Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kagit paralar mikrop saçiyor

Kirli kagit paralar, birtakim enfeksiyonlarin insandan insana geçisinde araci oluyor.

Haydarpasa Numune Hastanesi Enfeksiyon Hastaliklari ve Mikrobiyoloji Klinik Sefi Doç. Dr. Pasa Göktas, kagit paralar yoluyla insandan insana birçok hastalik bulasabilecegini kaydetti. Türk insaninin elini sik ve dogru yikamadigini ve buna bagli olarak ellerdeki bakteri ve mikroplarin kagit paralara geçtigini kaydeden Doç. Dr. Göktas, toplumda en sik el degistiren araçlardan olan paralarin el degistirme sirasinda hem kirlendigini, hem de kirlenmeyi insandan insana tasidigini anlatti.

Doç. Dr. Göktas, söyle devam etti: “Kirli kagit paralar, su ve yiyecek yoluyla bulasan viral hepatit, tifo, paratifo, dizanteri ve bakteriyel paraziter gibi birtakim enfeksiyonlarin insandan insana geçisinde araci oluyor. Bu mikrobik geçiste alaturka tuvalet aliskanliginin çok büyük bir rolü var. Birkaç yil önce yaptigimiz arastirmada sol el ile sag el arasindaki anlamli fark ortaya çikti. Tuvaletten çiktiktan sonra eller dogru dürüst yikanmiyor ve taharetlenmede kullanilan sol el, öbürüne göre çok daha fazla mikrop tasiyor. Ve bu mikroplar sürekli elden ele bulasan paralara bulasiyor.”

Bazi insanlarin para sayarken, parmaklarini dil ve dudagi ile islattigini, bu hareketini defalarca yineledigi kaydeden Doç. Dr. Göktas, “Bu insanlar hem agizlarindaki mikroplari paraya bulastiriyor, hem de paradaki mikroplari agiz yoluyla aliyor” dedi.

Doç. Dr. Pasa Göktas, insanlarin paralarda yüksek sayilabilecek oranda mikrop oldugunu ve hastaliga yakalanabilecegi bilinciyle hareket etmeleri gerektigine isaret ederek, “Paralari kesinlikle agiza almamak, yiyeceklerle temas ettirmemek, para ile temasin ardindan elleri mutlaka sabunlu su ile yikamak ilk akla gelebilecek önlemlerdir” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası