Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocukta Bayilma Sinyal Olabilir

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Çocuk ve Gençlik Ruh Sagligi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Ayse Avci, çocuklarin genelde ailelerinin dikkatini çekmek, simartilmak ve üzerlerine titrenmesini saglayip duygusal doyum yasamak için, çok farkli yöntemlere basvurabildiklerine ancak bayilmayla sonuçlanan olaylarin önemli bir bölümünün psikolojik degil, organik sorunlardan kaynaklandigini belirtti. Bayilma biçimi ne olursa olsun sorunun öncelikle nörolojik ve kardiyolojik açidan degerlendirilmesi gerektigini kaydeden ve aileleri bu konuda duyarli olmaya çagiran Avci, söyle devam etti:

“Çocukta bayilma hiçbir zaman (dikkat çekmek istiyor) biçiminde degerlendirilmemeli. Ruhsal nedenlerle kaynaklanan sorunlarda bayilma 15 dakika ile yarim saat gibi sürelerde olmakta, sonlandiktan sonra ise uyku hali agir basmaktadir. Özellikle 6-15 yas arasi kiz çocuklar daha çok ruhsal nedenlerden dolayi bayilir. Yapilan arastirmalara göre, daha önce bir hastaligi olmayan saglikli bir çocukta bayilmalarin ancak yedide birinin sinirsel oldugu tespit edilmistir.”

Avci, çocuklarda en fazla rastlanan ruhsal problemlerin yogun kaygi ve korku oldugunu, sonucunda da “panik atak” görülebilecegini belirterek, bunun da çarpinti, yutkunma-yutma güçlügü, kuvvet kaybi, konusmada zorluk, kalp atislarinda hizlanma, titreme, nefes darligi ya da boguluyor gibi olma seklinde gözlendigini söyledi. Bulanti ya da karin agrisinin da çocuklardaki kayginin yol açtigi ruhsal problemlerin belirtileri olduguna dikkati çeken Avci, ölüm korkusu, uyusma ya da karincalanmanin, üsüme, ürperme ya da ates basma duyumlarinin bayilma ile devam edebilecegine isaret etti. Avci, bayilmalarin çocuklardaki basit ve sosyal fobilerin yani sira travma sonrasi stresten de kaynaklanabilecegini belirterek, sunlari dile getirdi:

“Çocuklarda basit fobilerden kaynaklanan ruhsal problemler de görülebilir. Enjeksiyon yapilmasi, kan korkusu ya da yüksek yer gibi fobilerde, çocuk anlamsiz korku yasar. Bu durum, panik atak biçimini alabilir ve bayilma ile sonlanabilir. Sosyal fobide ise çocuk, tanimadigi insanlarla karsilastigi ya da baskalarinin gözünün üzerinde olabilecegi bir topluluk içinde belirgin ve sürekli bir korku duyar. Çocuk, küçük düsecegi ya da utanç duyacagi bir biçimde davranacagindan korkar ve panik ataga dönüsebilen bu durumda bayilma olabilir.”

Avci, deprem, cinayet, cinsel ya da fiziksel istismar gibi durumlarin da psikolojik sorunlar ve bayilma nedeni olabilecegini belirterek, korku, çaresizlik ve dehsete düsen çocukta bayilmalara sik rastlandigini kaydetti. Avci, nedeni ne olursa olsun bayilma durumlarinda, çocukta önce organik bir sorunun aranmasi, sonuç alinmadiysa ruhsal bir problemden kaynaklandiginin düsünülerek buna göre tedavi yoluna gidilmesi gerektigini sözlerine ekledi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası