Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gizemli zatürree için küresel alarm

Dünya Saglik Örgütü’nün (WHO) salgin uyarisi yaptigi gizemli zatürree tipi SARS sendromundan ölenlerin sayisi 9’a yükselirken, hastaliga yakalananlarin sayisi 100’ü asti.

Merkezi Cenevre’de bulunan WHO’nun sözcüsü, Subat ayinda ilk kez Çin’de saptanan, zatürree özelligi gösteren, ancak kökeni henüz anlasilamayan Akut Solunum Yetersizligi (SARS) adli hastaliktan su ana kadar 2’si Hong Kong’dan Kanada’ya gelenler olmak üzere dünya genelinde 9 kisinin öldügünü açikladi.

BM Dünya Saglik Örgütü (WHO) Genel Direktörü Gro Harlem Brundtland, yayinladigi yazili açiklamada, “Bu sendrom, SARS, su anda yaygin bir saglik tehdididir” dedi.

Grip sendromu göstererek baslayan ve hizla zatürreeye çeviren SARS’a bas agrisi, istahsizlik, sersemlik ve ishal gibi rahatsizliklarin eslik edebildigi belirtiliyor. WHO, hastaligin seyahatlerle yayildigina inaniyor. Hong Kong ve Vietnam’da çogu saglik görevlisi olmak üzere onlarca kisinin bu hastaliga yakalandigi, hastaligin Singapur ve Tayland’da da hizla yayildigi belirtiliyor. Yetkililer, Hong Kong ve Tayland’da bugün 6 yeni vaka daha saptandigini, Endonezya’dan da benzer haberler geldigini açikladi.

ABD’de ise henüz SARS sendromuna rastlanmazsa da, Hastaliklari Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC), konuyla ilgili bir birim olusturdu, New York’ta da saglik yetkilileri alarma geçti.

Çin’in güneyinde Subat ayinda 305 kisiye zatürree teshisi konuldugu, bu kisilerden 5’inin öldügü belirtilirken, yetkililer bu vakalarin SARS sendromuyla baglantisi oldugunu düsünmüyor.

FRANKFURT HAVAALANINDA KARANTINAYA ALINAN YOLCULAR EVLERINE DÖNÜYOR

Almanya’nin Frankfurt havaalaninda gizemli zatürree hastaligindan dolayisi ile karantinaya alinan Singapur Havayollari uçaginin yolcularina, evlerine dönmeleri izni verildi. Frankfurt Saglik Dairesi yöneticisi Sonja Stark, yolcularin büyük ölçüde anlayisli davrandiklarini ve kendilerine sorun çikarmadiklarini söyledi.

Singapur-New York seferini yapan uçaktaki 155 yolcu, nedeni ve nasil yayildigi henüz anlasilamayan Akut Solunum Yetersizligi (SARS) adli hastaliga yakalanan Singapurlu bir doktorun aralarinda bulunmasi nedeniyle karantinaya alinmisti.

Frankfurt Üniversitesi Klinigi tarafindan yapilan açiklamada, söz konusu hastaligi tedavi etmeye çalisan 32 yasindaki Singapurlu doktor ile 30 yasindaki hamile esi ve doktorun kayinvalidesinin de hastanede yogun bakim altinda tutulduklari bildirildi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası