Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ilk 6 ay yalnizca anne sütü verin!

Dünya Saglik Örgütü verilerine göre, dünyada her yil 1.5 milyon bebek anne sütü ile beslenmedigi için ölüyor.

Saglik Bakanligi uyariyor: Anne sütüyle beslenen bebeklerde alerjik hastaliklar, ishal, zatürree, idrar yolu iltihabi ve bazi kanser türleri daha az görülüyor.

Saglik Bakanligi, 1-7 Ekim tarihleri arasinda düzenlenen Dünya Emzirme Haftasi kapsaminda, “Ilk 6 ay yalnizca anne sütü“ sloganiyla anneler arasinda emzirmenin yayginlastirilmasini amaçliyor. Bakanlik, hafta kapsamindaki etkinlikler çerçevesinde, “Bebek Dostu Hastane” unvani alacak hastanelere plaketlerini, basarili çalismalarini sürdüren hastanelere tesekkür belgelerini ve “Birinci Basamakta Bebek Dostu Çalismalari”ni baslatan illere de tesekkür belgelerini verecek.

Emzirmenin tesvik edilmesi, özendirilmesi ve desteklenmesi çalismalari kapsaminda, Saglik Bakanligi, UNICEF ile isbirligi yaparak “Anne Sütünün Tesviki ve Bebek Dostu Hastaneler” programini yürütüyor. Bu program, annelere emzirme konusunda bilgi ve dogru aliskanliklar kazandirmayi ve konunun önemini benimsetmeyi amaçliyor.

1.5 MILYON BEBEK ÖLÜYOR

Saglik Bakanligi, hafta kapsaminda ayrica anneleri bilinçlendirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda hazirlanan brosürlere ve bilgi notlarina göre, yeni dogan bebegi bir asi gibi hastaliklardan koruyan maddeler yalnizca anne sütünde bulunuyor, oysa Dünya Saglik Örgütü verilerine göre dünyada her yil 1.5 milyon bebek anne sütü ile beslenmedigi için ölüyor.

Bakanlik verilerine göre, Türkiye’de her yil yaklasik 1.5 milyon bebek doguyor, 3 ayin altindaki her 5 bebekten 1’ine hazir mama veriliyor. 4-6 aylar arasinda ise her 3 bebekten 1’i mamayla besleniyor. Son bes yilda 0-6 aylik çocuklarda biberonla beslenme oraninda yüzde 20’lik bir artis oldu. Yapilan arastirmalar, Türkiye’de emzirmenin yaygin oldugunu ve dogumdan sonraki ilk aylarda hemen her bebegin anne sütü ile beslendigini gösteriyor. Genel emzirme orani yüzde 95, ortalama emzirme süresi 12 ay olmasina ragmen, ilk 6 ay ek besine baslanmasi sorunlara neden oluyor. Bu dönemde ek besine baslanmasi veya ek besinlere çok geç baslanmasi, bebeklerde malnütrisyona (beslenme bozukluguna) yol açiyor.

Verilere göre, bebeklerin ilk 6 ayda “sadece anne sütü” almalari gerekirken, gereksiz oldugu halde ishal riskini arttiran su ilavesi yapiliyor, gastrointestinal (sindirim) sistemin henüz yeterli olgunluga ulasmadigi bu dönemde çok erken ek besin verilmeye baslaniyor.

ILK 6 AY SU BILE VERMEYIN

Uzmanlar, bebeklere ilk 6 ay su dahil hiç bir besin verilmeksizin yalnizca anne sütü ile beslenme öneriyor. Altinci aydan sonra uygun ek besinlere baslanarak anne sütü ile beslenmenin iki yasina kadar sürdürülmesi gerekiyor. Anne sütü ile beslenen bebekler arasinda alerjik hastaliklar, kulak iltihabi, ishal, zatürree, idrar yolu iltihabi ve bazi kanser türleri daha seyrek görülüyor. Anne sütüyle beslenen bebeklerin zihinsel gelisimleri de daha iyi ve okul çaginda basarilari daha yüksek oluyor.

Bebeklik döneminde anne sütüyle beslenenler arasinda ileri yaslarda damar sertligi, multiple skleroz (MS) gibi sorunlar daha nadir görülüyor. Ilk 6 ay anne sütüyle birlikte ek besin verilmesi bebegin, anne sütünün bu hastaliklari koruyucu özelliklerinden yeterince yararlanmasini engelliyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası