Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Stresi yen, yaslanmayi geciktir

Uzun süreli stres, kortizol hormonunu yükselterek, bazi hastaliklarin erken yasta ortaya çikmasina neden oluyor.

Vücuttaki kortizol düzeyinin artmasi, eriskinlerde görülen seker hastaligina, yüksek tansiyona, kadinlarda adet kesilmesine, erkeklerde cinsel gücün kaybolmasina (impotans), enfeksiyonlara ve kansere neden olabiliyor.

Uludag Üniversitesi (UÜ) Tip Fakültesi Biyokimya Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Asuman Tokullugil, stresin organizmayi tehdit eden herhangi bir fiziksel ya da duygusal durumda vücuttaki dengenin bozuldugunu belirterek, gerilim, korku, baski ve endise gibi durumlarin insanlarda stres olusturabildigini söyledi. Prof. Dr. Tokullugil, stres etkenlerinin vücutta ani tepkiler olusturdugunu kaydederek, bireyin stres etkeniyle karsilastiginda, vücudunun kan basincini yükseltmek ve gücü artirmak için ilk olarak “adranelin” hormonu salgilandigini, stresin devami halinde vücudun, ‘kortizol’ adli hormonu salgiladigini bildirdi.

VÜCUDA ZARAR VERIYOR

“Bu hormonu her ne kadar vücudun kendisi salgilasa da kortizolün fazla salgilanmasi ve uzun süre devam etmesi vücuda zarar verir” diyen Prof. Dr. Tokullugil, yapilan arastirmalarda artan yasla birlikte, vücuttaki kortizol düzeyinin de arttiginin belirlendigini, bunun eriskinlerde görülen seker hastaligina, yüksek tansiyona, kadinlarda adet kesilmesine, erkeklerde cinsel gücün kaybolmasina (impotans), bagisiklik sistemini baskiladigi için enfeksiyonlara ve kansere neden olabildigini kaydetti.

Prof. Dr. Tokullugil, kortizol yüksekliginin beyindeki hücreleri öldürmeye kadar varan etkileri olduguna dikkat çekerek, “Bazi hastaliklar zararli etkenlerin vücutta birikmesi sonucu yaslanmayla birlikte ortaya çikar. Stres ise vücutta kortizol düzeyini yükselterek vücudun savunma sistemini bozdugu için yasla birlikte ortaya çikan bu durumlarin çok daha erken yasta ortaya çikmasina neden oluyor” dedi.

“POLYANNACILIK OYNAYIN”

Insanlarda yaslanma ile birlikte, klinik olarak yeteneklerde kayip, ögrenmede yavaslama, hafiza bozukluklari, kortizol düzeyinde yükselme gibi belirtiler görüldügünü anlatan Prof. Dr. Tokullugil, sunlari söyledi:

“Kortizol düzeyinin yasla birlikte artmasi dogaldir. Ancak stres, insan vücudundaki kortizol düzeyini artirdigi için yaslanmayi da artirir. Insanlar yaslandiklari için üzülüp ve bunun için stres yapiyorlar, ancak bunun yaslanma sürecini daha da hizlandirdiginin farkinda degiller. Stresi önlemek için hiçbir zaman (bir zamanlar nasildim, simdi ne hale geldim) diyerek stres yapilmamali. Stresten kaçmak için kendilerini mutlu hissettirecek hobiler bulabilirler. Polyannacilik oyunu oynayarak herseye iyi tarafindan bakmayi denemeliler.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası