Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saglik Bakanligi’ndan yolculara ‘SARS’ uyarisi

Dünyada ölümlere yol açan SARS konusunda en büyük riskin, hastaligin “kuluçka” dönemi oldugu bildirildi.

Dünyada ölümlere yol açan akut solunum yetmezligi sendromu (SARS), Atatürk Havalimani’nda maske ve eldiven satislarini artirdi.

Yolculara dagitilan brosürde, bir yolculuk süresi veya sonrasinda 10 gün içinde yüksek ates, solunum sikintisi, öksürük ve diger belirtiler olursa, herhangi klinik veya hastaneye degil, mutlaka ’0212 663 07 06’ veya ’0312 435 32 15’ numarali telefonlara basvurulmasina dikkat çekiliyor.

Saglik Bakanligi Hudut ve Sahiller Saglik Genel Müdürü Uzman Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoglu, 10 gün içinde belirti ortaya çikan kisilerin, herhangi bir resmi ya da özel klinik veya hastane yerine kendilerinin ilan ettigi telefon numaralarina basvurmalarini istedi. Uzm. Dr. Gümrükçüoglu, gerek THY, gerekse Devlet Hava Meydanlari Isletmesi personelini, elemanlari vasitasiyla “gizemli zatürree” (Akut solunum yetmezligi sendromu-SARS) konusunda egitmeyi sürdürdüklerini söyledi.

Uzm. Dr. Gümrükçüoglu, Karantina Daire Baskani’nin dün Atatürk Havalimani’nda toplanti yaptigini, önceki gün de kendisinin yetkililerle biraraya gelerek almalari gereken tedbirler konusunda görüs alisverisinde bulunduklarini anlatti.

GÖREVLILER DE UYARILDI

THY Uzakdogu yolculuklarini askiya aldiklarini belirten Uzm. Dr. Gümrükçüoglu, “Bu egitim çalismalarinda kendilerinden, bizimle iyi diyalog içinde çalismalarini istiyoruz. THY, Uzakdogu’ya yolculuklarini askiya almis durumda. Yine de ‘herhangi bir sekilde bulasik ülkelerden gelecek uçaginiz olursa, yolculuga basladiginiz noktada, herhangi bir sikayeti olan olmadigini belirlemek için anons ediniz. Eger öksürük, yüksek ates, 38 derecenin üzerinde ve solunum sikintisi olan yolcunuz varsa, tüm uçaga maske dagitiniz. Ayrica, hosteslere de maske ve eldiven veriniz. Ve inmeden önce mutlaka bizi haberdar ediniz. Indiginiz zaman katiyetle uçak kapilarini açmayin ve birimlerimizle irtibat kurun. Bizim doktorlarimizin sorgulamasina net cevap veriniz. Onun disinda hiçbir sikayet yoksa, yine de kapilarinizi açmayiniz. Ayni anonslari tekrar ediniz. Bu ikili, üçlü kademeli sorgulamalardan sonra ve doktorlarimizin size yöneltecegi sorulara cevap verdikten sonra uçak kapilarinizi açabilirsiniz) diyoruz.” dedi.

YOLCULARA BROSÜRLÜ UYARI...

Konuyla ilgili brosür örnegini, hostesler tarafindan yolculara dagitilmak üzere havayollari yetkililerinin istegi üzerine bastirip verdiklerini belirten Uzm. Dr. Gümrükçüoglu, brosürde, “Su anda ya da geldiginizden itibaren 10 gün içinde eger yüksek ates, solunum sikintisi, öksürük ve diger belirtiler olursa, mutlaka su verdigimiz telefonlara müracaat ediniz. Herhangi bir yere, herhangi özel klinik, resmi klinik veya resmi, özel hastaneye kendi kendinize müracaat etmeyiniz” denildigini anlatti.

“SARS, su ana kadar ülkemize gelmemistir ama bundan sonra gelmeyeceginin yüzde yüz garantisi yoktur” diyen Saglik Bakanligi Hudut ve Sahiller Saglik Genel Müdürü Gümrükçüoglu, sözlerini söyle tamamladi: “Çünkü en büyük risk, hastaligin kuluçka döneminde olma olasiligi. Örnegin bir hasta kuluçka döneminde olur. 2-10 gün kuluçka dönemi var. 3’üncü günde gelip girebilir Türkiye’ye. Hiçbir rahatsizligi, sikayeti ve bulgusu da yoktur. Gider bu insan 6 gün sonra rahatsizlanabilir. Bu arada temas ettigi insanlar, büyük risk altina girer. Eger bu durum meydana gelirse, vatandaslarin, özel ve resmi bir klinik ya da hastaneye degil, mutlaka ’0212 663 07 06’ veya ’0312 435 32 15’ numarali telefonlara basvurmalarini istiyoruz.”

ATATÜRK HAVALIMANI’NDA MASKE SATISLARI ARTTI

Dünyada ölümlere yol açan akut solunum yetmezligi sendromu (SARS), Atatürk Havalimani’nda maske ve eldiven satislarini artirdi.

Atatürk Havalimani Dis Hatlar Terminali’nde bulunan eczanede geçen yil birkaç adet olan maske satisi, bu ayin ilk 9 gününde 180 adet olarak gerçeklesti. Ezcanenin sahibi Günay Özgüner, SARS virüsünün yarattigi endise nedeniyle steril yüz maskelerinin satisinda büyük artis oldugunu söyledi. Atatürk Havalimani’nda görevli personelin yani sira özellikle Uzakdogu ülkelerine giden yolcularin kendilerinden maske ve eldiven talep ettigini anlatan Özgüner, hastaliga karsi korunma yöntemini soran yolculara ise bagisiklik sistemini güçlendirici C vitamini tavsiye ettiklerini kaydetti.

Denetimler araliksiz sürüyor

Atatürk Havalimani Mülki Idare Amiri, Istanbul Vali Yardimcisi Saim Eskioglu da, SARS virüsüyle ilgili her türlü önlemin alindigini belirterek, “Atatürk Havalimani’nda endise edilecek hiçbir sey yok” dedi. Denetimlerin araliksiz sürdürüldügünü ifade eden Eskioglu, bugüne kadar SARS virüsü tasiyan herhangi bir yolcunun Atatürk Havalimani’ndan giris yapmadigini bildirdi. Havayolu sirketleri için bir genelge hazirladiklarini da anlatan Eskioglu, bu genelgede Uzakdogu ülkelerinden gelen uçaklarin bagli oldugu havayolu sirketlerinden, check-in islemleri sirasinda yolcuya saglik durumlariyla ilgili bir form doldurtmalarinin istendigini söyledi. Eskioglu, ayrica uçaklarda hasta yolcu olup olmadiginin ögrenilmesi için anons yapildigini ve hasta yolcu bulunmasi halinde bunlarin listeyle kendilerine bildirilecegini kaydetti.

Bu arada, Atatürk Havalimani’ndaki SARS denetimlerinin daha etkin yapilabilmesi için, Saglik Bakanligi Hudut ve Sahiller Saglik Genel Müdürlügü ekibinin takviye edilecegi bildirildi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası