Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MR Renklendi

Yildiz Teknik Üniversitesi ögretim üyeleri Prof. Dr. Nevzat Gürmen ve Doç. Dr. Zübeyde Alkis’in katkilariyla gelistirdigi yöntem hakkinda bilgi veren Yard. Doç. Dr. Bayram, iç organlar ile fonksiyonlarinin görüntülenmesi için kullanilan MR tekniginin dünyada simdiye kadar siyah-beyaz görüntülerle uygulandigini ve su an bir ilke imza atildigini belirtti.

Yard. Doç. Dr. Bayram, 1994 yilinda doktora çalismasi için gittigi Almanya’daki radyolog arkadasinin bir çocugun beyin MR’inin filmini incelemesini istedigini belirterek, söyle konustu: “Radyolog arkadasim, filmde bir tümör oldugunu, ancak profesörünün bu tümörü göremedigini söylüyordu. Ben uzaktan algilama ve uydu görüntüleriyle ugrasiyorum. Ona, ‘biz uydu verilerinden daglari, ovalari, agaçlari, sulari ayirabiliyoruz. Beyin anatomisi konusunda bana biraz bilgi verebilirsen bunu da herhalde ayirabiliriz’ dedim. Gerçekten de tümörü bulduk ve o çocuk da ameliyat olarak kurtuldu. MR filmlerine ilgim bu olayla basladi.”

Türkiye’ye döndükten sonra MR cihazlari ve teknigi üzerinde arastirma yaptigini, MR filmlerinin nasil olustugunu inceledigini ifade eden Yard. Doç. Dr. Bayram, arastirmasinda bu isin çok daha hizli ve farkli bir biçimde yapilabilecegini fark ettigini kaydetti.

Dünyada henüz bir çalismanin yapilmadigi bu konu üzerinde yaklasik 5 yil önce Prof. Dr. Gürmen ve Doç. Dr. Alkis’la birlikte çalismaya basladiklarini anlatan Yard. Doç. Dr. Bayram, sözlerini söyle sürdürdü: “Biz mühendis olarak görüntü isleme yöntemleriyle MR filmlerini renklendiriyoruz. Bu amaçla bir bilgisayar yazilimi gelistirdik. MR filmini cihazla tariyorsunuz. Dogrudan dijital görüntü üreten MR cihazlari da var. Ama biz onlarla degil, film üzerinde çalistik. Filmi bilgisayara veriyorsunuz, kisa bir süre sonra renklendirilmis MR’i elde ediyorsunuz. Buradaki yöntem, MR’in farkli fazlarda üretilebilmesine dayaniyor. Yani farkli manyetizmalarda görüntüde olusan bilgi farklilasiyor. Bu farkli bilgileri biraraya getirerek, tek anlamli bir bilgi, yani renkli MR’i üretiyoruz. Bunu, tamamen sayisal görüntü isleme yöntemleriyle gerçeklestiriyoruz. MR filmlerinin bilgisayar tarafindan tamamen otomatik olarak renklendirildigi bu yöntemin, insan gözünün yanilmasini zorlastirarak rahatsizliklarin daha kolay tespit edilmesini saglayacagini düsünüyoruz. Çünkü renkli görüntüde daha fazla bilgi var.”

Yard. Doç. Dr. Bayram, Devlet Planlama Teskilati’nin destegiyle gelistirilen yöntem için Türk Patent Enstitüsü’nden 10 yillik patent aldiklarini dile getirdi. Yöntemin hayata geçirilmesi amaciyla tibbi bir çalisma gerçeklestirmeyi planladiklarini da anlatan Yard. Doç. Dr. Bayram, bunun için tanisi zor 100 vakayi ele alarak, “renkli MR’in taniyi kolaylastirip kolaylastirmadiginin” arastirmasini yapacaklarini bildirdi. Çalismalarinin sonraki asamasinin ise “tani veri tabani” olusturmak oldugunu vurgulayan Yard. Doç. Dr. Bayram, MR filmi üzerinde bilgisayarda taniyi koyduktan sonra “hangi tür tümör veya vaka” oldugunu gösterecek bir sistem gelistireceklerini kaydetti.

“Çalismamizin üçüncü asamasi da verileri degerlendirmeyi insana birakmadan, MR’da görülen anomalileri yüzde 80-90 dogrulukta bilgisayarin tespit etmesini saglayacak bir sistem kurmak” diyen Yard. Doç. Dr. Bayram, yöntemle ilgili hazirladigi makalenin de yakinda uluslararasi bir bilim dergisinde yayinlanacagini sözlerine ekledi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası