Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’de 140 kisiden biri çölyak hastasi

Türkiye’de her 140 kisiden birinde, bugday, arpa ve çavdardaki “gluten”e karsi duyarlilik sonucu ortaya çikan “Çölyak” hastaligi bulundugu belirlendi.

Çölyak hastaligi için tek tedavinin, glutensiz diyet uygulamak oldugunu belirten Prof. Dr. Ali Özden, bu hastalarin duyarli olduklari arpa, bugday ve çavdardan uzak kaldiklari zaman genellikle bir sorun yasamadiklarini kaydetti.

Ankara Üniversitesi (A.Ü) Tip Fakültesi Gastroenteroloji Klinigi’nde, Prof. Dr. Özden Uzunalimoglu, Prof. Dr. Ali Özden ve Konya Meram Tip Fakültesi’nden Hayri Karaaslan tarafindan yapilan arastirmada, Türkiye’de 140 kisiden birinde, “gluten entropatisi” (çölyak hastaligi) oldugu ortaya çikti. Arastirmayi gerçeklestiren ögretim üyelerinden Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ali Özden, hastalik hakkinda bilgi verdi.

Çölyak hastaliginin, bugday, arpa ve çavdarda bulunan glutene karsi duyarlilik sonucu ortaya çikan bir sindirim sistemi hastaligi oldugunu belirten Prof. Dr. Özden, bu hastalarin duyarli olduklari arpa, bugday ve çavdardan uzak kaldiklari zaman genellikle bir sorun yasamadiklarini kaydetti.

ÖZELLIKLE ÇOCUKLUK ÇAGINDA GÖRÜLÜYOR

Hastaligin genetik oldugunu ve kimi kisilerde çocukluk, kimilerinde ise 35 yas grubunda ortaya çiktigini söyleyen Prof. Dr. Özden, özellikle çocukluk çaginda görüldügü zaman, gelisme geriligi, kansizlik, ishal, halsizlik, okulda derslere uyum gösterememe, sinirlilik gibi bulgularin ortaya çiktigini bildirdi.

Orta yasta ortaya çikmasi halinde genellikle halsizlik, demir eksikligi anemisi, istahsizlik, depresyon, sinirlilik, uyumsuzluk gibi tablolarla kendini gösteren hastaligin, yetiskinlerde hafif bir klinik tabloyla da seyredebilecegini vurguladi. Bu durumda hastanin, “mide agrisi, siskinlik, dolgunluk, gaz” gibi sikayetlerle hekim hekim gezdiklerini söyleyen Prof. Dr. Özden, hastaligin, serum, kan tetkikiyle kolayca teshis edilebildigini kaydetti.

TEK TEDAVININ, GLUTENSIZ DIYET

Çölyak hastaligi için tek tedavinin, glutensiz diyet uygulamak oldugunu belirten Özden, yurtdisinda bu hastalar için restoranlarda hastaliklariyla ilgili menüler, glutensiz yiyecekler, ekmekler ve ilaçlar bulundugunu bildirdi.

Prof. Dr. Özden, Türkiye’de de yeni yeni bu konuda çalismalar yapildigini, glutensiz ekmek ve hatta bisküvi üretildigini bildirdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası