Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ABD’de ‘atipik zatürree’ süphesi

ABD’de, “atipik zatürree” olarak adlandirilan hastalik bulundugu sanilan 11 vaka görüldü.

Hastaliklari Kontrol ve Önleme Merkezi baskani Julie Gerberding, son zamanlarda Asya’ya seyahat eden bu kisilerde, ates ve solunum sorunlari basgösterdigini söyledi. Gerberding, bu vakalardan herhangi birinin söz konusu hastalik oldugunu söylemenin henüz erken oldugunu belirterek, “Emin olmak birkaç gün alacak” dedi.

Henüz tedavisi bulunamayan hastaliktan simdiye kadar dünyada 14 kisi öldü. Dünya Saglik Örgütü’ne göre, ABD’de ortaya çikan vakalarla birlikte, bu hastaligin görüldügü kisilerin sayisi 264’e çikti.

Vakalarin çogu Hong Kong, Singapur ve Vietnam’da bulunuyor. “Gizemli Zatürree” olarak da adlandirilan Akut Solunum Yetersizligi Sendromu (SARS), bazi Avrupa ülkelerinde de ortaya çikmisti.

ZATÜRRE SALGINININ SORUMLUSU “PARAMYXOVIRIDA” GRUBU VIRÜS

Akut solunum yetmezligi ya da gizemli zatürre adi verilen hastaliktan ölen insanlarin sayisi 14’e ulasti. Bugüne kadar Uzakdogu’ya giden 219 kiside görülen gizemli zatürrenin kaynagi, Hong Konglu bilim adamlarina göre, paramyxoviridae adli bir virüs. Akut solunum yetmezligi ya da kisa adiyla SARS, yüksek ates, istahsizlik, ishal, zatürre ve solumun yetersizligi gibi bulgularla gelisiyor. Hong Konglu bilim adamlarina göre hastaligin kaynagi paramyxovirida adli bir virüs grubu.

Cerrahpasa Tip Fakültesi Gögüs Hastaliklari Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, bu virüs grubunun son derece bulasici olduguna dikkat çekiyor:

“Hastaligin ani olarak baslamasi, yüksek atese neden olmasi, sistemik belirtilere yol açmasi, zatürreyle seyretmesi ve sonuçta da bu sekilde solunum yetersizligiyle sonuçlanmasi virüsün ne kadar bulasici oldugunu gösteriyor.”

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, kizamik, parainfluenza ile VSV adli hastaliklara yol açan virüslerin paramyxovirida virüs grubunda yer aldigina dikkat çekiyor. Paramyxovirida virüs ailesinde yer alan kizamik zatürreye yol açarken, VSF ile parainfluenza üst solunum yolu enfeksiyonlarina zemin olusturuyor. Bu grup virüslerin neden oldugu enfeksiyonlarin tedavisinde birebir etkili antibiyotik bulunmuyor. Prof Dr Ahmet Rasim Küçükusta tedavide yogun bakim desteginin önemine dikkat çekiyor:

“Bu kisilerin bu tür bir solunum yetersizligine girdikleri zaman mutlaka yogun bakim ünitesinde, yogun bakim sartlarinda takip ve tedavileri gerekiyor, yani solunum destegi gerekiyor. Ancak bu sekilde kurtulabiliyorlar Uzmanlara göre ulasimin çok hizli oldugu bir dünyada Türkiye için de bir risk söz konusu. Bu yüzden süpheli durumdaki kisilerin en kisa sürede karantiyaya alinmasi gerekiyor.”

“TÜRKIYE’DE PANIGE GEREK YOK”

Ege Üniversitesi Saglik Kültür ve Spor Daire Baskanligi Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Canan Telli, “gizemli zatürree” ismiyle anilan Ciddi Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS) hastaligiyla ilgili olarak Türkiye’de panige gerek olmadigini bildirdi. Hastaligin yüksek ates, öksürük, bogaz agrisi, kas agrisi, nefes darligi gibi, grip benzeri belirtilerle basladigini kaydeden Dr. Canan Telli, ardindan hastada solunum destegi gerektirecek düzeyde bir zatürree gelistigini ifade etti.

Dünya Saglik Örgütü’ne, hastalikla ilgili olarak Vietnam, Çin, Tayvan, Almanya, Singapur, Tayland, Hong Kong ve Ingiltere’den bildirim yapildigini anlatan Dr. Telli, su bilgileri verdi: “Türkiye’den, gizemli zatürree hastaligiyla ilgili bir bildirim yok. Bu nedenle Türkiye’deki insanlarin bu konuda panige kapilmalari yersiz. Hastaligin, vücut sivilari yoluyla daha rahat bulastigi yönünde tahminler yapiliyor. Bulasma, daha çok saglik çalisanlarinda, hastalarla çok yakin temasta olanlarda oluyor ve maske kullanimiyla önlenebiliyor. Saglik personelinin, bu sikayetlerle basvuran hastalarda, fizik muayeneyle, zatürreeyi arastirmalari gerekmektedir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası