Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Tiryaki, daha gergin ve öfkeli

Sigaranin beden sagligi yaninda, ruhsal sagligini da olumsuz etkiledigi ortaya çikti.

‘Bir Grup Üniversite Ögrencisinde Sigara Içimi ve Mizaç” konulu arastirmaya göre, sigara içenler, içmeyenlere oranla daha depresif, gergin, kaygili ve öfkeli oluyor.

Van’daki Yüzüncü Yil Üniversitesi’nden bir grup ögretim üyesinin, üniversiteye bagli 3 yüksek okula devam eden gönüllü ögrenciler arasinda yaptigi arastirmada, sigaranin beden sagligi yaninda, ruhsal sagligi da olumsuz etkiledigi ortaya çikti. Antalya’da gerçeklestirilen 39. Ulusal Psikiyatri Kongresi’ne sunulan, “Bir Grup Üniversite Ögrencisinde Sigara Içimi ve Mizaç” konulu arastirmaya iliskin bildiride, sigaranin beden sagligi üzerindeki olumsuz etkinin öteden beri bilindigi, hatta bu konuda toplumsal bilinç olustugu belirtildi.

MIZAÇ PROFILLERI

Daha az üzerinde durulmakla birlikte, sigara içiminin beden sagligi yaninda ruhsal sagligi da olumsuz etkiledigine isaret edilen bildiride, söyle denildi:

“Eriskin içiciler, içmeyenlere göre hafif düzeyde daha yüksek stres ya da kaygi düzeyine sahiptirler. En az bir yildir, günde yarim paket veya daha fazla sigara kullananlarda mizaç profilleri farklilik göstermektedir. Sigara kullanan üniversite ögrencileri, daha yogun sekilde gerginlik-anksiyete, depresyon, öfke ve yorgunluk duygulari yasanmaktadir. Sigara içimiyle depresif mizaç arasinda bir iliskinin varligindan bahsedilmektedir. Bu çalismada, sigara kullananlarda gerginlik ve anksiyete düzeylerinin yüksek olusu, önemli bir sonuç olarak karsimiza çikmaktadir. Ergen içicilerin, sigara içmeyen ergenlere göre belirgin derecede daha yüksek kaygi düzeyine sahip olduklari belirlenmistir. Çalismada ortaya çikan bir diger sonuç da, öfke düzeylerinin sigara kullananlarda yüksek olusudur.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası