Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik Bakanligi'nda skandal!

Ancak bu kapakçiklar 150 hastaya takildi. Simdi bu hastalarin kalbinden saat gibi tik tak sesleri yükseliyor..

Uluslararasi standartlara uymadigi için Ege'de 6 kisinin ölümüne neden olan Brezilya mali kalp kapakçiklarini kullanan hastalar traji-komik olaylar yasamaya basladi. Yeni Asir'in haberinden sonra skandal, Türkiye gündemine otururken, kalitesiz kalp kapakçiklarinin hastalara takilmasi yasaklandi. Simdi de 2 yil önce Ege Üniversitesi'nde operasyon geçiren Gülay Coskun isimli hasta, kalp kapakçiginin çikardigi tiktak sesleri yüzünden oglunun ve kendisinin uykularinin kaçtigini belirterek Saglik Bakanligi ve Ege Üniversitesi Hastanesi aleyhine 250 milyar liralik manevi tazminat davasi açti.

Ilaç içmekten biktim
Kalbinden gelen seslerin tipki saat sesi gibi kulaklarinda çinladigini ve bu yüzden ogluna sarilarak yatamadigini, yattiginda da uyuyamadigini belirten Gülay Coskun, "Uyumak için ilaç içmekten biktim. Bozuk olan bu kapaklari ya degistirsinler ya da degistirmem için gerekli parayi bana ödesinler" dedi.

Ege Üniversitesi Hastanesi'nde ameliyat olarak kalp kapakçiklarini degistiren Gülay Coskun, Izmir Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 'tiktak' seslerinden uyuyamadigini belirterek hukuk mücadelesi baslatti. Coskun, Brezilya'dan getirilen ve skandalin patlamasindan sonra Saglik Bakanligi'nin yasakladigi kapakçik yüzünden Saglik Bakanligi'nin ve hastane doktorlarinin 250 milyar tazminat ödemesini istedi.

Saat gibisin anne!

Ameliyattan sonra geceleri artik uyku ilaci almadan uyuyamadigini, kalbinde kurulmus saat varmis gibi 'tiktak' sesleri duydugunu belirten Gülay Coskun sunlari söyledi: "Ameliyat sonrasi çok yogun saatler geçirdigim için fazla dikkat etmedigim 'tiktak' sesleri, tedavi için kullandigim ilaçlarin bitmesiyle benim kabusum oldu. Bir kaç gün sürekli kalbimi dinledim. Ölüyorum zannettim ama sabaha kadar uykusuz geçen gecelerden sonra anladim ki bununla yasamam gerekiyor. Ancak bu bende psikolojik rahatsizlik yaratti. Gündüz oturdugumda bile kalbimdeki sesleri dinler oldum. Oglumla hep birlikte yatardik, oglum 'Anne saat gibisin, uykumu kaçiriyorsun' dedikten sonra ayri yatmaya basladi. Bu sesler beni oglumdan da manevi anlamda kopardi. Saglik Bakanligi'nin açiklamalari ve gazetelerde çikan bozuk kalp kapakçigi haberleriyle kabusum simdi iki kat artti. Hem ölümü hem de tiktaklari düsünmekten biktim. Bu ameliyati yapan, hastane ya da doktorlar bir defa olsun arayip, gel seni bir kontrol edelim, hayatin tehlike de' demediler. Benim gecemi ve gündümüzü cehenneme çeviren basta Saglik Bakanligi olmak üzere herkese dava açtim. Ömrüm yetene kadar, kalbimdeki tiktak sesi bitene kadar hukuk mücadelemi sürdürecegim."

Sesler korkutuyor

Gülay Coskun'un oglu Emre Coskun da artik annesiyle yatamadigini belirterk sunlari söyledi:

"Anneme sariliyorum ama yaninda uyuyamiyorum. Içinden tikir tikir sesler geliyor, korkuyorum. Annemi seviyorum ve hayattaki tek varligim olan annemden ayri yatmak istemiyorum."

Ege'de 150 kisiye takildi

Saglik Bakanligi'nin ucuz oldugu gerekçesiyle kullandigi, ancak takildigi 2 hastayi komaya soktuktan sonra "kalitesiz" olduguna karar verdigi Brezilya mali TRI marka kalp kapakçiklari bir süre önce yasaklandi. Türkiye genelinde en az bin, Ege'de ise 150 civarinda TRI kapakçigi takilmis hasta için "gizli alarm" genelgesi çikarildi. Hastalarin, "fabrika hatali" otomobiller gibi tek tek toplanip kontrole çagrilmasi istendi. Bakanlik, kalp kapakçigi seçiminde 1500-2000 dolar arasi satilan standart belgeli olanlari degil, 800 dolara satilan Brezilya mali TRI marka kapakçiklari tercih etti

Tüm hastalar takibe alindi

Avrupa'daki yasaklamadan sonra bu kapakçiklar hakkinda kalp nakli merkezlerinin görüslerine basvuran Saglik Bakanligi, merkezlerin büyük çogunlugunda bu kapakçiklarin kullanilmadigini ögrendi. TRI markali kapakçiklarin Avrupa Standartlik Belgesi (CE) ile ABD Standartlik Belgesi'ne (FDA) de sahip olmadigi ortaya çikti. 6 Haziran 2002 tarihinde bu kapakçiklarin kullanilmamasi kararini alan Bakanlik, 4 ay geçtikten sonra hastalarin takibi için genelge yayinladi.

Mekanik (titanyum- karbon karisimindan), biyoprotez (domuz ve sigir dokusundan) ve homogreft (kadavradan) elde edilenler olmak üzere 3 çesit kalp kapakçigi bulunuyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası