. Judy Kaur da, meme kanserinin ABD’de her 8 kadindan 1’ini etkiledigini, ancak mamografi ve kadinlarin kendi kendilerini elle muayeneleri ile erken teshisin saglandigini anlatti. “Bu nedenle meme kanserinden ölüm orani bir hayli azalmistir” diyen Dr. Kaur, ayrica son yillarda, hastanin saglam gögsünde meme kanseri gelismesini önlemek için bazi ilaçlar da kullanildigini kaydetti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası