Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SARS’la ilgili acil seyahat kilavuzu

Dünya Saglik Örgütü (WHO), Agir Akut Solunum Yetmezligi Sendromu’nun (SARS) dünya çapinda yayilmasina bagli olarak, yolcular ve havayollari için acil bir kilavuz yayinladi.

Kilavuza göre, bütün yolcular, SARS teshisi konulmus kisiyle yakin temasta bulunma, vakalarin görüldügü bölgelere seyahat etme gibi olaylarda yolcular tibbi tedavi almali. Havayollari, bu kriterleri tasiyan mürettebat veya yolcu varsa gidilecek havaalanini ikaz etmeli. WHO, su ana kadar herhangi bir noktaya seyahati kisitlayici bir öneri yapmadi.

WHO, geçen birkaç hafta içinde 150’den fazla nedeni henüz tanimlanmayan tipik süpheli SARS vaka bilgi raporu aldi. Su ana kadar herhangi bir gidis istikametine seyahati sinirlamak için tavsiyesi bulunmayan WHO, seyahat edenler, havayolu mürettebati ve havayollari için “Acil Seyahat Kilavuzu” önerdi.

YOLCULAR IÇIN UYARILAR

Kilavuz, enfeksiyonun nedeni hala arastirilirken, WHO’ya ulastirilan ilk bilgilere dayanilarak hazirlandi. Kilavuzda, havayolu mürettebati dahil tüm yolcular için su uyarilar yapiliyor:

“Bütün yolcular, yüksek ates ve öksürük, nefes darligi, zor nefes almayi kapsayan SARS’in ana semptom ve belirtileri hakkinda bilinçli olmalidir. SARS teshisi konulmus kisiyle yakin temasta bulunma, SARS vakalarinin görüldügü bölgelere seyahat etme gibi olaylarda yolcular tibbi tedavi almalidir ve son seyahatleri hakkindaki bilgiyi saglik görevlilerine verdiklerini temin etmelidir. Havayollari ise uçakta bu kriterleri tasiyan mürettebat veya yolcu varsa, gidilecek havaalanini ikaz etmeli, hasta yolcu, degerlendirme ve yönetim için saglik otoritelerini bilgilendirmelidir. Havaalani yolculari ve mürettebat, süpheli hastanin durumuyla ilgili bilgilendirilmelidir. Yolcular ve mürettebat, birbirini izleyen 14 gün içinde ilgili yerlerle bütün baglantilarini kurmalidir.” WHO, hastaligin nedeni hakkinda kesin bilgiler olmadigi için uçaklarin, “Havacilikta Hijyen ve Hifzissihha Rehberi”ndeki bilgilere göre dezenfekte edilmesini de öneriyor.

DIGER BILGILER

WHO, hastaligin, ates ve solunum semptomlarina ek olarak, bas agrisi, kas zayifligi, istah kaybi, kirginlik, saskinlik ve ishali kapsayan diger belirtilerle ilgili olabilecegi uyarisinda bulunuyor. Yayilma biçimi ve nedeni belirlenmeye çalisilan hastaligin, vücut sivisi yoluyla bulasmasi olasiliklar içerisinde görülüyor. WHO’ya göre, hastalik sadece bir vaka ile yakin temasta bulunuldugunda insandan insana bulasiyor. Su ana kadar bildirilen vakalarda, hastalarla yakin temasta bulunan saglik çalisanlari ve ailelerinde de ortaya çikan hastaligin, rastgele temastan bulastigina dair bir kanit bulunmuyor. “WHO Küresel Salgin Uyari ve Network”u, hastaliga sebep olan faktörü teshis etmek için, 10 ülkedeki 11 laboratuari kapsayan uluslararasi genis kapsamli merkez girisimlerini koordine ediyor. Uluslararasi seyahatin artmasinin, hizli yayginlasan ek bölgeler için risk yarattigini vurgulayan WHO, bu hastaligin klinik gidisati ve yayilisi çok az anlasildigi için, ulusal saglik yetkililerini süphe edilen vakalari yakin takibe almasi çagrisinda da bulunuyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası