Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hastaliginizin nedeni esyaniz olabilir

Pek çok yapi malzemesi ve ev esyasinda bulunan formaldehit, gözde kizarma, sulanma, kasinti, burun tikanikligi, bulanti, bas agrisi ve astim krizine kadar sikayetlere yolaçabiliyor.

Bu kimyasal maddeden daha az zarar görmek için öncelikle formaldehitsiz ürünleri tercih edin. Eve yeni bir formaldehit içeren esya girmisse, air-condition ve nem giderici aletlerle evin isi ve nemini düsük tutun. Uzun süre ütülü kalmalarini saglamak için formaldehit eklenmis elbiseleri kullanmadan önce yikayin.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Cerrahpasa Tip Fakültesi ögretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, gözlerde kizarma, sulanma ve kasintidan, burun tikanikligina, bogazda yanma ve gicik hissinden yorgunluk, uyuklama ve bas dönmelerine, bulantidan bas agrisina, deri döküntü ve kasintilarina, astim krizi ve hatta kansere kadar pek çok hastaligin nedeninin “formaldehit” olabilecegini söyledi.

Formaldehitin, pek çok yapi malzemesi ve ev esyasinda bulunan, insan sagligi ve ekosistem için çok zararli kimyasal bir madde oldugunu ifade eden Prof. Dr. Küçükusta, renksiz, keskin kokulu bir gaz olan formaldehitin insanlari farkli sekillerde etkiledigini, bazi insanlar fazla bir rahatsizlik duymazken, bazilarinin ise düsük düzeyde formaldehitten bile ciddi sekilde etkilenebilecegini kaydetti. Prof. Dr. Küçükusta, “Evinizde yasadiginiz pek çok hastaligin nedeni formaldehit olabilir” dedi.

Alerji ya da astim tanisiyla tedavi gören ve bir türlü de iyi olamayan pek çok insanin sikayetinin aslinda soluduklari formaldehitten kaynaklandigini da vurgulayan Prof. Dr. Küçükusta, bu kisilerin, formaldehit solunan ortamlardan uzaklastiklarinda hiçbir sorunlarinin kalmadigina da dikkat çekti.

NELERDE BULUNUYOR?

Prof. Dr. Küçükusta, söyle dedi:

“Formaldehitin bulunmadigi bir ev düsünülemez. Sigara dumanindan, borusuz katalitik ve gazyagi yakan sobalara, boyalardan tutkal ve kaplama ürünlerine, yapistirici ve boya soyuculara kadar sayisiz malzemede formaldehit tek basina ya da diger kimyasal maddelerle birlikte bulunur. Hatta, uzun süreli ütü kalitesi saglamak için bazi giysi ve kumaslarda bile formaldehit bulunuyor. Evlerimizdeki en önemli formaldehit kaynagi, yapistirici olarak “üre-formaldehit” içeren sikistirilmis tahtadan yapilan yer dösemeleri, dolap, dolap raflari, duvar kaplamalari, mobilyalar, oda spreyleri, kumas dokumalar, ev temizliginde kullanilan çesitli sivilar, döseme cilalari, duvar kagitlari, hali ve boyalardir.”

Mobilyalarin havaya formaldehit yaymalarinin esyanin eskiligine, evin isi ve nemine göre degistigine de dikkat çeken Prof. Dr. Küçükusta, isi ve nem ne kadar yüksek ve esya ne kadar yeni ise formaldehit yayiminin o kadar fazla oldugunu vurguladi.

ZARAR GÖRMEMEK IÇIN NE YAPMALI?

Formaldehitten daha az zarar görmek için neler yapilmasi gerektigini de anlatan Prof. Dr. Küçükusta, öncelikle formaldehitsiz ürünler tercih edilmesi gerektigini kaydetti. Air-condition ve nem giderici aletler kullanilarak evin isi ve neminin düsük tutulmasi gerektigini de dikkat çeken Prof. Dr. Küçükusta, “Evler çok iyi havalandirilmalidir. Özellikle eve yeni bir formaldehit içeren esya girmisse. Uzun süre ütülü kalmalarini saglamak için formaldehit eklenmis elbiseler kullanmadan önce yikanmalidir” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası