Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kanser tedavisinde son gelismeler ele alindi

ABD’deki Mayo Clinic’te görevli medikal onkolog Prof. Dr. Ronald Richardson, “Son 30 yilda akciger kanseri tedavisine bakacak olursak, bugün geldigimiz noktada çok mesafe kat ettigimizi söyleyemeyecegim” dedi.

“Akciger kanserini tedavi edilebilir degil, önlenebilir bir hastalik olarak görmek istediklerini” kaydeden Prof. Dr. Ronald Richardson, “Bunun da tek yolu sigara içmemek” diye konustu.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi ve Mayo Clinic’in ortaklasa düzenledigi “Kanserde Yenilikler Sempozyumu”, basladi. Sempozyuma iliskin yapilan basin toplantisinda konusan IÜ Istanbul Tip Fakültesi Onkoloji Enstitüsü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Vahit Özmen, sempozyumda, meme, akciger, kalinbagirsak, böbrek ve testis kanserlerinin tedavisindeki son gelismeleri ele aldiklarini söyledi. Meslek içi egitim toplantisi niteligindeki sempozyumun bugün Divan Oteli’nde, yarin da IÜ Istanbul Tip Fakültesi’nde gerçeklestirilecek oturumlarin ardindan sona erecegini anlatan Prof. Dr Özmen, sempozyuma 200’ü askin bilimadaminin katildigini bildirdi.

ABD’deki Mayo Clinic’te görevli medikal onkolog Prof. Dr. Ronald Richardson da sempozyumda ele alacagi konu olan akciger kanseri hakkinda bilgi vererek, “Son 30 yilda akciger kanseri tedavisine bakacak olursak, bugün geldigimiz noktada çok mesafe kat ettigimizi söyleyemeyecegim” dedi. “Akciger kanserini tedavi edilebilir degil, önlenebilir bir hastalik olarak görmek istediklerini” kaydeden Prof. Dr. Richardson, “Bunun da tek yolu sigara içmemek” diye konustu. Prof. Dr. Richardson, akciger kanseri hastalarinda yeni kullanilmaya baslanan “gaftirit” etken maddeli bir ilaç oldugunu, ancak bu ilacin henüz deneme asamasinda bulundugunu ve sadece diger tedavilere cevap vermemis hastalara uygulandigini sözlerine ekledi.

“EN KOLAY TEDAVI EDILEN KANSERLER”

Yine Mayo Clinic’te görevli medikal onkolog Dr. John Donahue de ABD’de meme kanseri hastalarinin yüzde 66-70’ine, gögüslerinin alinmasina gerek kalmadan “meme koruyucu cerrahi tedavi” uygulandigini söyledi. Dr. Donahue, “Bugün dünyada en kolay tedavi edilebilen iki kanser türü var. Biri meme, biri kolorektal (kalinbagirsak) kanseri. Bu kanserlerde, gerek genel cerrahi, gerek radyoterapi, gerekse kemoterapi tedavisi oldukça basarilidir” dedi.

Medikal onkolog Dr. Judy Kaur da, meme kanserinin ABD’de her 8 kadindan 1’ini etkiledigini, ancak mamografi ve kadinlarin kendi kendilerini elle muayeneleri ile erken teshisin saglandigini anlatti. “Bu nedenle meme kanserinden ölüm orani bir hayli azalmistir” diyen Dr. Kaur, ayrica son yillarda, hastanin saglam gögsünde meme kanseri gelismesini önlemek için bazi ilaçlar da kullanildigini kaydetti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası