Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yalanci emziklere dikkat!...

Aglayan bebegi susturmanin en iyi yolunun yalanci emzik degil, aglamaya neden olan ihtiyaci gidermek oldugu belirtildi.

Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Ana Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Sükrü Küçüködük, yalanci emziklerin agiz için mikrop yuvasi olabilecegini söyledi. Çocuklarda yalanci emzik aliskanligi gelismisse, emzigin temiz tutulmasi gerektigini önemle vurgulayan Prof. Dr. Sükrü Küçüködük, "Yere düsen emzik kaynatilmadan çocugun agzina verilmemelidir. Bunun için agzi kapali bir kapta yedek emzik bulundurulmalidir. Bazi anneler yere düsen emzigi kendi agizlarina götürerek temizlendigini sanip tekrar bebege verirler. Bu davranis son derece yanlistir. Çünkü anne farkina varmadan bazi mikroplari agzinda tasiyor ve bu durum vücut direnci yeterince gelismemis olan bebegin hastalanmasina yol açabilir" dedi.

Bebeklere yalanci meme verilip verilmemesinin tartisilan bir konu oldugunu kaydeden Prof. Dr. Sükrü Küçüködük, "Ancak prematüre bebeklerde emme refleksi gelismedigi için, emme refleksinin yaninda tutma refleksinin gelismesi için yalanci meme verilmesi yararlidir. Emme ihtiyaci en fazla 3-4 ay arasinda daha belirgindir. Ilk 3 ayda bebekler ellerini agizlarina becerili bir sekilde götüremezler. Bu nedenle bazi arastiricilar, emme ihtiyacinin en yüksek oldugu aylarda mama saatlerinden sonra bebege yalanci meme verilmesini, ihtiyacin yalanci meme ile karsilanmasini, aksi takdirde bebegin elini agzina götürmesi ile ileride birakilmasi çok daha zor olan parmak emme aliskanliginin kazanilabilecegini ileri sürmektedirler" diye konustu.

"Bebege yalanci meme verilmesi düsünülüyorsa, bu ise bebek parmagini emmeyi ögrenmeden önce baslanmalidir" diyen Prof. Dr. Sükrü Küçüködük, "Çünkü bebek bir kez parmak emme aliskanligini edinirse bu aliskanliktan kolay kolay vazgeçmeyecek ve yalanci memeyi kabul etmeyecektir.

Yalanci memeye baslamissa bu devamli olarak sürdürülmemelidir. Bebek agziyla emecek bir seyler ariyor, parmaklarini, ellerinin sirtini ve hirkasinin kollarini yakaliyorsa bebege yalanci meme verilir. Bebege yalanci meme uyanik oldugu saatlerde verilmelidir. Bebek uyuyana kadar meme agzinda tutulmali, uyuduktan sonra meme agzindan alinmalidir" seklinde konustu.

Yalanci memelerin birden bire biraktirilmasi yerine zamana yayilmasi gerektigine isaret eden Prof. Dr. Sükrü Küçüködük, söyle devam etti:

"Bebeklerin çogu 3 ila 5. aya kadar yalanci memeden vazgeçmeye isteklidirler. Ancak bazi bebekler 1 hatta 2 yasina kadar yalanci memeyi birakmak istemezler. Çocuk bu aliskanligi birakmakta gecikirse kesinlikle zorlanmamalidir. Memelerin kayboldugu söylenmeli, çocuk ile alay edilmemelidir. Çocugun bu aliskanligi çesitli oyunlarla kandirilmaya çalisilmali ve bu da yavas yavas yapilmalidir."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası