Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Gripte, yüksek atesten korkmayin’

Gribe yakalananlarin, hamile ve koroner yetersizligi olanlar disinda, ates düsürücü ilaç kullanmamasi önerildi.

Ates, organizmanin bir enfeksiyon ile mücadele ettigini ve vücut direncinin yeterli oldugunu gösteriyor. Ayrica vücudun hastalikla mücadelesinde etkili olan interferon denilen bir madde salinimini artirarak, hücre içindeki virüsün üremesine engel olup, hastaligi sinirlandiriyor.

Ege Üniversitesi Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Münir Büke, 200’e yakin virüsün yol açtigi her üst solunum yollari hastaliginin, griple karistirilmamasini istedi.

ÜÇ ÖNEMLI BELIRTI

Gripte üç önemli belirtiyi, titreme ile yükselen ates, kas ve eklem agrilari ile ileri derecede yorgunluk ve bitkinlik olarak tanimlayan Prof. Dr. Büke, sunlari kaydetti: “Bogazda yanma, burun tikanikligi, öksürük gibi her hastalikta gripten söz etmemek lazim. Üst solunum yollari hastaliklarina yol açan 200’e yakin mikroorganizma var ve bunlarin çogunun ilaci yok. Vücut direnciyle kendisini sinirlayabilen hastaliklardir. Ancak üst solunum yollarinda bakteriyel kökenli hastaliklarda antibiyotik tedavisi uygulanir.”

Gribin, kis mevsiminde soguk ve rutubetli havalarda uzunca süre yasama sansi bulundugunu ifade eden Prof. Dr. Büke, bu hastaligin, küçük çocuklar, ileri yas gruplari, kalp, akciger, böbrek ve seker hastalarinda ölümcül sonuçlar dogurabildigini söyledi.

4-5 YILDA BIR SALGINLAR OLUSUYOR

1918 yilinda milyonlarca insanin grip virüsü ile hayatini kaybettigini animsatan Prof. Dr. Büke, her 4-5 yilda bir dünyayi ilgilendiren salginlarin yasandigina dikkat çekti. Prof. Dr. Münir Büke, devamli yapisal degisiklikler gösteren gripten tek korunma çaresinin asi oldugunu söyledi. Eylül ve Ekim aylarinda yapilmasi gereken asilarin, bir yil önceki salginlarda elde edilen virüslerin yapisal özelliklerine bakilarak hazirlandigini animsatan Prof. Dr. Büke, söyle devam etti: “Dünyadaki herkesin asilanmasi idealdir. Ama saglanmasindaki yetersizlikler ve ekonomik nedenler, asinin kullanimini bir yönde sinirlandirmaktadir. Bu nedenle asi, küçük çocuklar, kalp, seker, böbrek, akciger hastalari ile vücut direnci kirilmis olan 65 yas üzeri kisilere uygulanmalidir.”

ATES, IKI ÖNEMLI SILAH OLUSTURUYOR

Prof. Dr. Büke, gripte meydana gelen yüksek atesin düsman olarak görülmemesi gerektigini kaydederek, su uyarilarda bulundu: “Ates, organizmanin bir enfeksiyon ile mücadele ettigini ve vücut direncinin yeterli oldugunu gösterir. Bu sekilde virüslerin ölümüne yol açar. Ayrica vücudun hastalikla mücadelesinde etkili olan interferon denilen bir madde salinimini artirarak, hücre içindeki virüsün üremesine engel olur ve hastaligi sinirlandirir. Yani ates, gribe karsi iki önemli silah olusturur. Bu nedenle atesi düsürmeye çalismayin. Sadece hamileler ile koroner yetersizligi olanlarda atesi düsürme geregi vardir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası