Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘SARS gündemden düstü ama tehlike geçmedi’

Soguk havalarda üst solunum yolu enfeksiyonun artmasiyla birlikte SARS vakalarinin da yeniden artabilecegine dikkat çekildi.

Geçen kis ve bahar aylarinda özellikle Uzakdogu ülkelerinde yogun sekilde görülen ve tüm dünyayi sarsan ‘akut solunum yolu sendromu’ (SARS), damlacik yolu veya öksürük, aksirik ve hapsirik gibi yollarla bulasiyor.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Bakteriyoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Mehmet Doganay, ani gelisen ciddi solunum yetmezligi sendromu olarak tanimlanan SARS hastaliginin gündemden düsmesinin, tehlikenin bittigi anlamina gelmeyecegini belirtti.

“TEHLIKE DURAKLADI”

SARS vakalarinin mayis-haziran döneminde azalacaginin ve temmuz- agustos döneminde duraklayacaginin önceden tahmin edildigini anlatan Doganay, Dünya Saglik Örgütü’nün 26 Eylül tarihli raporuna göre, dünyadaki SARS vakasinin 8 bin 98 oldugunu, bunun 774’ünün ölümle sonuçlandigini kaydetti.

Havalarin sogumasi sonucunda üst solunum yolu enfeksiyonlarinin artmasiyla birlikte, SARS vakalarinin da yeniden artabilecegini ifade eden Prof. Dr. Doganay, sunlari söyledi: “SARS tehlikesi bitmedi, sadece durakladi. Bu duraklama zaten önceden tahmin ediliyordu. Sicak havalarda üst solunum yolu enfeksiyonlarinin az görülmesi, insanlarin toplu olarak ayni mekanlarda daha az bulunmasi ve ülkelerin aldigi ciddi önlemler nedeniyle SARS vakasi durakladi. Ancak, bu mevsimde hava sicakliklarindaki ani degisiklikler, üst solunum yolu enfeksiyonlarinin artmasina neden oluyor. Damlacik yolu veya öksürük, aksirik ve hapsirik gibi yollarla bulasan SARS hastaliginin da bu mevsimde yeniden yayginlasmasi ihtimali var. Özellikle SARS vakalarinin yogun olarak görüldügü Uzakdogu ülkelerinde SARS tehlikesi yeniden alevlenebilir.”

‘ÖNLEMLER IHMAL EDILMEMELI’

SARS hastaliginin yogun olarak görüldügü dönemde daha çok doktor, hemsire, saglik teknisyeni ve tip ögrencileri arasinda yayildigina dikkati çeken Doganay, özellikle saglik kuruluslarinda SARS vakasina karsi alinan önlemlerin ihmal edilmemesi gerektigini kaydetti. Doganay, söyle devam etti: “Hastaligin yogun olarak görüldügü dönemde Türkiye’de herhangi bir vaka görülmedi. Ancak, bu durum tehlike olmadigi anlamina gelmez. Türkiye, dünyanin birçok ülkesiyle yakin iliskileri olan bir ülkedir. Yabanci ülkelerle bu kadar yogun iliski içinde olan bir ülkede, solunum yoluyla bulasan SARS hastaliginin yayilmasi ihtimali yüksektir. Dünyanin neresinde olursa olsun, ortaya çikan bir SARS vakasi, insanlar arasindaki iliskilerin bu kadar yogun oldugu günümüzde tüm dünya ülkeleri ile birlikte Türkiye’yi de tehdit edebilir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası