Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gizemli zatürre (SARS)

18 Mart 2003 tarihinde Hong Kong’da bilim adamlari bir pnömoni virüsü izole etti ve tanimladi. Bu virüs tüm dünyada simdiye kadar en az 10 kisinin ölümüne ve yüzlercesinin de ciddi biçimde hastalanmasina yol açti.

Kesinlesmis ve tanisi konulmus olan olgular su ülkelerde saptandi: Çin, Vietnam, Singapur, Hong Kong, Almanya, Kanada, Tayland. Avustralya, Ingiltere, Endonezya, Ispanya, Isviçre ve ABD’de de süpheli bazi olgulara rastlandi.

Gizemli zatürreye (Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS), Atipik Zatürre) neden olan virüsün kizamik ve kabakulak hastaligina neden olan paramyxoviridae ailesinden oldugu düsünülüyor. Dünya Saglik Örgütü - World Health Organization (WHO), herhangi bir spesifik ilaç önermemekte. Diger tüm viral hastaliklarda oldugu gibi hastalara destek tedavisi saglanmali.

SARS, yüksek ates, kuru öksürük ile baslayip ve giderek solunum yetmezligine neden olmakta. Bu yetmezlik neticesinde hasta ventilatöre geretsinim duyabiliyor. Dünyada süpheli olgu ve tani konulmus olgu sayisi giderek artmakta. Hastaligin bulasici olmasi nedeniyle saglik çalisanlarinda ve ailelerinde de görülülebiliyor. Ayrica, hasta yakinlarinda da hastalik bulgulari görülmekte.

Hastaligin daha fazla yayilmamasi için ciddi bazi önlemlerin alinmasi gerekiyor. Bu amaçla toplu yasanan yerlerde (havaalanlari, terminaller, tren istasyonlari) tedbirler alinmali. Bu bölgelerde çalisan kisilerin kisisel korunma tedbirleri konusunda duyarli olmasi çok önemli. Hava alanlarinda çalisan personel, gümrük görevlileri, hasta ile temasi olan ambulans görevlileri-paramedikler, acil servis hekimleri, hemsireleri, hastane çalisanlari birinci derecede risk altinda oldugundan maske, önlük, el yikama gibi kisisel korunma yöntemlerine uymali.

Daha fazla bilgi için:
www.edmus.info
www.cdc.gov
www.who.int

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası