Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’de 140 kisiden biri çölyak hastasi

Türkiye’de her 140 kisiden birinde, bugday, arpa ve çavdardaki “gluten”e karsi duyarlilik sonucu ortaya çikan “Çölyak” hastaligi bulundugu belirlendi.

Çölyak hastaligi için tek tedavinin, glutensiz diyet uygulamak oldugunu belirten Prof. Dr. Ali Özden, bu hastalarin duyarli olduklari arpa, bugday ve çavdardan uzak kaldiklari zaman genellikle bir sorun yasamadiklarini kaydetti.

Ankara Üniversitesi (A.Ü) Tip Fakültesi Gastroenteroloji Klinigi’nde, Prof. Dr. Özden Uzunalimoglu, Prof. Dr. Ali Özden ve Konya Meram Tip Fakültesi’nden Hayri Karaaslan tarafindan yapilan arastirmada, Türkiye’de 140 kisiden birinde, “gluten entropatisi” (çölyak hastaligi) oldugu ortaya çikti. Arastirmayi gerçeklestiren ögretim üyelerinden Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ali Özden, hastalik hakkinda bilgi verdi.

Çölyak hastaliginin, bugday, arpa ve çavdarda bulunan glutene karsi duyarlilik sonucu ortaya çikan bir sindirim sistemi hastaligi oldugunu belirten Prof. Dr. Özden, bu hastalarin duyarli olduklari arpa, bugday ve çavdardan uzak kaldiklari zaman genellikle bir sorun yasamadiklarini kaydetti.

ÖZELLIKLE ÇOCUKLUK ÇAGINDA GÖRÜLÜYOR

Hastaligin genetik oldugunu ve kimi kisilerde çocukluk, kimilerinde ise 35 yas grubunda ortaya çiktigini söyleyen Prof. Dr. Özden, özellikle çocukluk çaginda görüldügü zaman, gelisme geriligi, kansizlik, ishal, halsizlik, okulda derslere uyum gösterememe, sinirlilik gibi bulgularin ortaya çiktigini bildirdi.

Orta yasta ortaya çikmasi halinde genellikle halsizlik, demir eksikligi anemisi, istahsizlik, depresyon, sinirlilik, uyumsuzluk gibi tablolarla kendini gösteren hastaligin, yetiskinlerde hafif bir klinik tabloyla da seyredebilecegini vurguladi. Bu durumda hastanin, “mide agrisi, siskinlik, dolgunluk, gaz” gibi sikayetlerle hekim hekim gezdiklerini söyleyen Prof. Dr. Özden, hastaligin, serum, kan tetkikiyle kolayca teshis edilebildigini kaydetti.

TEK TEDAVININ, GLUTENSIZ DIYET

Çölyak hastaligi için tek tedavinin, glutensiz diyet uygulamak oldugunu belirten Özden, yurtdisinda bu hastalar için restoranlarda hastaliklariyla ilgili menüler, glutensiz yiyecekler, ekmekler ve ilaçlar bulundugunu bildirdi.

Prof. Dr. Özden, Türkiye’de de yeni yeni bu konuda çalismalar yapildigini, glutensiz ekmek ve hatta bisküvi üretildigini bildirdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası