Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Kirim-Kongo ölümcül bir hastalik, kenelerle iyi mücadele edilmeli’

Erzurum’un Senkaya Ilçesi’nde, bir süre “gizemli hastalik” olarak anilan, ancak daha sonra Kirim-Kongo oldugu tespit edilen hastalikla ilgili su an bölgede hiçbir vaka bulunmadigi bildirildi.

Hastaligin kesin teshisi için Ankara’ya gönderilen kan örneklerinin sonuçlari bekleniyor.

Erzurum Saglik Müdürlügü’nde konuyla ilgili görevli Dr. Serhat Özyürek, Senkaya Ilçesi’nde ortaya çikan Kirim-Kongo hastaligi konusundaki çalismalarla ilgili son gelismeler hakkinda bilgi verdi. Hastaligin, daha önce, ilçeye bagli bazi köylerdeki vatandaslardan gelen saglik sikayetleri ile ortaya çiktigini belirten Özyürek, bu nedenle bir süredir bu konu üzerinde çalistiklarini animsatti.

Çalismalar sonucunda, halk arasinda “gizemli hastalik” olarak isimlendirilen hastaligin Kirim-Kongo oldugunu ortaya çikardiklarini kaydeden Özyürek, “Bu sonuca ilk belirlemelere göre vardik. Ancak, kesin tani için çalisiyoruz. Geçtigimiz ilkbahar sonunda bu hastaligin belirtilerine yönelik sikayetlerle gelen yaklasik 40 kisiden kan örnegi aldik ve Ankara’ya gönderdik. Kesin tani için simdi sonuçlari bekliyoruz” dedi.

Hastaligin mevsimsel oldugunu, genellikle ilkbahar sonunda ortaya çiktigini kaydeden Özyürek, su an bölgede bu konuda sikayeti olan hiçbir vaka bulunmadigini bildirdi. “Amacimiz, bu hastalik hakkinda iyi bilgi edinip, tekrar karsilastigimizda ne yapmamiz gerektigini iyi ögrenmek” diyen Özyürek, konuyla ilgili çalismalarini degisik kurumlarla isbirligi yaparak sürdürdüklerini açikladi.

KIRIM-KONGO NEDIR?

Atatürk Üniversitesi (A.Ü) Tip Fakültesi Aziziye Hastanesi Bulasici Hastaliklar Bölüm Baskani Prof. Dr. Mehmet Parlak, Kirim-Kongo hastaliginin ortaya çikisi ve tehlikesi hakkinda bilgi verdi. Parlak, bu hastaligin ilk olarak 1946 yilinda Kirim’da, ardindan 1956 yilinda Kongo’da ortaya çiktigini ve bu nedenle Kirim-Kongo adini aldigini söyledi.

Hayvanlar üzerinde bulunan keneler yoluyla hastaligin insanlara geçtigini kaydeden Parlak, virüsün ancak bir canlinin hücrelerinde yasayabildigini kaydetti. Hastaligin, vücutta hizla etkisini gösterdigini dile getiren Parlak, ilk belirtilerin; ates, basagrisi, bitkinlik, bulanti hissi ile ortaya çiktigini ve 4. günden itibaren, mide, bagirsak kanamalari ve vücutta kirmizi döküntülerle sürdügünü ifade etti.

Senkaya Ilçesi ile ilgili arastirmalarinda daha önce Kirim-Kongo hastaligi bulgularina rastladiklarini açiklayan Parlak, ancak simdi bölgede böyle durumun olmadigini söyledi. Parlak, hastaligin tehlikeli olmasi nedeniyle özellikle kene mücadelesinin iyi yapilmasi gerektigini kaydetti.

“HERKES ILAÇ ALAMIYOR”

Erzurum Hayvan Sagligi Sube Müdürü Salih Yazici da, kene mücadelesi için gerekli ve kullanilmasi sart olan ilaçlari çiftçilerin hepsinin kullanamadigini söyledi. Bazi çiftçilerin, söz konusu ilaci maddi yetersizlik nedeniyle alamadigini kaydeden Yazici, “Oysa kene mücadelesi için bu ilaç sart. Biz de çiftçilerimizi bu mücadeleye yönlendirmek için sürekli uyarilarda bulunuyoruz” dedi.

Simdiye kadar bölgede böyle bir hastaliga rastlamadiklarini belirten Yazici, bu nedenle konuyla ilgili çalismalarini hassas sekilde yürüttüklerini ifade etti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası