Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yalanci emziklere dikkat!...

Aglayan bebegi susturmanin en iyi yolunun yalanci emzik degil, aglamaya neden olan ihtiyaci gidermek oldugu belirtildi.

Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Ana Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Sükrü Küçüködük, yalanci emziklerin agiz için mikrop yuvasi olabilecegini söyledi. Çocuklarda yalanci emzik aliskanligi gelismisse, emzigin temiz tutulmasi gerektigini önemle vurgulayan Prof. Dr. Sükrü Küçüködük, "Yere düsen emzik kaynatilmadan çocugun agzina verilmemelidir. Bunun için agzi kapali bir kapta yedek emzik bulundurulmalidir. Bazi anneler yere düsen emzigi kendi agizlarina götürerek temizlendigini sanip tekrar bebege verirler. Bu davranis son derece yanlistir. Çünkü anne farkina varmadan bazi mikroplari agzinda tasiyor ve bu durum vücut direnci yeterince gelismemis olan bebegin hastalanmasina yol açabilir" dedi.

Bebeklere yalanci meme verilip verilmemesinin tartisilan bir konu oldugunu kaydeden Prof. Dr. Sükrü Küçüködük, "Ancak prematüre bebeklerde emme refleksi gelismedigi için, emme refleksinin yaninda tutma refleksinin gelismesi için yalanci meme verilmesi yararlidir. Emme ihtiyaci en fazla 3-4 ay arasinda daha belirgindir. Ilk 3 ayda bebekler ellerini agizlarina becerili bir sekilde götüremezler. Bu nedenle bazi arastiricilar, emme ihtiyacinin en yüksek oldugu aylarda mama saatlerinden sonra bebege yalanci meme verilmesini, ihtiyacin yalanci meme ile karsilanmasini, aksi takdirde bebegin elini agzina götürmesi ile ileride birakilmasi çok daha zor olan parmak emme aliskanliginin kazanilabilecegini ileri sürmektedirler" diye konustu.

"Bebege yalanci meme verilmesi düsünülüyorsa, bu ise bebek parmagini emmeyi ögrenmeden önce baslanmalidir" diyen Prof. Dr. Sükrü Küçüködük, "Çünkü bebek bir kez parmak emme aliskanligini edinirse bu aliskanliktan kolay kolay vazgeçmeyecek ve yalanci memeyi kabul etmeyecektir.

Yalanci memeye baslamissa bu devamli olarak sürdürülmemelidir. Bebek agziyla emecek bir seyler ariyor, parmaklarini, ellerinin sirtini ve hirkasinin kollarini yakaliyorsa bebege yalanci meme verilir. Bebege yalanci meme uyanik oldugu saatlerde verilmelidir. Bebek uyuyana kadar meme agzinda tutulmali, uyuduktan sonra meme agzindan alinmalidir" seklinde konustu.

Yalanci memelerin birden bire biraktirilmasi yerine zamana yayilmasi gerektigine isaret eden Prof. Dr. Sükrü Küçüködük, söyle devam etti:

"Bebeklerin çogu 3 ila 5. aya kadar yalanci memeden vazgeçmeye isteklidirler. Ancak bazi bebekler 1 hatta 2 yasina kadar yalanci memeyi birakmak istemezler. Çocuk bu aliskanligi birakmakta gecikirse kesinlikle zorlanmamalidir. Memelerin kayboldugu söylenmeli, çocuk ile alay edilmemelidir. Çocugun bu aliskanligi çesitli oyunlarla kandirilmaya çalisilmali ve bu da yavas yavas yapilmalidir."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası