Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Stresi yen, yaslanmayi geciktir

Uzun süreli stres, kortizol hormonunu yükselterek, bazi hastaliklarin erken yasta ortaya çikmasina neden oluyor.

Vücuttaki kortizol düzeyinin artmasi, eriskinlerde görülen seker hastaligina, yüksek tansiyona, kadinlarda adet kesilmesine, erkeklerde cinsel gücün kaybolmasina (impotans), enfeksiyonlara ve kansere neden olabiliyor.

Uludag Üniversitesi (UÜ) Tip Fakültesi Biyokimya Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Asuman Tokullugil, stresin organizmayi tehdit eden herhangi bir fiziksel ya da duygusal durumda vücuttaki dengenin bozuldugunu belirterek, gerilim, korku, baski ve endise gibi durumlarin insanlarda stres olusturabildigini söyledi. Prof. Dr. Tokullugil, stres etkenlerinin vücutta ani tepkiler olusturdugunu kaydederek, bireyin stres etkeniyle karsilastiginda, vücudunun kan basincini yükseltmek ve gücü artirmak için ilk olarak “adranelin” hormonu salgilandigini, stresin devami halinde vücudun, ‘kortizol’ adli hormonu salgiladigini bildirdi.

VÜCUDA ZARAR VERIYOR

“Bu hormonu her ne kadar vücudun kendisi salgilasa da kortizolün fazla salgilanmasi ve uzun süre devam etmesi vücuda zarar verir” diyen Prof. Dr. Tokullugil, yapilan arastirmalarda artan yasla birlikte, vücuttaki kortizol düzeyinin de arttiginin belirlendigini, bunun eriskinlerde görülen seker hastaligina, yüksek tansiyona, kadinlarda adet kesilmesine, erkeklerde cinsel gücün kaybolmasina (impotans), bagisiklik sistemini baskiladigi için enfeksiyonlara ve kansere neden olabildigini kaydetti.

Prof. Dr. Tokullugil, kortizol yüksekliginin beyindeki hücreleri öldürmeye kadar varan etkileri olduguna dikkat çekerek, “Bazi hastaliklar zararli etkenlerin vücutta birikmesi sonucu yaslanmayla birlikte ortaya çikar. Stres ise vücutta kortizol düzeyini yükselterek vücudun savunma sistemini bozdugu için yasla birlikte ortaya çikan bu durumlarin çok daha erken yasta ortaya çikmasina neden oluyor” dedi.

“POLYANNACILIK OYNAYIN”

Insanlarda yaslanma ile birlikte, klinik olarak yeteneklerde kayip, ögrenmede yavaslama, hafiza bozukluklari, kortizol düzeyinde yükselme gibi belirtiler görüldügünü anlatan Prof. Dr. Tokullugil, sunlari söyledi:

“Kortizol düzeyinin yasla birlikte artmasi dogaldir. Ancak stres, insan vücudundaki kortizol düzeyini artirdigi için yaslanmayi da artirir. Insanlar yaslandiklari için üzülüp ve bunun için stres yapiyorlar, ancak bunun yaslanma sürecini daha da hizlandirdiginin farkinda degiller. Stresi önlemek için hiçbir zaman (bir zamanlar nasildim, simdi ne hale geldim) diyerek stres yapilmamali. Stresten kaçmak için kendilerini mutlu hissettirecek hobiler bulabilirler. Polyannacilik oyunu oynayarak herseye iyi tarafindan bakmayi denemeliler.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası