Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalbi korumaya dislerden baslayin

Diseti hastaligi olan bireylerde koroner damar hastaliklari daha sik görülüyor.

Kötü agiz bakiminin koroner damar hastaligi sürecini hizlandirdigindan süpheleniliyor.

Türk Dishekimleri Birligi (TDB) Bilimsel Danisma Kurulu’ndan, Istanbul Üniversitesi Dishekimligi Fakültesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Korkud Demirel, agiz bakiminin saglik açisindan önem tasidigi ve sistemik sorunlarin ortaya çikmasiyla öneminin daha da arttigini belirterek, saglikli bireylerde agiz sagliginin korunamamasinin dis kayiplariyla sonlandigini, sindirim sisteminin giris noktasi olan agzin görevlerini yeterince yerine getirememesi sonucu sindirim sistemi hastaliklarinin olusabilecegini kaydetti. Sistemik sorunlarin varliginda kötü agiz bakiminin, hastaligin tedavisini güçlestirebildigini veya bu hastaliklarin agiz içi belirtilerine daha sik rastlanmasina neden oldugunu ifade eden Prof. Dr. Demirel, birçok sistemik hastaligin, bagisiklik sisteminin zayiflamasina, beklenmeyen reaksiyonlar vermesine ve zaman zaman tamamen iflas etmesine neden oldugunu vurguladi.

AGIZ SAGLIGI VE SEKER HASTALIGI

Bagisiklik sisteminde bu tür degisikliklerin oldugu dönemlerde agiz bakiminin aksamasiyla agiz içerisinde artan mikroorganizma yükünün vücut tarafindan engellendigini ve agiz hastaliklarinin görülme sikliginin arttigini anlatan Demirel, bu iliski için verilebilecek en iyi örneklerden birinin seker hastaligi olduguna isaret etti.

“Günümüzde seker hastaliginin komplikasyonlarindan biri olarak artik diseti hastaliklari sayilmakta” diyen Demirel, özellikle iyi kontrol altinda tutulmayan seker hastalarinda agiz bakiminin aksamasiyla diseti hastaliklarinin ilerlemesinin daha hizli oldugu ve dis kayiplarina bu bireylerde daha fazla rastlandigini söyledi.

KALP VE DIS

Prof. Dr. Demirel, son yillarda koroner kalp hastaliklari ile diseti hastaliklari arasindaki iliskinin arastirmacilar tarafindan siklikla çalisilan konularin arasina girdigini bildirdi. Agiz bakiminin bozuk olmasina bagli olarak diseti hastaligi olan bireylerde koroner damar hastaliklarinin daha sik görüldügünün bildirildigini kaydeden Demirel, “Bu iliskinin ayrintilari henüz arastirma asamasinda olmakla birlikte kötü agiz bakiminin koroner damar hastaligi sürecini hizlandirdigindan süpheleniliyor” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası