Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik Bakanligi'nda skandal!

Ancak bu kapakçiklar 150 hastaya takildi. Simdi bu hastalarin kalbinden saat gibi tik tak sesleri yükseliyor..

Uluslararasi standartlara uymadigi için Ege'de 6 kisinin ölümüne neden olan Brezilya mali kalp kapakçiklarini kullanan hastalar traji-komik olaylar yasamaya basladi. Yeni Asir'in haberinden sonra skandal, Türkiye gündemine otururken, kalitesiz kalp kapakçiklarinin hastalara takilmasi yasaklandi. Simdi de 2 yil önce Ege Üniversitesi'nde operasyon geçiren Gülay Coskun isimli hasta, kalp kapakçiginin çikardigi tiktak sesleri yüzünden oglunun ve kendisinin uykularinin kaçtigini belirterek Saglik Bakanligi ve Ege Üniversitesi Hastanesi aleyhine 250 milyar liralik manevi tazminat davasi açti.

Ilaç içmekten biktim
Kalbinden gelen seslerin tipki saat sesi gibi kulaklarinda çinladigini ve bu yüzden ogluna sarilarak yatamadigini, yattiginda da uyuyamadigini belirten Gülay Coskun, "Uyumak için ilaç içmekten biktim. Bozuk olan bu kapaklari ya degistirsinler ya da degistirmem için gerekli parayi bana ödesinler" dedi.

Ege Üniversitesi Hastanesi'nde ameliyat olarak kalp kapakçiklarini degistiren Gülay Coskun, Izmir Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 'tiktak' seslerinden uyuyamadigini belirterek hukuk mücadelesi baslatti. Coskun, Brezilya'dan getirilen ve skandalin patlamasindan sonra Saglik Bakanligi'nin yasakladigi kapakçik yüzünden Saglik Bakanligi'nin ve hastane doktorlarinin 250 milyar tazminat ödemesini istedi.

Saat gibisin anne!

Ameliyattan sonra geceleri artik uyku ilaci almadan uyuyamadigini, kalbinde kurulmus saat varmis gibi 'tiktak' sesleri duydugunu belirten Gülay Coskun sunlari söyledi: "Ameliyat sonrasi çok yogun saatler geçirdigim için fazla dikkat etmedigim 'tiktak' sesleri, tedavi için kullandigim ilaçlarin bitmesiyle benim kabusum oldu. Bir kaç gün sürekli kalbimi dinledim. Ölüyorum zannettim ama sabaha kadar uykusuz geçen gecelerden sonra anladim ki bununla yasamam gerekiyor. Ancak bu bende psikolojik rahatsizlik yaratti. Gündüz oturdugumda bile kalbimdeki sesleri dinler oldum. Oglumla hep birlikte yatardik, oglum 'Anne saat gibisin, uykumu kaçiriyorsun' dedikten sonra ayri yatmaya basladi. Bu sesler beni oglumdan da manevi anlamda kopardi. Saglik Bakanligi'nin açiklamalari ve gazetelerde çikan bozuk kalp kapakçigi haberleriyle kabusum simdi iki kat artti. Hem ölümü hem de tiktaklari düsünmekten biktim. Bu ameliyati yapan, hastane ya da doktorlar bir defa olsun arayip, gel seni bir kontrol edelim, hayatin tehlike de' demediler. Benim gecemi ve gündümüzü cehenneme çeviren basta Saglik Bakanligi olmak üzere herkese dava açtim. Ömrüm yetene kadar, kalbimdeki tiktak sesi bitene kadar hukuk mücadelemi sürdürecegim."

Sesler korkutuyor

Gülay Coskun'un oglu Emre Coskun da artik annesiyle yatamadigini belirterk sunlari söyledi:

"Anneme sariliyorum ama yaninda uyuyamiyorum. Içinden tikir tikir sesler geliyor, korkuyorum. Annemi seviyorum ve hayattaki tek varligim olan annemden ayri yatmak istemiyorum."

Ege'de 150 kisiye takildi

Saglik Bakanligi'nin ucuz oldugu gerekçesiyle kullandigi, ancak takildigi 2 hastayi komaya soktuktan sonra "kalitesiz" olduguna karar verdigi Brezilya mali TRI marka kalp kapakçiklari bir süre önce yasaklandi. Türkiye genelinde en az bin, Ege'de ise 150 civarinda TRI kapakçigi takilmis hasta için "gizli alarm" genelgesi çikarildi. Hastalarin, "fabrika hatali" otomobiller gibi tek tek toplanip kontrole çagrilmasi istendi. Bakanlik, kalp kapakçigi seçiminde 1500-2000 dolar arasi satilan standart belgeli olanlari degil, 800 dolara satilan Brezilya mali TRI marka kapakçiklari tercih etti

Tüm hastalar takibe alindi

Avrupa'daki yasaklamadan sonra bu kapakçiklar hakkinda kalp nakli merkezlerinin görüslerine basvuran Saglik Bakanligi, merkezlerin büyük çogunlugunda bu kapakçiklarin kullanilmadigini ögrendi. TRI markali kapakçiklarin Avrupa Standartlik Belgesi (CE) ile ABD Standartlik Belgesi'ne (FDA) de sahip olmadigi ortaya çikti. 6 Haziran 2002 tarihinde bu kapakçiklarin kullanilmamasi kararini alan Bakanlik, 4 ay geçtikten sonra hastalarin takibi için genelge yayinladi.

Mekanik (titanyum- karbon karisimindan), biyoprotez (domuz ve sigir dokusundan) ve homogreft (kadavradan) elde edilenler olmak üzere 3 çesit kalp kapakçigi bulunuyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası