Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye de Kalp Öldürüyor

Türk Kalp Vakfi Baskani Yildirimakin, Türk Kalp Vakfi tarafindan 6-14 Nisan arasinda düzenlenen 14. Kalp Haftasi’nin resmi açilisi nedeniyle yaptigi açiklamada, Türk Kalp Vakfi olarak her aktivitelerinden önce Atatürk’ün huzuruna çikarak O’ndan isik aldiklarini ve minnetlerini sunduklarini söyledi. Daha sonra The Marmara Oteli’nde, haftanin resmi açilis töreni gerçeklestirildi.

Istanbul Valisi Erol Çakir, törende yaptigi konusmada, gelismis ülkelerde sivil toplum örgütlerinin önemine isaret ederek, bunlarin ülkelerin kalkinmasinda ve sivil yapinin iyilestirilmesinde önemli fonksiyonlar üstlendiklerini bildirdi. Türkiye’de sivil toplum örgütlerinin ve saglikli insan yetistirmede görev alan sivil toplum kuruluslarinin basinda Türk Kalp Vakfi’nin geldigini anlatan Vali Çakir, kalp ve damar sagligi gibi önemli bir konuda çalismalar yapan bu vakfin yaninda olunmasi gerektigini kaydetti.

Vakif Baskani Yildirimakin da insanligin en büyük düsmani olan kalp ve damar hastaliklarinin kadin-erkek, zengin-fakir dinlemedigini vurguladi. Bu hastaliklarin “dünyanin en büyük meselesi” oldugunu belirten Yildirimakin, “Türkiye’de ölümlerin yüzde 50’sinden fazlasina kalp ve damar hastaliklari yol açiyor” diye konustu. Kalp ve damar hastaliklarinin ayni zamanda Türkiye’nin kalkinmasini da engelledigini söyleyen Yildirimakin, bu nedenle nüfusun yüzde 12’sinin kalkinma ve üretime katilamadigini bildirdi.

Yildirimakin, Türkiye’de bu konuda teknolojinin çok gelismis olmasina ragmen, hastalarin hala yurtdisina giderek, çok önemli miktarda harcamalar yaptiklarina dikkati çekti. Türkiye’nin son yillarda yasadigi dogal ve ekonomik afetlere deginen Yildirimakin, tüm bu olumsuz sartlarin kisilerde stresi artirdigini, kalp ve damar hastaliklarinin da en büyük düsmaninin stres oldugunu söyledi. Çetin Yildirimakin, “Türkiye’de, son zamanlardaki bu menfi gelismelerden dolayi kalp ve damar hastaliklari riski artti” dedi.

Konusmalarin ardindan, kalp ile damar hastaliklari konusunda çalismalarda bulunan ve ayni zamanda vakfin da kurulusunda yer alan Edip Kürklü anisina düzenlenen “14. Tip Ödülü”, sahibini buldu.

Türkiye’de modern kardiyolojinin kurucusu olan, Florance Nightingale Hastanesi’nden Prof. Dr. Ümit Aker’e ödülünü, Edip Kürklü’nün esi Doç. Dr. Sema Kürklü verdi. Törende ayrica, DSP Istanbul Milletvekili Ahmet Güzel ve Istanbul Valisi Erol Çakir’a, Yildirimakin tarafindan birer plaket sunuldu. Isadamlari Sakip Sabanci ve Vitali Hakko’nun da katildigi törene, TBMM Baskani Ömer Izgi ile Basbakan Bülent Ecevit telgraf gönderdiler. Izgi ve Ecevit, telgraflarinda, haftanin basarili geçmesi dileginde bulundular.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası