Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Gripte, yüksek atesten korkmayin’

Gribe yakalananlarin, hamile ve koroner yetersizligi olanlar disinda, ates düsürücü ilaç kullanmamasi önerildi.

Ates, organizmanin bir enfeksiyon ile mücadele ettigini ve vücut direncinin yeterli oldugunu gösteriyor. Ayrica vücudun hastalikla mücadelesinde etkili olan interferon denilen bir madde salinimini artirarak, hücre içindeki virüsün üremesine engel olup, hastaligi sinirlandiriyor.

Ege Üniversitesi Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Münir Büke, 200’e yakin virüsün yol açtigi her üst solunum yollari hastaliginin, griple karistirilmamasini istedi.

ÜÇ ÖNEMLI BELIRTI

Gripte üç önemli belirtiyi, titreme ile yükselen ates, kas ve eklem agrilari ile ileri derecede yorgunluk ve bitkinlik olarak tanimlayan Prof. Dr. Büke, sunlari kaydetti: “Bogazda yanma, burun tikanikligi, öksürük gibi her hastalikta gripten söz etmemek lazim. Üst solunum yollari hastaliklarina yol açan 200’e yakin mikroorganizma var ve bunlarin çogunun ilaci yok. Vücut direnciyle kendisini sinirlayabilen hastaliklardir. Ancak üst solunum yollarinda bakteriyel kökenli hastaliklarda antibiyotik tedavisi uygulanir.”

Gribin, kis mevsiminde soguk ve rutubetli havalarda uzunca süre yasama sansi bulundugunu ifade eden Prof. Dr. Büke, bu hastaligin, küçük çocuklar, ileri yas gruplari, kalp, akciger, böbrek ve seker hastalarinda ölümcül sonuçlar dogurabildigini söyledi.

4-5 YILDA BIR SALGINLAR OLUSUYOR

1918 yilinda milyonlarca insanin grip virüsü ile hayatini kaybettigini animsatan Prof. Dr. Büke, her 4-5 yilda bir dünyayi ilgilendiren salginlarin yasandigina dikkat çekti. Prof. Dr. Münir Büke, devamli yapisal degisiklikler gösteren gripten tek korunma çaresinin asi oldugunu söyledi. Eylül ve Ekim aylarinda yapilmasi gereken asilarin, bir yil önceki salginlarda elde edilen virüslerin yapisal özelliklerine bakilarak hazirlandigini animsatan Prof. Dr. Büke, söyle devam etti: “Dünyadaki herkesin asilanmasi idealdir. Ama saglanmasindaki yetersizlikler ve ekonomik nedenler, asinin kullanimini bir yönde sinirlandirmaktadir. Bu nedenle asi, küçük çocuklar, kalp, seker, böbrek, akciger hastalari ile vücut direnci kirilmis olan 65 yas üzeri kisilere uygulanmalidir.”

ATES, IKI ÖNEMLI SILAH OLUSTURUYOR

Prof. Dr. Büke, gripte meydana gelen yüksek atesin düsman olarak görülmemesi gerektigini kaydederek, su uyarilarda bulundu: “Ates, organizmanin bir enfeksiyon ile mücadele ettigini ve vücut direncinin yeterli oldugunu gösterir. Bu sekilde virüslerin ölümüne yol açar. Ayrica vücudun hastalikla mücadelesinde etkili olan interferon denilen bir madde salinimini artirarak, hücre içindeki virüsün üremesine engel olur ve hastaligi sinirlandirir. Yani ates, gribe karsi iki önemli silah olusturur. Bu nedenle atesi düsürmeye çalismayin. Sadece hamileler ile koroner yetersizligi olanlarda atesi düsürme geregi vardir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası