Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Durdurun bu vurgunu

Mayis ayindan bu yana Türkiye devletinin sahte ilaç vurguncularina kaptirdigi para 160 trilyon lira...

Klinik Farmakoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Cankat Tolunay önceki uygulamaya göre yurtdisindan her parti ilaç gelisinde o günkü kur üzerinden alim yapildigini belirtirken Mayis ayindan itabaren dolarin 1 milyon 700 bin lirada sabitlendigini ve bununla ilgili herhangi bir açiklamanin yapilmadigini iddia ediyor. O tarihten bugüne devlet kesesinden giden paranin tam 160 trilyon lira oldugunu açiklayan Prof. Dr. Cankat Tolunay, 6 aydir süren durumun devami ile ilgili ithal ilaç firmalarinin temsilcileri Ankara’da mekik dokudugunu kaydediyor. Yapilan hesaplamalara göre ise ithal ilaçtaki vurgununun bedeli 120 ile 160 trilyon arasinda degisiyor. Evine ekmek götürme pesindeki vatandasin cebinden çikan paralar her ay ithal ilaç üreticilerinin cebine akarak sifirlara yeni sifirlar ekleniyor.

Rakipsizler

Çogu kanser ve biyoteknoloji ilaçlarinin esdegerinin olmamasi en fazla ilaç alimi yapan SSK’yi yine yili zararla kapatmaya hazirlaniyor. Türkiye’de ilaç aliminin yüzde 90’inini yapan kurum bir yandan ihalelerde esdegersiz ilaçlarda ithalatçinin dayattigi fiyatlari kabullenmek zorunda kalirken üstelik bir de Saglik Bakanligi yetkililerinin duyarsizligi nedeniyle kur farkindan dogan ithalatçi vurgununa da teslim oluyor. SSK’nin parasal kaynaklari adeta haraç gibi ithalatçilara akiyor.

IEIS’ten büyük çalim

Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürü Ecz. Hayriye Mihçak imzali 24 Eylül 2003 tarih ve 29264 sayili yazi ile istenen; “Bütün ithalatçi ilaç firmalarinin ithal ettikleri ilaçlarin fiyatlarini T.C Merkez Bankasi’nin 29 Agustos 2003 Cuma günü saat 15.30 itibariyla açikladigi 1 Amerikan Dolari’nin satis karsiligi olan 1 milyon 399 bin 508 TL üzerinden hazirladiklari fiyat beyannamelerini 26 Eylül 2003 Cuma günü saat 14.00’e kadar Saglik Bakanligi Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürlügü’ne göndermeleri” tamimi karsisinda devreye giren IEIS yetkilileri döviz kurunu düsürmemeyi basardilar.

29 Agustos tarihli Saglik Bakanligi Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürlügü’nün yazisini takiben apar topar Ankara’ya giden Ilaç Endüstrisi Isverenler Sendikasi (IEIS) yöneticilerinin Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürü Ecz. Hayriye Mihçak ile görüserek ‘mutabakat’ sagladiklari üyelerine gönderdikleri maille haber veriyor. Mailde kisaca su bilgiler yer aliyor:

“Ithal ilaçlar için yeniden düzenlenecek fiyat beyannameleri konusunda Ilaç ve Eczacilik Genel Müdürlügü ile 26 Eylül 2003 tarihinde Ankara’da Bakanlik yetkilileriyle yapilan görüsmelerde ilisikte sunulan mektubun içerigi konusunda Sayin Genel Müdür ile mutabakat saglanmistir. Mutabakat geregi, beyannamelerin gönderilmemesi konusunda Bakanlikla görüs birligine varilmistir.”

Neden indirilemiyor

2001 yilinin Nisan ayinda ithal ürün fiyatlarindaki kar marjlari ve masraf paylari düsürülen ithal ilaç firmalari, bu durumun 6 ay sonra tekrar eski haline döndürülecegi seklindeki vaadin ithalatçidan, dagitim kanallarina kadar olan zincir içinde 6 ay için düsürüldügünü ve bunun 6 ay sonra tekrar eski haline getirelecegi konusunda bakanin kendisine söz verdigini belirten IEIS yetkilileri, o dönem gerçeklestiremedikleri atilimi simdiki Saglik Bakani Recep Akdag’a uygulatmaya çalisiyor.

Daha fazla kâr istiyorlar

Kurlarin geri çekilmesi halinde tedbir almaya çalisan IEIS yetkililerinin hükümetten istedikleri yeni düzenleme söyle: “Gerek ithalatçilar, gerekse depocular ve eczacilar tarafindan yüzde 10’a düsürülen ithal kâr marjinin yüzde14’e; yüzde 6’ya düsürülen masraf paylarinin yüzde 20’ye, yüzde 7’ye düsürülen depocu karinin yüzde 9’a; yüzde 20’ye düsürülen eczaci karinin ise yüzde 25’e çikarilmasi gerekmektedir.” IEIS’nin önerisi uygulandigi takdirde Avrupa’nin en pahali ilaci Türkiye’de satilmaya baslanacak. Üstelik IEIS önerisi ile ithal ilaçlarin bugünkü kurdan olsa bile, degisen kâr oranlariyla yeniden fiyatlandirilmasi durumunda; su andaki geçerli ithal ilaç fiyatlari düsen döviz kuruna ragmen artacak.

Kaynak : Türkiye
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası