Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘SARS gündemden düstü ama tehlike geçmedi’

Soguk havalarda üst solunum yolu enfeksiyonun artmasiyla birlikte SARS vakalarinin da yeniden artabilecegine dikkat çekildi.

Geçen kis ve bahar aylarinda özellikle Uzakdogu ülkelerinde yogun sekilde görülen ve tüm dünyayi sarsan ‘akut solunum yolu sendromu’ (SARS), damlacik yolu veya öksürük, aksirik ve hapsirik gibi yollarla bulasiyor.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Bakteriyoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Mehmet Doganay, ani gelisen ciddi solunum yetmezligi sendromu olarak tanimlanan SARS hastaliginin gündemden düsmesinin, tehlikenin bittigi anlamina gelmeyecegini belirtti.

“TEHLIKE DURAKLADI”

SARS vakalarinin mayis-haziran döneminde azalacaginin ve temmuz- agustos döneminde duraklayacaginin önceden tahmin edildigini anlatan Doganay, Dünya Saglik Örgütü’nün 26 Eylül tarihli raporuna göre, dünyadaki SARS vakasinin 8 bin 98 oldugunu, bunun 774’ünün ölümle sonuçlandigini kaydetti.

Havalarin sogumasi sonucunda üst solunum yolu enfeksiyonlarinin artmasiyla birlikte, SARS vakalarinin da yeniden artabilecegini ifade eden Prof. Dr. Doganay, sunlari söyledi: “SARS tehlikesi bitmedi, sadece durakladi. Bu duraklama zaten önceden tahmin ediliyordu. Sicak havalarda üst solunum yolu enfeksiyonlarinin az görülmesi, insanlarin toplu olarak ayni mekanlarda daha az bulunmasi ve ülkelerin aldigi ciddi önlemler nedeniyle SARS vakasi durakladi. Ancak, bu mevsimde hava sicakliklarindaki ani degisiklikler, üst solunum yolu enfeksiyonlarinin artmasina neden oluyor. Damlacik yolu veya öksürük, aksirik ve hapsirik gibi yollarla bulasan SARS hastaliginin da bu mevsimde yeniden yayginlasmasi ihtimali var. Özellikle SARS vakalarinin yogun olarak görüldügü Uzakdogu ülkelerinde SARS tehlikesi yeniden alevlenebilir.”

‘ÖNLEMLER IHMAL EDILMEMELI’

SARS hastaliginin yogun olarak görüldügü dönemde daha çok doktor, hemsire, saglik teknisyeni ve tip ögrencileri arasinda yayildigina dikkati çeken Doganay, özellikle saglik kuruluslarinda SARS vakasina karsi alinan önlemlerin ihmal edilmemesi gerektigini kaydetti. Doganay, söyle devam etti: “Hastaligin yogun olarak görüldügü dönemde Türkiye’de herhangi bir vaka görülmedi. Ancak, bu durum tehlike olmadigi anlamina gelmez. Türkiye, dünyanin birçok ülkesiyle yakin iliskileri olan bir ülkedir. Yabanci ülkelerle bu kadar yogun iliski içinde olan bir ülkede, solunum yoluyla bulasan SARS hastaliginin yayilmasi ihtimali yüksektir. Dünyanin neresinde olursa olsun, ortaya çikan bir SARS vakasi, insanlar arasindaki iliskilerin bu kadar yogun oldugu günümüzde tüm dünya ülkeleri ile birlikte Türkiye’yi de tehdit edebilir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası