Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Asiri temizlik, aile huzurunu bozuyor

Obsesif kompulsif bozuklugu (OKB) adi verilen temizlik hastaliginin ilerlemesi, aile içi iliskilerin bozulmasina yolaçiyor.

Yineleyen davranislar arasinda en çok yikama, düzenlilik (simetri), kapiyi-ocagi açma-kapama gibi davranislar görülüyor. Hastalar kimi zaman en yakinlarindakileri ve giderek herkesi kendi istedikleri davranislarda bulunmaya zorlayabiliyor.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Orhan Dogan, OKB hastaliginin, kisinin günlük yasamini, is-okul hayatini olumsuz etkilemeye basladiginda, kendinde görülen belirtileri baskalarinin da yapmasini istedigi anda hastalik konumuna girebilecegini belirtti. Belirtiler arasinda zihne istenmeyen düsünme takilmasi, bunun istemli çabayla atilamamasi, bu düsüncelerin bireyi rahatsiz etmesi gibi davranis bozukluklarinin oldugunu belirten Dogan, belirtilerin saldirganlikla, cinsellikle, bir davranisini denetleyemeyecegiyle, günlük basit konularla ilgili olabilecegini belirtti.

Yineleyen davranislar arasinda en çok yikama, düzenlilik (simetri), kapiyi-ocagi açma-kapama gibi davranislar görülebilecegini belirten Dogan, hastalarin bulasigi saatlerce yikayabilecegini, çamasiri birçok kez durulayabilecegini, kapiyi-ocagi kapatip kapatmadigindan emin olamadigi için yoldan geriye dönüp bunlari kontrol edebilecegini, elinin temiz olduguna inanmasi için bir kalip sabunun bitirebilecegini, baskalarinin dokundugu esyaya da dokunmak istemeyecegine dikkat çekti.

HER 100 KISIDEN 2-3’ÜNDE VAR

OKB’nin genellikle ergenlik ve gençlik döneminde basladigini belirten Dogan, hekime basvurunun en çok 20’li yaslarda oldugunu, Türkiye’de her 100 kisiden 2-3’ünde bu hastaliga rastlandigini ifade etti. Tedaviyle hastalarin bir bölümünün iyilesebildigini de vurgulayan Dogan, hastalarin genellikle yaptiklarinin saçma oldugunu bildiklerini ama kendilerini engelleyemediklerini kaydetti. Ailede bu hastaliga yakalanan bir fert varsa, ögrenmeyi taklit yoluyla alan çocugun da etkilenecegini belirten Dogan, “Hastalar kimi zaman en yakinlarindaki ve giderek herkesi kendi istedikleri davranislarda bulunmaya zorlayabilirler. Hastalik ilerlediginde aile içi iliskilerin bozulmasina neden olabilir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası