Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kirmizi et, fakire de zengine de dert

Saglikli yasam için vazgeçilmez gida maddeleri arasinda gösterilen kirmizi etin tüketimi, ülkelerin refah düzeylerine paralel olarak artiyor.

Ancak bu besin maddesinin az tüketilmesi kadar, çok asiri tüketilmesi de çesitli saglik sorunlarina neden oluyor. Saglikli yasam için önerilen kirmizi et, az tüketilmesi durumunda, demir ve vitamin eksikligine bagli hastaliklara yol açiyor. Çok tüketilmesi halinde ise obezite ve kalp damar hastaliklari riskini artiriyor.

Türkiye’de bir kisinin yillik ortalama kirmizi et tüketimi 15 kilo civarinda kalirken, bu oran AB ülkelerinde 75, ABD’de ise 122 kiloya kadar çikiyor. Saglikli bir yetiskinin yilda en az 20 kilo et tüketmesi gerektigi, çocuklarda ve demir eksikligi olan kisilerde ise bu miktarin üstünde bir tüketim olmasi gerektigi kaydediliyor.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gida Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Cahide Yagmur, özellikle medyada “kirmizi etten uzak durulmasi” yolunda verilen mesajlarin yanlis oldugunu belirterek, “Kirmizi etten kaçmak degil, gerekli miktarda tüketmek önemli” dedi. Hayvansal gidalarin, özellikle kirmizi etin pahali bir ürün oldugunu, bu nedenle Türkiye gibi gelir seviyesi düsük toplumlarda yeteri kadar tüketilemedigini belirten Yagmur, “Kirmizi et tüketiminin düsük olmasi, saglikli bir toplum oldugumuzu göstermez. Bu durum, yeteri kadar et yiyemeyen kisilerde, demir, B6 ve B12 vitaminlerinin eksikliklerine ve buna bagli hastaliklara yol açiyor” diye konustu.

Asiri tüketilmesi de çesitli saglik sorunlarina neden oluyor

Prof. Dr. Yagmur, gelir seviyesi yüksek Avrupa ülkeleri ve özellikle ABD’de kirmizi et tüketiminin çok asiri olmasinin da olumsuz sonuçlari oldugunu ifade eden Yagmur, sunlari söyledi: “Kirmizi et, bebekler, gelisme çagindaki gençler ve dogurganlik çagindaki kadinlar için son derece önemli. Ancak asiriya kaçmamak kaydiyla. Aksi taktirde, gelismis ülkelerde siklikla görülen obezite, kalp-damar hastaliklari gibi sorunlarin üstesinden gelmek zorlasir. Çünkü kirmizi et, doymus yag ve kolesterol içerigi yüksek bir gida. Tüm gida gruplarindan dengeli olarak tüketmek ve kirmizi eti de ihtiyacimiz oraninda yemek zorundayiz.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası