Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SARS’la ilgili acil seyahat kilavuzu

Dünya Saglik Örgütü (WHO), Agir Akut Solunum Yetmezligi Sendromu’nun (SARS) dünya çapinda yayilmasina bagli olarak, yolcular ve havayollari için acil bir kilavuz yayinladi.

Kilavuza göre, bütün yolcular, SARS teshisi konulmus kisiyle yakin temasta bulunma, vakalarin görüldügü bölgelere seyahat etme gibi olaylarda yolcular tibbi tedavi almali. Havayollari, bu kriterleri tasiyan mürettebat veya yolcu varsa gidilecek havaalanini ikaz etmeli. WHO, su ana kadar herhangi bir noktaya seyahati kisitlayici bir öneri yapmadi.

WHO, geçen birkaç hafta içinde 150’den fazla nedeni henüz tanimlanmayan tipik süpheli SARS vaka bilgi raporu aldi. Su ana kadar herhangi bir gidis istikametine seyahati sinirlamak için tavsiyesi bulunmayan WHO, seyahat edenler, havayolu mürettebati ve havayollari için “Acil Seyahat Kilavuzu” önerdi.

YOLCULAR IÇIN UYARILAR

Kilavuz, enfeksiyonun nedeni hala arastirilirken, WHO’ya ulastirilan ilk bilgilere dayanilarak hazirlandi. Kilavuzda, havayolu mürettebati dahil tüm yolcular için su uyarilar yapiliyor:

“Bütün yolcular, yüksek ates ve öksürük, nefes darligi, zor nefes almayi kapsayan SARS’in ana semptom ve belirtileri hakkinda bilinçli olmalidir. SARS teshisi konulmus kisiyle yakin temasta bulunma, SARS vakalarinin görüldügü bölgelere seyahat etme gibi olaylarda yolcular tibbi tedavi almalidir ve son seyahatleri hakkindaki bilgiyi saglik görevlilerine verdiklerini temin etmelidir. Havayollari ise uçakta bu kriterleri tasiyan mürettebat veya yolcu varsa, gidilecek havaalanini ikaz etmeli, hasta yolcu, degerlendirme ve yönetim için saglik otoritelerini bilgilendirmelidir. Havaalani yolculari ve mürettebat, süpheli hastanin durumuyla ilgili bilgilendirilmelidir. Yolcular ve mürettebat, birbirini izleyen 14 gün içinde ilgili yerlerle bütün baglantilarini kurmalidir.” WHO, hastaligin nedeni hakkinda kesin bilgiler olmadigi için uçaklarin, “Havacilikta Hijyen ve Hifzissihha Rehberi”ndeki bilgilere göre dezenfekte edilmesini de öneriyor.

DIGER BILGILER

WHO, hastaligin, ates ve solunum semptomlarina ek olarak, bas agrisi, kas zayifligi, istah kaybi, kirginlik, saskinlik ve ishali kapsayan diger belirtilerle ilgili olabilecegi uyarisinda bulunuyor. Yayilma biçimi ve nedeni belirlenmeye çalisilan hastaligin, vücut sivisi yoluyla bulasmasi olasiliklar içerisinde görülüyor. WHO’ya göre, hastalik sadece bir vaka ile yakin temasta bulunuldugunda insandan insana bulasiyor. Su ana kadar bildirilen vakalarda, hastalarla yakin temasta bulunan saglik çalisanlari ve ailelerinde de ortaya çikan hastaligin, rastgele temastan bulastigina dair bir kanit bulunmuyor. “WHO Küresel Salgin Uyari ve Network”u, hastaliga sebep olan faktörü teshis etmek için, 10 ülkedeki 11 laboratuari kapsayan uluslararasi genis kapsamli merkez girisimlerini koordine ediyor. Uluslararasi seyahatin artmasinin, hizli yayginlasan ek bölgeler için risk yarattigini vurgulayan WHO, bu hastaligin klinik gidisati ve yayilisi çok az anlasildigi için, ulusal saglik yetkililerini süphe edilen vakalari yakin takibe almasi çagrisinda da bulunuyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası