Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SARS’la ilgili acil seyahat kilavuzu

Dünya Saglik Örgütü (WHO), Agir Akut Solunum Yetmezligi Sendromu’nun (SARS) dünya çapinda yayilmasina bagli olarak, yolcular ve havayollari için acil bir kilavuz yayinladi.

Kilavuza göre, bütün yolcular, SARS teshisi konulmus kisiyle yakin temasta bulunma, vakalarin görüldügü bölgelere seyahat etme gibi olaylarda yolcular tibbi tedavi almali. Havayollari, bu kriterleri tasiyan mürettebat veya yolcu varsa gidilecek havaalanini ikaz etmeli. WHO, su ana kadar herhangi bir noktaya seyahati kisitlayici bir öneri yapmadi.

WHO, geçen birkaç hafta içinde 150’den fazla nedeni henüz tanimlanmayan tipik süpheli SARS vaka bilgi raporu aldi. Su ana kadar herhangi bir gidis istikametine seyahati sinirlamak için tavsiyesi bulunmayan WHO, seyahat edenler, havayolu mürettebati ve havayollari için “Acil Seyahat Kilavuzu” önerdi.

YOLCULAR IÇIN UYARILAR

Kilavuz, enfeksiyonun nedeni hala arastirilirken, WHO’ya ulastirilan ilk bilgilere dayanilarak hazirlandi. Kilavuzda, havayolu mürettebati dahil tüm yolcular için su uyarilar yapiliyor:

“Bütün yolcular, yüksek ates ve öksürük, nefes darligi, zor nefes almayi kapsayan SARS’in ana semptom ve belirtileri hakkinda bilinçli olmalidir. SARS teshisi konulmus kisiyle yakin temasta bulunma, SARS vakalarinin görüldügü bölgelere seyahat etme gibi olaylarda yolcular tibbi tedavi almalidir ve son seyahatleri hakkindaki bilgiyi saglik görevlilerine verdiklerini temin etmelidir. Havayollari ise uçakta bu kriterleri tasiyan mürettebat veya yolcu varsa, gidilecek havaalanini ikaz etmeli, hasta yolcu, degerlendirme ve yönetim için saglik otoritelerini bilgilendirmelidir. Havaalani yolculari ve mürettebat, süpheli hastanin durumuyla ilgili bilgilendirilmelidir. Yolcular ve mürettebat, birbirini izleyen 14 gün içinde ilgili yerlerle bütün baglantilarini kurmalidir.” WHO, hastaligin nedeni hakkinda kesin bilgiler olmadigi için uçaklarin, “Havacilikta Hijyen ve Hifzissihha Rehberi”ndeki bilgilere göre dezenfekte edilmesini de öneriyor.

DIGER BILGILER

WHO, hastaligin, ates ve solunum semptomlarina ek olarak, bas agrisi, kas zayifligi, istah kaybi, kirginlik, saskinlik ve ishali kapsayan diger belirtilerle ilgili olabilecegi uyarisinda bulunuyor. Yayilma biçimi ve nedeni belirlenmeye çalisilan hastaligin, vücut sivisi yoluyla bulasmasi olasiliklar içerisinde görülüyor. WHO’ya göre, hastalik sadece bir vaka ile yakin temasta bulunuldugunda insandan insana bulasiyor. Su ana kadar bildirilen vakalarda, hastalarla yakin temasta bulunan saglik çalisanlari ve ailelerinde de ortaya çikan hastaligin, rastgele temastan bulastigina dair bir kanit bulunmuyor. “WHO Küresel Salgin Uyari ve Network”u, hastaliga sebep olan faktörü teshis etmek için, 10 ülkedeki 11 laboratuari kapsayan uluslararasi genis kapsamli merkez girisimlerini koordine ediyor. Uluslararasi seyahatin artmasinin, hizli yayginlasan ek bölgeler için risk yarattigini vurgulayan WHO, bu hastaligin klinik gidisati ve yayilisi çok az anlasildigi için, ulusal saglik yetkililerini süphe edilen vakalari yakin takibe almasi çagrisinda da bulunuyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası