Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sivilce psikolojiyi de olumsuz etkiliyor

Sivilceden cildi olumsuz etkilenen kisilerin, psikolojik olarak sosyal ortamlarda yalnizlik hissine kapilabilecegi belirtildi.

Psikolojik sorunlari ortadan kaldirmak için hastaligin tedavisinde mutlaka uzman hekimle isbirligi yapilmasi gerekiyor.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Hastanesi Cilt Hastaliklari Uzmani Dr. Nüket Erdemli, dünyada en sik rastlanan cilt sorunu olan sivilcenin tedavisinde hedeflerinden birinin ciltte iz kalmasini önlemek oldugunu belirtti. Ciltteki bu görüntü nedeniyle bireylerin psikolojilerinin olumsuz etkilendigini anlatan Dr. Erdemli, bu durumun yarattigi psikolojik sorunlari ortadan kaldirmak için hastaligin tedavisinde mutlaka uzman hekimle isbirligi yapilmasi gerektigini kaydetti.

Dr. Erdemli, tedavi yöntemlerinden bazilarinin da, bu görüntü nedeniyle bireylerin sosyal ortamlarda kendilerini yalniz hissetmelerini engellemek ve psikolojik sorunlari ortadan kaldirmak oldugunu ifade etti. Deride bulunan yag bezlerinden kaynaklanan sivilcelerin normal deri yüzeyinden atilmasi gerektigini anlatan Erdemli, “Ancak, ergenlik döneminde yag bezi daha fazla yag salgilar. Bu yagin deri yüzeyine geçisini saglayan kanal yogunlasmis bir yag kütlesi nedeniyle tikanir. Sivilcenin temel nedeni bu tikanmadir” dedi.

BIRÇOK ÇESITI VAR

Derinin sikça dezenfekte edilip temizlenmesinin bakteri olusumunu engellemedigini anlatan Dr. Erdemli, bu bakterilerin yag bezleri tikali olan kanallardan içeri girip hem varliklariyla hem de ortaya çikardiklari birtakim kimyasal maddeler nedeniyle tikanmis yag bezinde iltihaba yol açabildigini kaydetti. Dr. Erdemli, sivilcenin sadece kizarik sisliklerden olusmadigina isaret ederek, söyle devam etti: “Içindeki yagin kolayca disari çikartilabildigi siyah noktalar, bunun tersi özellik tasiyan beyaz noktalar, içi cerahatle dolu küçük sislikler ve içinde sert bir cisim oldugu izlenimini veren kistler ve nodüller vardir. Nodüller ve kistler iyilesmeleri esnasinda bazen yara izi birakabilirler. Sivilce, yag bezlerinin siklikla bulundugu bölgelerde, yani sadece yüzde gögüs ve sirtta da olabilir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası