Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Osteoporoza simdiden önlem alin

50 yas üzerinde her 3 kadindan ve 8 erkekten birinde görülen osteoporoz, dogru davranis modelleriyle olusmadan önlenebiliyor.

Kemik kiriklari ve ileri safhalarda buna bagli ölümlerin önlenmesi için öncelikle 30-35 yasina kadar kemik kitlesinin en üst seviyeye çikarilmasi gerekiyor.

Özellikle menopoz sonrasi kadinlari etkileyen, az da olsa ayni yas grubundaki erkeklerde de görülebilen osteoporozun (kemik erimesi), dogru davranis modelleriyle önlenebildigi bildirildi. Türkiye Osteoporoz Dernegi Baskani Prof. Dr. Sema Öncel, osteoporozun kendini fark ettirmeyen ve toplum genelini tehdit eden “sinsi bir hastalik” oldugunu söyledi. Hastaligin, menopoz döneminde östrojen hormonunun kemikler üzerindeki koruyucu etkisinden yoksun kalinmasi nedeniyle kadinlarda daha sik karsilasildigini ve 50 yas üstü her 3 kadindan birinin osteoporoza yakalandigini belirten Prof. Dr. Öncel, buna karsin erkeklerde de sekizde bir oraninda rastlanabildigini bildirdi.

“HASTALIGIN ÖNÜNE GEÇMEK ELIMIZDE”

Kalsiyum, D vitamini eksikligi ile sigara ve alkol kullanimi osteoporozun ortaya çikmasini kolaylastiriyor.

Prof. Dr. Öncel, kemik dokusunun zayiflamasiyla baslayan, ileri safhalarda kiriklara ve buna bagli ölümlere yol açabilen osteoporozun, dogal süreç sonunda gerçeklestigini, ancak bunun önlenebilecegini kaydetti. Kemiklerin, vücuttaki diger pek çok dokuda oldugu gibi yasam boyunca sürekli yenilenme içinde oldugunu anlatan Prof. Dr. Öncel, sunlari söyledi: “Çesitli nedenlerle bu yikim artar, yenilenme azalirsa kemik dokusunda zayiflama meydana gelmeye basliyor. Kisinin bundan baslangiçta haberi olmuyor. Bir süre sonra sirt agrilariyla kendini belli etmeye baslayan rahatsizlik, ileri dönemde boy kisalmasi, sekil bozuklugu, omurlarda çökme kiriklarina neden oluyor. Kemik dokusu yasam boyu yenilenmesine karsin, yapim hizi 30-35 yasina kadar üst seviyede devam ediyor ve bu dönemde yogunluk en üst seviyesine ulasiyor. 45 yasindan sonraysa kemik kayip hizi, artmaya basliyor. 30-35 yasina kadar kemik yogunlugunu en üst seviyeye tasiyabilirsek, ileride yasanacak yikimin tahribatini da en aza indirmek ve osteoporozun önüne geçmek mümkün.”

ANNE KARNINDAN ITIBAREN BESLENMEYE ÖZEN GÖSTERILMELI

Kadinlarda erkeklere, ince yapililarda sismanlara ve kisa boylularda uzun boylulara göre daha sik görülüyor.

Prof. Dr. Öncel, osteoporozun en büyük nedeninin genetik faktörler oldugunu, bununla beraber kalsiyum yönünden fakir beslenenler, erken menopoza girenler, yeterli fiziksel aktivitede bulunmayan ve günesten az yararlananlarin risk grubunda yer aldigini kaydetti.

Osteoporozu önlemek için öncelikle diyete dikkat edilmesi gerektigini dile getiren Öncel, sözlerini söyle sürdürdü: “Bebeklikten, hatta anne karnindan itibaren dogacak çocugun gelecegi düsünülerek dogru beslenilmesi lazim. Kalsiyumun, yasam boyunca yeterli miktarda alinmasi, kemik dokusunu en üst seviyeye çikaracagindan bu yikimin etkisini zayiflatiyor. Ayrica fiziksel aktiviteler, kemiklerin güçlenmesini saglar. Bütün bunlara karsin yine de genetik gibi diger bazi faktörler nedeniyle hastalik ortaya çikabilir. O zaman da uygulanacak tedaviyle yikim önlenebilir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası