Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘SARS gündemden düstü ama tehlike geçmedi’

Soguk havalarda üst solunum yolu enfeksiyonun artmasiyla birlikte SARS vakalarinin da yeniden artabilecegine dikkat çekildi.

Geçen kis ve bahar aylarinda özellikle Uzakdogu ülkelerinde yogun sekilde görülen ve tüm dünyayi sarsan ‘akut solunum yolu sendromu’ (SARS), damlacik yolu veya öksürük, aksirik ve hapsirik gibi yollarla bulasiyor.

Erciyes Üniversitesi Tip Fakültesi Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Bakteriyoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Mehmet Doganay, ani gelisen ciddi solunum yetmezligi sendromu olarak tanimlanan SARS hastaliginin gündemden düsmesinin, tehlikenin bittigi anlamina gelmeyecegini belirtti.

“TEHLIKE DURAKLADI”

SARS vakalarinin mayis-haziran döneminde azalacaginin ve temmuz- agustos döneminde duraklayacaginin önceden tahmin edildigini anlatan Doganay, Dünya Saglik Örgütü’nün 26 Eylül tarihli raporuna göre, dünyadaki SARS vakasinin 8 bin 98 oldugunu, bunun 774’ünün ölümle sonuçlandigini kaydetti.

Havalarin sogumasi sonucunda üst solunum yolu enfeksiyonlarinin artmasiyla birlikte, SARS vakalarinin da yeniden artabilecegini ifade eden Prof. Dr. Doganay, sunlari söyledi: “SARS tehlikesi bitmedi, sadece durakladi. Bu duraklama zaten önceden tahmin ediliyordu. Sicak havalarda üst solunum yolu enfeksiyonlarinin az görülmesi, insanlarin toplu olarak ayni mekanlarda daha az bulunmasi ve ülkelerin aldigi ciddi önlemler nedeniyle SARS vakasi durakladi. Ancak, bu mevsimde hava sicakliklarindaki ani degisiklikler, üst solunum yolu enfeksiyonlarinin artmasina neden oluyor. Damlacik yolu veya öksürük, aksirik ve hapsirik gibi yollarla bulasan SARS hastaliginin da bu mevsimde yeniden yayginlasmasi ihtimali var. Özellikle SARS vakalarinin yogun olarak görüldügü Uzakdogu ülkelerinde SARS tehlikesi yeniden alevlenebilir.”

‘ÖNLEMLER IHMAL EDILMEMELI’

SARS hastaliginin yogun olarak görüldügü dönemde daha çok doktor, hemsire, saglik teknisyeni ve tip ögrencileri arasinda yayildigina dikkati çeken Doganay, özellikle saglik kuruluslarinda SARS vakasina karsi alinan önlemlerin ihmal edilmemesi gerektigini kaydetti. Doganay, söyle devam etti: “Hastaligin yogun olarak görüldügü dönemde Türkiye’de herhangi bir vaka görülmedi. Ancak, bu durum tehlike olmadigi anlamina gelmez. Türkiye, dünyanin birçok ülkesiyle yakin iliskileri olan bir ülkedir. Yabanci ülkelerle bu kadar yogun iliski içinde olan bir ülkede, solunum yoluyla bulasan SARS hastaliginin yayilmasi ihtimali yüksektir. Dünyanin neresinde olursa olsun, ortaya çikan bir SARS vakasi, insanlar arasindaki iliskilerin bu kadar yogun oldugu günümüzde tüm dünya ülkeleri ile birlikte Türkiye’yi de tehdit edebilir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası