Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye de Kalp Öldürüyor

Türk Kalp Vakfi Baskani Yildirimakin, Türk Kalp Vakfi tarafindan 6-14 Nisan arasinda düzenlenen 14. Kalp Haftasi’nin resmi açilisi nedeniyle yaptigi açiklamada, Türk Kalp Vakfi olarak her aktivitelerinden önce Atatürk’ün huzuruna çikarak O’ndan isik aldiklarini ve minnetlerini sunduklarini söyledi. Daha sonra The Marmara Oteli’nde, haftanin resmi açilis töreni gerçeklestirildi.

Istanbul Valisi Erol Çakir, törende yaptigi konusmada, gelismis ülkelerde sivil toplum örgütlerinin önemine isaret ederek, bunlarin ülkelerin kalkinmasinda ve sivil yapinin iyilestirilmesinde önemli fonksiyonlar üstlendiklerini bildirdi. Türkiye’de sivil toplum örgütlerinin ve saglikli insan yetistirmede görev alan sivil toplum kuruluslarinin basinda Türk Kalp Vakfi’nin geldigini anlatan Vali Çakir, kalp ve damar sagligi gibi önemli bir konuda çalismalar yapan bu vakfin yaninda olunmasi gerektigini kaydetti.

Vakif Baskani Yildirimakin da insanligin en büyük düsmani olan kalp ve damar hastaliklarinin kadin-erkek, zengin-fakir dinlemedigini vurguladi. Bu hastaliklarin “dünyanin en büyük meselesi” oldugunu belirten Yildirimakin, “Türkiye’de ölümlerin yüzde 50’sinden fazlasina kalp ve damar hastaliklari yol açiyor” diye konustu. Kalp ve damar hastaliklarinin ayni zamanda Türkiye’nin kalkinmasini da engelledigini söyleyen Yildirimakin, bu nedenle nüfusun yüzde 12’sinin kalkinma ve üretime katilamadigini bildirdi.

Yildirimakin, Türkiye’de bu konuda teknolojinin çok gelismis olmasina ragmen, hastalarin hala yurtdisina giderek, çok önemli miktarda harcamalar yaptiklarina dikkati çekti. Türkiye’nin son yillarda yasadigi dogal ve ekonomik afetlere deginen Yildirimakin, tüm bu olumsuz sartlarin kisilerde stresi artirdigini, kalp ve damar hastaliklarinin da en büyük düsmaninin stres oldugunu söyledi. Çetin Yildirimakin, “Türkiye’de, son zamanlardaki bu menfi gelismelerden dolayi kalp ve damar hastaliklari riski artti” dedi.

Konusmalarin ardindan, kalp ile damar hastaliklari konusunda çalismalarda bulunan ve ayni zamanda vakfin da kurulusunda yer alan Edip Kürklü anisina düzenlenen “14. Tip Ödülü”, sahibini buldu.

Türkiye’de modern kardiyolojinin kurucusu olan, Florance Nightingale Hastanesi’nden Prof. Dr. Ümit Aker’e ödülünü, Edip Kürklü’nün esi Doç. Dr. Sema Kürklü verdi. Törende ayrica, DSP Istanbul Milletvekili Ahmet Güzel ve Istanbul Valisi Erol Çakir’a, Yildirimakin tarafindan birer plaket sunuldu. Isadamlari Sakip Sabanci ve Vitali Hakko’nun da katildigi törene, TBMM Baskani Ömer Izgi ile Basbakan Bülent Ecevit telgraf gönderdiler. Izgi ve Ecevit, telgraflarinda, haftanin basarili geçmesi dileginde bulundular.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası