Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


En dogal ve en taze besin: Anne sütü

Her annenin sütü kendi bebegi için en uygun olan besin maddelerini içeriyor.

Bebeklerin normal büyüme ve gelismelerini saglayan en uygun besin anne sütü. Içerigi sabit olmayan anne sütü, bebegin yasina, fizyolojik durumuna uygun bir degisim gösteriyor. Dolayisiyla her annenin sütü kendi bebegi için en uygun olan besin maddelerini içeriyor. Anne sütüyle ilgili tüm dünyada birçok arastirmalar bu gerçegi ortaya koyuyor. Anne sütünün yararlarinin bilincinde olan anneler bebeklerini emzirmek istiyorlar.

Su anda birçok Avrupa ülkesinde annelerin büyük çogunlugu tercihini anne sütünden yana kullaniyor. Ülkemizde ise durum daha farkli. Bebek dogdugu zaman 10 anneden 9’u emzirmeye basliyor. Ancak ilk 3 ay içinde 10 anneden sadece 1’i bebegini düzenli olarak emziriyor. Acibadem Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Sevin Ergin Özdeniz bu durumun annelerin emzirme konusunda yeterli bilgiye sahip olmadiklarindan kaynaklandigini belirterek sunlari söylüyor: “Emme dogal bir refleks ancak emzirmek teknik bir olay. Oysa teknigi ögrenmek çok zor degil. Hamilelik döneminde bile doktorlar ve hastaneler anne adaylarina yardimci oluyorlar. Bu konuyla ilgili arastirmalar, emzirme hazirliginin dogum öncesinde baslamasi halinde dogum sonrasinda annelerin çok daha saglikli bir sekilde bebeklerini emzirebildiklerini gösteriyor. Önemli diger bir nokta anne adayi ve annelerin, emzirebilecekleri yönünde yüreklendirilmeleridir.”

ESSIZ BIR DEGER

Anne sütünün faydalarini saymakla bitmiyor. Prof. Dr. Sevin Ergin Özdeniz anne sütünün yararlarini su basliklar altinda topluyor:

Anne Sütü miktari ve içerigi bebegin fizyolojik özelliklerine göre degisen en besleyici, en uygun besindir.

Anne Sütü, basta sindirim ve solunum sistemi olmak üzere çok sayida organ sisteminin büyüme ve gelismesini düzenleyen büyüme faktörleri içeriyor.

Bebegi alerjik reaksiyonlara karsi koruyor.

Anne Sütü, bebegi enfeksiyonlardan koruyan faktörlere sahip. Anne Sütü ile beslenen bebekler daha az siklikla grip, orta kulak iltihabi gibi enfeksiyonlara yakalaniyor.

Asilarin koruyuculuk özelligini artiriyor.

Anne sütünün sagliga olumlu etkileri, çocuk ileri yasama eristiginde de devam ediyor. Anne sütü ile beslenme ileri yaslarda bireyi obezite, kalp hastaliklari, hipertansiyon ve kanserlerden koruyor.

Anne Sütü, sadece en ideal besleyici degil, ayni zamanda bebegin en ekonomik beslenme yolu. aileye hiçbir ek mali yük getirmeden bebegin dogumdan sonraki ilk 6 aylik döneminde tüm besin gereksinimini karsilaniyor. Ayrica gelecek yillarda bebekleri hastaliklara karsi korudugu için genel saglik harcamalarinda azalma sagliyor.

Anne Sütü ile bebegi beslemenin anneye de faydalari var. Emziren annelerde, dogum sonrasi kanamalari azaliyor, yumurtalik ve meme kanserine daha az rastlaniyor.

Bebek ve anne arasinda güçlü duygusal bir bag olusmasini sagliyor.

EMZIRMEYE HAZIRLANMAK IÇIN POZITIF DÜSÜNÜN

Bebegi emzirmek, tipki onu dünyaya getirmek kadar dogal. Ancak emzirme döneminde, bazen hiç beklenilmeyen problemlerle karsi karsiya kalmak mümkün. Bu sorunlarla bas edebilmek için bazi noktalara dikkat etmek gerekiyor. Burada önemli olan tek sey, annenin emzirmeyi gerçekten istemesi ve kendini psikolojik olarak buna hazir hissetmesi. Anne ne kadar stressiz olursa o kadar çok ve saglikli miktarda sütü oluyor.

BIBERONA HAYIR!

Bebegi olabildigince erken ilk yarim saat en geç ilk 2 saat içinde memeye tutmak, çok ideal olarak kabul ediliyor. Zaten bu amaçla son senelerde bebek dogar dogmaz annesinin odasina aliniyor. Böylece anne ve bebegin arasinda duygusal bir bag yaratilarak bir an evvel emzirilmesi saglaniyor. Ancak sunu unutmamak gerekiyor ki bebege yeni dogan döneminde bir kez bile olsa biberonla anne sütü vermek dogru degil. Biberon ve anne memesi tutuslari farkli. Bu nedenle bebekte, meme basligi saskinligi oluyor, anne memesini reddedebiliyor. Emzirme 6 aydan sonra ek besinlerle birlikte 2 yasa dek sürdürülebilir. Prof. Dr. Ergin Özdeniz’e göre, “Bebegin emme refleksinin gelismesi ve annenin sütünün azalmamasi için biberon tercih edilmemeli. Ayrica ilk 6 ayda ek besinler ve hatta rezene çayi gibi bitkisel çaylar bebege verilmemeli. Su dahil hiçbir sey vermeksizin tam emzirme saglanmali.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası