Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp sagligi için mutfak önerileri

Sivi ve doymamis yaglardan zengin margarinleri tercih edin, kizartmalari teflon tavada ve az miktarda sivi yag ile yapin.

Yemek yaparken firin, izgara, bugulama ve haslama gibi yagsiz pisirme yöntemleri kullaniin. Kirmizi et yerine balik ve tavuk etini tercih edin. Etlerdeki görünür yaglari mutlaka temizleyin. Fazla miktarda yag içeren tavuk ve balik derisinden uzak durun.

Selçuk Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Yeniterzi, kalp hastaliklarinin çagin en önemli saglik problemlerinin basinda geldigini belirtti. Kalp hastalarinin, yasam kalitelerini artirmak için düsük yagli diyete ve düzenli egzersize agirlik vermesi, sigaradan uzak durmasi gerektigini vurgulayan Prof. Dr. Yeniterzi, sunlari söyledi:

“Bunlarin yani sira kalp sagligi için mutfakta bazi önemli noktalara dikkat edilmelidir. Yemek yaparken, firin, izgara, bugulama ve haslama gibi yagsiz pisirme yöntemleri kullanilmali, kirmizi et yerine balik ve tavuk eti tercih edilmelidir. Etlerdeki görünür yaglar mutlaka temizlenmeli, fazla miktarda yag içeren ve bu nedenle sagligi tehdit eden tavuk ve balik derisinden uzak durulmalidir.”

YAG MIKTARINI DENGEDE TUTUN

Prof. Dr. Yeniterzi, sivi ve doymamis yaglar açisindan zengin margarinlerin tercih edilmesinin, saglikli beslenme açisindan daha iyi olacagini ifade ederek, kizartmalarin, teflon tavada ve az miktarda sivi yag kullanilarak yapilmasini önerdi. Yemek yaparken kullanilan yag miktarinin dengede tutulmasi gerektigini belirten Prof. Dr. Yeniterzi, “Fritözde kizartma yapilirken, yag en fazla bes kez kullanilmalidir. Az yag kullanma nedeniyle yemegin lezzetinin azalmasini önlemek için, yemegin pismesinden sonra tencerenin üstünde biriken yaglar bir kasikla alinabilir. Bu yöntem, toplam yag alimini düsürmenin en etkili yoludur” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası