Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Asiri temizlik, aile huzurunu bozuyor

Obsesif kompulsif bozuklugu (OKB) adi verilen temizlik hastaliginin ilerlemesi, aile içi iliskilerin bozulmasina yolaçiyor.

Yineleyen davranislar arasinda en çok yikama, düzenlilik (simetri), kapiyi-ocagi açma-kapama gibi davranislar görülüyor. Hastalar kimi zaman en yakinlarindakileri ve giderek herkesi kendi istedikleri davranislarda bulunmaya zorlayabiliyor.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Orhan Dogan, OKB hastaliginin, kisinin günlük yasamini, is-okul hayatini olumsuz etkilemeye basladiginda, kendinde görülen belirtileri baskalarinin da yapmasini istedigi anda hastalik konumuna girebilecegini belirtti. Belirtiler arasinda zihne istenmeyen düsünme takilmasi, bunun istemli çabayla atilamamasi, bu düsüncelerin bireyi rahatsiz etmesi gibi davranis bozukluklarinin oldugunu belirten Dogan, belirtilerin saldirganlikla, cinsellikle, bir davranisini denetleyemeyecegiyle, günlük basit konularla ilgili olabilecegini belirtti.

Yineleyen davranislar arasinda en çok yikama, düzenlilik (simetri), kapiyi-ocagi açma-kapama gibi davranislar görülebilecegini belirten Dogan, hastalarin bulasigi saatlerce yikayabilecegini, çamasiri birçok kez durulayabilecegini, kapiyi-ocagi kapatip kapatmadigindan emin olamadigi için yoldan geriye dönüp bunlari kontrol edebilecegini, elinin temiz olduguna inanmasi için bir kalip sabunun bitirebilecegini, baskalarinin dokundugu esyaya da dokunmak istemeyecegine dikkat çekti.

HER 100 KISIDEN 2-3’ÜNDE VAR

OKB’nin genellikle ergenlik ve gençlik döneminde basladigini belirten Dogan, hekime basvurunun en çok 20’li yaslarda oldugunu, Türkiye’de her 100 kisiden 2-3’ünde bu hastaliga rastlandigini ifade etti. Tedaviyle hastalarin bir bölümünün iyilesebildigini de vurgulayan Dogan, hastalarin genellikle yaptiklarinin saçma oldugunu bildiklerini ama kendilerini engelleyemediklerini kaydetti. Ailede bu hastaliga yakalanan bir fert varsa, ögrenmeyi taklit yoluyla alan çocugun da etkilenecegini belirten Dogan, “Hastalar kimi zaman en yakinlarindaki ve giderek herkesi kendi istedikleri davranislarda bulunmaya zorlayabilirler. Hastalik ilerlediginde aile içi iliskilerin bozulmasina neden olabilir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası