Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye de Kalp Öldürüyor

Türk Kalp Vakfi Baskani Yildirimakin, Türk Kalp Vakfi tarafindan 6-14 Nisan arasinda düzenlenen 14. Kalp Haftasi’nin resmi açilisi nedeniyle yaptigi açiklamada, Türk Kalp Vakfi olarak her aktivitelerinden önce Atatürk’ün huzuruna çikarak O’ndan isik aldiklarini ve minnetlerini sunduklarini söyledi. Daha sonra The Marmara Oteli’nde, haftanin resmi açilis töreni gerçeklestirildi.

Istanbul Valisi Erol Çakir, törende yaptigi konusmada, gelismis ülkelerde sivil toplum örgütlerinin önemine isaret ederek, bunlarin ülkelerin kalkinmasinda ve sivil yapinin iyilestirilmesinde önemli fonksiyonlar üstlendiklerini bildirdi. Türkiye’de sivil toplum örgütlerinin ve saglikli insan yetistirmede görev alan sivil toplum kuruluslarinin basinda Türk Kalp Vakfi’nin geldigini anlatan Vali Çakir, kalp ve damar sagligi gibi önemli bir konuda çalismalar yapan bu vakfin yaninda olunmasi gerektigini kaydetti.

Vakif Baskani Yildirimakin da insanligin en büyük düsmani olan kalp ve damar hastaliklarinin kadin-erkek, zengin-fakir dinlemedigini vurguladi. Bu hastaliklarin “dünyanin en büyük meselesi” oldugunu belirten Yildirimakin, “Türkiye’de ölümlerin yüzde 50’sinden fazlasina kalp ve damar hastaliklari yol açiyor” diye konustu. Kalp ve damar hastaliklarinin ayni zamanda Türkiye’nin kalkinmasini da engelledigini söyleyen Yildirimakin, bu nedenle nüfusun yüzde 12’sinin kalkinma ve üretime katilamadigini bildirdi.

Yildirimakin, Türkiye’de bu konuda teknolojinin çok gelismis olmasina ragmen, hastalarin hala yurtdisina giderek, çok önemli miktarda harcamalar yaptiklarina dikkati çekti. Türkiye’nin son yillarda yasadigi dogal ve ekonomik afetlere deginen Yildirimakin, tüm bu olumsuz sartlarin kisilerde stresi artirdigini, kalp ve damar hastaliklarinin da en büyük düsmaninin stres oldugunu söyledi. Çetin Yildirimakin, “Türkiye’de, son zamanlardaki bu menfi gelismelerden dolayi kalp ve damar hastaliklari riski artti” dedi.

Konusmalarin ardindan, kalp ile damar hastaliklari konusunda çalismalarda bulunan ve ayni zamanda vakfin da kurulusunda yer alan Edip Kürklü anisina düzenlenen “14. Tip Ödülü”, sahibini buldu.

Türkiye’de modern kardiyolojinin kurucusu olan, Florance Nightingale Hastanesi’nden Prof. Dr. Ümit Aker’e ödülünü, Edip Kürklü’nün esi Doç. Dr. Sema Kürklü verdi. Törende ayrica, DSP Istanbul Milletvekili Ahmet Güzel ve Istanbul Valisi Erol Çakir’a, Yildirimakin tarafindan birer plaket sunuldu. Isadamlari Sakip Sabanci ve Vitali Hakko’nun da katildigi törene, TBMM Baskani Ömer Izgi ile Basbakan Bülent Ecevit telgraf gönderdiler. Izgi ve Ecevit, telgraflarinda, haftanin basarili geçmesi dileginde bulundular.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası