Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kirmizi et, fakire de zengine de dert

Saglikli yasam için vazgeçilmez gida maddeleri arasinda gösterilen kirmizi etin tüketimi, ülkelerin refah düzeylerine paralel olarak artiyor.

Ancak bu besin maddesinin az tüketilmesi kadar, çok asiri tüketilmesi de çesitli saglik sorunlarina neden oluyor. Saglikli yasam için önerilen kirmizi et, az tüketilmesi durumunda, demir ve vitamin eksikligine bagli hastaliklara yol açiyor. Çok tüketilmesi halinde ise obezite ve kalp damar hastaliklari riskini artiriyor.

Türkiye’de bir kisinin yillik ortalama kirmizi et tüketimi 15 kilo civarinda kalirken, bu oran AB ülkelerinde 75, ABD’de ise 122 kiloya kadar çikiyor. Saglikli bir yetiskinin yilda en az 20 kilo et tüketmesi gerektigi, çocuklarda ve demir eksikligi olan kisilerde ise bu miktarin üstünde bir tüketim olmasi gerektigi kaydediliyor.

Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gida Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyesi Prof. Dr. Cahide Yagmur, özellikle medyada “kirmizi etten uzak durulmasi” yolunda verilen mesajlarin yanlis oldugunu belirterek, “Kirmizi etten kaçmak degil, gerekli miktarda tüketmek önemli” dedi. Hayvansal gidalarin, özellikle kirmizi etin pahali bir ürün oldugunu, bu nedenle Türkiye gibi gelir seviyesi düsük toplumlarda yeteri kadar tüketilemedigini belirten Yagmur, “Kirmizi et tüketiminin düsük olmasi, saglikli bir toplum oldugumuzu göstermez. Bu durum, yeteri kadar et yiyemeyen kisilerde, demir, B6 ve B12 vitaminlerinin eksikliklerine ve buna bagli hastaliklara yol açiyor” diye konustu.

Asiri tüketilmesi de çesitli saglik sorunlarina neden oluyor

Prof. Dr. Yagmur, gelir seviyesi yüksek Avrupa ülkeleri ve özellikle ABD’de kirmizi et tüketiminin çok asiri olmasinin da olumsuz sonuçlari oldugunu ifade eden Yagmur, sunlari söyledi: “Kirmizi et, bebekler, gelisme çagindaki gençler ve dogurganlik çagindaki kadinlar için son derece önemli. Ancak asiriya kaçmamak kaydiyla. Aksi taktirde, gelismis ülkelerde siklikla görülen obezite, kalp-damar hastaliklari gibi sorunlarin üstesinden gelmek zorlasir. Çünkü kirmizi et, doymus yag ve kolesterol içerigi yüksek bir gida. Tüm gida gruplarindan dengeli olarak tüketmek ve kirmizi eti de ihtiyacimiz oraninda yemek zorundayiz.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası