Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hepatit B’ye karsi önlemler artiyor

Dünyada her yil 2 milyon kisinin ölümüne neden olan Hepatit B virüsüne karsi asilama programi güçlendiriliyor.

Saglik Bakanligi bünyesindeki Bagisiklama Danisma Kurulu, son toplantisinda, Türkiye’de yüzde 6 civarinda oldugu tahmin edilen Hepatit B tasiyiciligina yeni tasiyicilarin eklenmesini önlemek amaciyla, rutin asilamanin dogumda baslatilmasini kararlastirdi.

Saglik Bakani Recep Akdag’in imzasiyla valiliklere gönderilen genelgede, Hepatit B hastaligina karsi 1998 yilinda rutin asilama uygulamasi baslatildigi belirtilerek, asilama takviminde yapilan degisikliklere yer verildi. Buna göre, rutin asilama programinin basariya ulasmasi amaciyla, bundan sonra anneden bebege Hepatit B bulasmasinin önlenebilmesi için, Hepatit B asisi 0-2-9. aylarda uygulanacak. Dogumda tespit edilemeyen bebeklere ilk karsilasmada 1. doz, en az 1 ay sonra 2. doz ve bundan 5 ay sonra 3. doz asi yapilacak. Hastanelerde yapilan dogumlarda Hepatit B asisi uygulayabilen kurum, bebegin kimlik bilgileri ve adresinin bulundugu kayit formunu dolduracak ve bir örnegini formla birlikte il saglik müdürlügüne her ayin sonunda gönderecek.

Il saglik müdürlügünde kayit formundaki bilgilerden yararlanilarak hastanede hepatit B asisinin 1. dozu yapilan bebeklerin asilari ilgili saglik ocaklarina bildirilerek, saglik ocagi kayitlarina geçmesi saglanacak. Dogum yapilan saglik kuruluslarinda asi uygulamasi yapilmayacaksa, dogumdan sonraki ilk 72 saat içinde ilk doz Hepatit B asisinin uygulanabilmesi için hastanedeki ilgili personel tarafindan ailelere bilgi verilerek, bagli olduklari saglik ocaklarina yönlendirilecek.

OKULLARDA TETANOS-DIFTERI ASISI

Mevcut okul asi programinda ilkögretim 1 ve 5. sinifta Td (Difteri-Tetanos) ve lise 1. sinifta TT (Tetanos Toksoidi) olarak yapilan tetanos uygulamalarinin takvimi de degistirildi. Buna göre, ilkögretim 1. ve 8. sinifta Td seklinde uygulama yapilacak.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası