Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘SARS gündemden düstü ama tehlike geçmedi’

Soguk havalarda üst solunum yolu enfeksiyonun artmasiyla birlikte SARS vakalarinin da yeniden artabilecegine dikkat çekildi.

Geçen kis ve bahar aylarinda özellikle Uzakdogu ülkelerinde yogun sekilde görülen ve tüm dünyayi sarsan ‘akut solunum yolu sendromu’ (SARS), damlacik yolu veya öksürük, aksirik ve hapsirik gibi yollarla bulasiyor.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Bakteriyoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Mehmet Doganay, ani gelisen ciddi solunum yetmezligi sendromu olarak tanimlanan SARS hastaliginin gündemden düsmesinin, tehlikenin bittigi anlamina gelmeyecegini belirtti.

“TEHLIKE DURAKLADI”

SARS vakalarinin mayis-haziran döneminde azalacaginin ve temmuz- agustos döneminde duraklayacaginin önceden tahmin edildigini anlatan Doganay, Dünya Saglik Örgütü’nün 26 Eylül tarihli raporuna göre, dünyadaki SARS vakasinin 8 bin 98 oldugunu, bunun 774’ünün ölümle sonuçlandigini kaydetti.

Havalarin sogumasi sonucunda üst solunum yolu enfeksiyonlarinin artmasiyla birlikte, SARS vakalarinin da yeniden artabilecegini ifade eden Prof. Dr. Doganay, sunlari söyledi: “SARS tehlikesi bitmedi, sadece durakladi. Bu duraklama zaten önceden tahmin ediliyordu. Sicak havalarda üst solunum yolu enfeksiyonlarinin az görülmesi, insanlarin toplu olarak ayni mekanlarda daha az bulunmasi ve ülkelerin aldigi ciddi önlemler nedeniyle SARS vakasi durakladi. Ancak, bu mevsimde hava sicakliklarindaki ani degisiklikler, üst solunum yolu enfeksiyonlarinin artmasina neden oluyor. Damlacik yolu veya öksürük, aksirik ve hapsirik gibi yollarla bulasan SARS hastaliginin da bu mevsimde yeniden yayginlasmasi ihtimali var. Özellikle SARS vakalarinin yogun olarak görüldügü Uzakdogu ülkelerinde SARS tehlikesi yeniden alevlenebilir.”

‘ÖNLEMLER IHMAL EDILMEMELI’

SARS hastaliginin yogun olarak görüldügü dönemde daha çok doktor, hemsire, saglik teknisyeni ve tip ögrencileri arasinda yayildigina dikkati çeken Doganay, özellikle saglik kuruluslarinda SARS vakasina karsi alinan önlemlerin ihmal edilmemesi gerektigini kaydetti. Doganay, söyle devam etti: “Hastaligin yogun olarak görüldügü dönemde Türkiye’de herhangi bir vaka görülmedi. Ancak, bu durum tehlike olmadigi anlamina gelmez. Türkiye, dünyanin birçok ülkesiyle yakin iliskileri olan bir ülkedir. Yabanci ülkelerle bu kadar yogun iliski içinde olan bir ülkede, solunum yoluyla bulasan SARS hastaliginin yayilmasi ihtimali yüksektir. Dünyanin neresinde olursa olsun, ortaya çikan bir SARS vakasi, insanlar arasindaki iliskilerin bu kadar yogun oldugu günümüzde tüm dünya ülkeleri ile birlikte Türkiye’yi de tehdit edebilir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Adana Şehir Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05396201816

Bebek Yiğit Mustafa için acil B rh negatif kana ihtiyaç vardır. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/23/2020 4:19:43 AM
Yigit Mustafa Kestir
  Aranan Kan: 0 RH +
Adana Başkent Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05525083312

Kanser tedavisi gören Çiğdeme 0 Rh pozitif Trombosit ihtiyacı var. Destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 1/20/2020 12:28:25 AM
Çiğdem Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Adana Şehir Hastanesi Kan Merkezi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05456938208

0 rh pozitif kana ihtiyaç vardir. Gelmeden önce arayınız. TEŞEKKÜR EDİYORUZ. SAGOLUN.

Tarih: 1/14/2020 9:58:45 AM
Vedat Zenni
  Aranan Kan: A RH +
İSTANBUL ŞİŞLİ ETFAL HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05334758653

Hamidiye şişli Etfal hastanesinde Yatmakta olan hastz için acil A RH + kana ihtiyaç vardır... Telefon: 05334758653

Tarih: 1/11/2020 12:55:52 AM
GÜLCAN BARIN
  Aranan Kan: AB RH -
Cerrahpaşa Üniversite Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05389373324

Çocuk hastaya AB RH NEGATİF kan gereklidir. LÜTFEN DESTEK OLALIM. *****Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN...

Tarih: 1/8/2020 3:12:21 PM
Ahmet Eymen
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası