Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gribe karsi bilinçli asilan

Uzmanlara göre herkesin asi yaptirmasi çok anlamli degil, ancak risk grubunda olanlarin asi olmalari sart

Burun akiyor, bogaz agriyor, ates yükseliyor, eklemler sizliyor, insanin ayaga kalkacak hali kalmiyor. Her mevsim grip olmak mümkün, ancak genellikle sonbahar ve soguk kis aylarinda yakaliyor insani influenza, yani grip virüsü. Her ne kadar küçümsense de oldukça sikinti verici, hatta her yil ciddi is gücü kaybina yol açarak ülke ekonomisine bile zarar veren bir hastalik. Genellikle nezle ya da soguk alginligiyla karistiriliyor, ancak grip, influenza virüsünün yol açtigi, her yil kis aylarinda salginlarla ortaya çikan, çok yüksek ates, bas agrilari, kas agrilari ve üst solunum yolu sikintilari ile seyreden; astim, diyabet, kalp hastalari gibi risk grubunda olan kisilerde ise ölüme dahi yol açabilen bir hastalik.

Nezle ise 200'den fazla virüsün yol açtigi, daha çok burunda yerlesen, hapsirma, burun akintisi, burun tikanikligi, genizde yanma gibi belirtileri olan, gribin aksine yüksek atesle seyretmeyen, tedavi edilmese de kendiliginden geçen, grip gibi salginlara, ölümlere yol açmayan, selim bir hastalik. Hem nezleyle karistiriliyor hem de hâlâ ülkemizde yanlis tedavi ediliyor grip. Hiçbir ise yaramadiklari bilindigi hâlde, gereksiz yere hastaya agir antibiyotikler veriliyor, grip asilari ise ihtiyaci olan-olmayan herkese yapiliyor. Oysa uzmanlara göre risk grubunda olmayan, saglikli insanlarin grip asisi olmalari sart degil...

Virüs sekil degistiriyor

Soguk kis aylarinin yaklastigi bugünlerde, yine birçok kisi grip asisi olmaya basladi. Oysa uzmanlar, saglikli-sagliksiz herkesin bu asiyi yaptirmasinin anlamsiz oldugunu belirtiyor. Me&Di Kulak Burun Bogaz Hastaliklari Merkezi’nden Prof. Dr. Mehmet Ömür, "Grip asisini herkesin olmasi çok anlamsiz ve gereksiz. Çok saglikli, hemen hemen hiç grip olmayan bir insanin asi yaptirmasini gereksiz buluyorum, çünkü bu asinin koruyuculugu zaten sinirli. Bu insanlarin kis aylarinda kendilerini korumalari, kapali yerlerde fazla durmamalari ve insanlarla sapur supur öpüsmemeleri yeterli. Gereksiz yapilan asilar, ayrica ülke için de ekonomik bir yük. Türkiye’nin bütçesi bunu kaldirmaz" diyor. Her yil sekil degistiren bir virüs influenza. Dolayisiyla her yil yeni asi üretiliyor ve her yil yeniden asi olmak gerekiyor. Yani asi olup, 10 yil korunmak mümkün degil.

Peki grip asisinin yan etkileri var mi?

Ciddi bir yan etkinin söz konusu olmadigini belirten Ömür, "Her yil degisik virüslere karsi hazirlanan asinin yan etkileri sinirlidir. Yumurta alerjisi olanlarda alerjik reaksiyon ortaya çikabilir. Asi yapilan noktada sisme ve kizariklik görülebilir, ancak bu durum 24-48 saat içinde kaybolur. O bölgeye islak kompres yapmak faydali olabilir. Nadiren asi 6-12 saat sonra ates, kas agrisi ve yorgunluk yaratabilir ve 1-2 gün sürebilir. Bu durumda bol su içilmeli ve bir ates düsürücü alinmali. Asi sirasinda yan etkiyle karsilasmis kisinin bir sonraki asi sirasinda bundan mutlaka asi yapan kimseye bahsetmesi gerekir" diyor.

Risk grubundakiler asilanmali

Uzmanlar özellikle astim, kalp, diyabet ve tansiyon hastalarinin grip asisini yaptirmalari gerektigini vurguluyor. Çünkü bu kisilerde grip, ciddi komplikasyonlara, hatta ölüme dahi yol açabiliyor. Asi olmak için de en uygun ay ekim. Asinin, etkisini 15 gün içinde gösterdigini belirten Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, "Grip asisini yumurtaya karsi ciddi alerjisi olan insanlara yapmamak lazim. Çünkü grip asisi, tavuk yumurtasindan üretiliyor. Bir de hamile kalmadan önce asi yaptirmakta yarar var. Grip virüsü genellikle Türkiye'ye kasim ayindan önce pek gelmiyor. Dolayisiyla ekim ayinda asi yaptirmak en uygun zaman. Risk gruplari mutlaka yaptirmalilar. Sagligi yerinde olan insanlarin grip asisi yaptirip-yaptirmayacaklari ise tamamen kendi tercihlerine kalmis bir sey" diyor. Grip tedavisinde siklikla agir antibiyotiklere de basvuruluyor. Oysa bu çok yanlis. Küçükusta, "Türkiye'de antibiyotikler çok yanlis kullaniliyor. Insanlar doktorlara danismadan, eczanelerden rahatlikla istedikleri antibiyotigi alabiliyorlar. Doktorlarin da maalesef gereksiz yere, hatta yanlis antibiyotikler yazdiklarini çok sik görüyoruz. Grip ve nezle, virüslerin yol açtiklari hastaliklar. Bu virüslere etki edebilecek bir antibiyotik de henüz bulunamadi. Antibiyotikler virüslere degil, bakterilere etki eden ilaçlar. Dolayisiyla grip hastaligi için alinmasi hiçbir ise yaramiyor. Ayrica bu, çok büyük bir ekonomik kayip. Gereksiz yere kullanilan antibiyotikler, vücudun kendi içindeki mikrop dengesini bozarak, bagisiklik sistemini de zayiflatiyor. O mikroplarin yerine, hastalik yapici mikroplar yerlesmeye, mantarlar üremeye basliyor. Bazi mikroplar bu antibiyotiklere karsi direnç kazanmis oluyorlar. Dolayisiyla bir antibiyotikle tedavi edilebilen bir hastalik, gereksiz kullanilan antibiyotikler yüzünden çok daha pahali, daha agir antibiyotiklerle tedavi edilmek zorunda kaliniyor" diyor. Uzmanlar gripten korunmanin, risk grubu içinde olan insanlarin da zamaninda grip asisi olmalarinin çok önemli oldugunu vurguluyorlar. Antibiyotiklerden ise kesinlikle uzak durmak lazim; çünkü antibiyotik alinsa da alinmasa da hastalik yaklasik bir haftalik kendi seyrini takip ediyor, kisi daha çabuk iyilesemiyor. En iyi grip tedavisi ise birkaç gün dinlenmek, bol sivi almak, dengeli beslenmek. Atese karsi da ates düsürücü kullanmak...
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası