Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gizemli zatürree için küresel alarm

Dünya Saglik Örgütü’nün (WHO) salgin uyarisi yaptigi gizemli zatürree tipi SARS sendromundan ölenlerin sayisi 9’a yükselirken, hastaliga yakalananlarin sayisi 100’ü asti.

Merkezi Cenevre’de bulunan WHO’nun sözcüsü, Subat ayinda ilk kez Çin’de saptanan, zatürree özelligi gösteren, ancak kökeni henüz anlasilamayan Akut Solunum Yetersizligi (SARS) adli hastaliktan su ana kadar 2’si Hong Kong’dan Kanada’ya gelenler olmak üzere dünya genelinde 9 kisinin öldügünü açikladi.

BM Dünya Saglik Örgütü (WHO) Genel Direktörü Gro Harlem Brundtland, yayinladigi yazili açiklamada, “Bu sendrom, SARS, su anda yaygin bir saglik tehdididir” dedi.

Grip sendromu göstererek baslayan ve hizla zatürreeye çeviren SARS’a bas agrisi, istahsizlik, sersemlik ve ishal gibi rahatsizliklarin eslik edebildigi belirtiliyor. WHO, hastaligin seyahatlerle yayildigina inaniyor. Hong Kong ve Vietnam’da çogu saglik görevlisi olmak üzere onlarca kisinin bu hastaliga yakalandigi, hastaligin Singapur ve Tayland’da da hizla yayildigi belirtiliyor. Yetkililer, Hong Kong ve Tayland’da bugün 6 yeni vaka daha saptandigini, Endonezya’dan da benzer haberler geldigini açikladi.

ABD’de ise henüz SARS sendromuna rastlanmazsa da, Hastaliklari Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC), konuyla ilgili bir birim olusturdu, New York’ta da saglik yetkilileri alarma geçti.

Çin’in güneyinde Subat ayinda 305 kisiye zatürree teshisi konuldugu, bu kisilerden 5’inin öldügü belirtilirken, yetkililer bu vakalarin SARS sendromuyla baglantisi oldugunu düsünmüyor.

FRANKFURT HAVAALANINDA KARANTINAYA ALINAN YOLCULAR EVLERINE DÖNÜYOR

Almanya’nin Frankfurt havaalaninda gizemli zatürree hastaligindan dolayisi ile karantinaya alinan Singapur Havayollari uçaginin yolcularina, evlerine dönmeleri izni verildi. Frankfurt Saglik Dairesi yöneticisi Sonja Stark, yolcularin büyük ölçüde anlayisli davrandiklarini ve kendilerine sorun çikarmadiklarini söyledi.

Singapur-New York seferini yapan uçaktaki 155 yolcu, nedeni ve nasil yayildigi henüz anlasilamayan Akut Solunum Yetersizligi (SARS) adli hastaliga yakalanan Singapurlu bir doktorun aralarinda bulunmasi nedeniyle karantinaya alinmisti.

Frankfurt Üniversitesi Klinigi tarafindan yapilan açiklamada, söz konusu hastaligi tedavi etmeye çalisan 32 yasindaki Singapurlu doktor ile 30 yasindaki hamile esi ve doktorun kayinvalidesinin de hastanede yogun bakim altinda tutulduklari bildirildi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası