Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Diyabetin en büyük nedeni yanlis beslenme’

Dünyada 175, Türkiye’de 5 milyon dolayinda diyabet hastasi oldugu ve diyabetlilerin sayisinin hizla arttigi belirtildi.

Diyabet hastalarinin yasamlari boyunca insülin almak zorunda olduklarina belirten Türkiye Diyabet Vakfi (TDV) Baskani Prof. Dr. Temel Yilmaz, diyabetin en büyük nedeninin yanlis beslenme oldugunu söyledi.

TDV Baskani Prof. Dr. Temel Yilmaz, dünyada 175, Türkiye’de 5 milyon dolayinda diyabet hastasi oldugunu, diyabetlilerin sayisinin hizla arttigini belirtti. Diyabetin öncelikle yanlis beslenmeden kaynaklandigini ifade eden Yilmaz, “Seker hastaligi olarak da bilinen bu saglik sorunu, yagli ve posasi az olan besinlere dayali beslenmenin yani sira enfeksiyonlardan ve stresten kaynaklaniyor” dedi. Amerika’da beslenme aliskanliklari konusunda yogun çalismalar yapildigini, Türkiye’de ise bu konuda ciddi bir çalisma yapilmadigini anlatan Yilmaz, okullarda beslenme egitimi verilip toplumu beslenme konusunda bilgilendirilerek diyabetin önüne geçilebilecegini söyledi.

Yagli ve kirmizi et, un ve unlu mamullerden yapilan yemeklerin erken yasta sismanliga, sismanligin da ciddi saglik sorunlarina yol açtigini kaydeden Yilmaz, söyle devam etti: “Böyle yemeklerle beslenenler sismanlik, hipertansiyon ve kroner kalp rahatsizliklariyla erken yasta tanisiyor. Diyabetten korunmak isteyenler öncelikle beslenme aliskanliklarini sorgulamak, yanlis beslenme aliskanliklarindan kurtulmak zorundalar.”

Yilmaz, Dünya Saglik Örgütü’nün, 1999 yilinda Istanbul’da yaptigi toplantida yayimladigi deklarasyonla 18 yasin altindaki hastalara ücretsiz insülin yardimi yapilmasi karari aldigini animsatti.

Diyabet hastalarinin yasamlari boyunca insülin almak zorunda olduklarina belirten Yilmaz, Türkiye de insüline muhtaç 1500-2000 çocuk bulundugunu, bu çocuklarin bir bölümünün insülin gereksiniminin yesil kart uygulamasiyla karsilanabildigini bildirdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası