Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalbi korumaya dislerden baslayin

Diseti hastaligi olan bireylerde koroner damar hastaliklari daha sik görülüyor.

Kötü agiz bakiminin koroner damar hastaligi sürecini hizlandirdigindan süpheleniliyor.

Türk Dishekimleri Birligi (TDB) Bilimsel Danisma Kurulu’ndan, Istanbul Üniversitesi Dishekimligi Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Korkud Demirel, agiz bakiminin saglik açisindan önem tasidigi ve sistemik sorunlarin ortaya çikmasiyla öneminin daha da arttigini belirterek, saglikli bireylerde agiz sagliginin korunamamasinin dis kayiplariyla sonlandigini, sindirim sisteminin giris noktasi olan agzin görevlerini yeterince yerine getirememesi sonucu sindirim sistemi hastaliklarinin olusabilecegini kaydetti. Sistemik sorunlarin varliginda kötü agiz bakiminin, hastaligin tedavisini güçlestirebildigini veya bu hastaliklarin agiz içi belirtilerine daha sik rastlanmasina neden oldugunu ifade eden Prof. Dr. Demirel, birçok sistemik hastaligin, bagisiklik sisteminin zayiflamasina, beklenmeyen reaksiyonlar vermesine ve zaman zaman tamamen iflas etmesine neden oldugunu vurguladi.

AGIZ SAGLIGI VE SEKER HASTALIGI

Bagisiklik sisteminde bu tür degisikliklerin oldugu dönemlerde agiz bakiminin aksamasiyla agiz içerisinde artan mikroorganizma yükünün vücut tarafindan engellendigini ve agiz hastaliklarinin görülme sikliginin arttigini anlatan Demirel, bu iliski için verilebilecek en iyi örneklerden birinin seker hastaligi olduguna isaret etti.

“Günümüzde seker hastaliginin komplikasyonlarindan biri olarak artik diseti hastaliklari sayilmakta” diyen Demirel, özellikle iyi kontrol altinda tutulmayan seker hastalarinda agiz bakiminin aksamasiyla diseti hastaliklarinin ilerlemesinin daha hizli oldugu ve dis kayiplarina bu bireylerde daha fazla rastlandigini söyledi.

KALP VE DIS

Prof. Dr. Demirel, son yillarda koroner kalp hastaliklari ile diseti hastaliklari arasindaki iliskinin arastirmacilar tarafindan siklikla çalisilan konularin arasina girdigini bildirdi. Agiz bakiminin bozuk olmasina bagli olarak diseti hastaligi olan bireylerde koroner damar hastaliklarinin daha sik görüldügünün bildirildigini kaydeden Demirel, “Bu iliskinin ayrintilari henüz arastirma asamasinda olmakla birlikte kötü agiz bakiminin koroner damar hastaligi sürecini hizlandirdigindan süpheleniliyor” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası