Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Reflü mutlaka tedavi gerektiriyor

Reflünün en sik görülen bulgularinin, hastalarin tarifiyle bogaza dogru aci su yükselmesi ya da gögüste yanma hissi oldugu bildirildi.

Midedeki gidalarin olusturdugu içerigin yemek borusuna kaçisi olarak tanimlanan “Reflü hastaligi”nin, kisinin yasam kalitesini olumsuz etkiledigi, hastanin nefessiz kalmasina neden olabilen gece reflüsünün, Türkiye’de her dört kisiden birinde görüldügü bildirildi.

5. Ulusal Iç Hastaliklari Kongresi, devam ediyor. Kongrede, çok sik görülen “Reflü hastaligi” konusunda bilgi veren bilim adamlari, yasam kalitesini kötü yönde etkileyen hastaligin kiside yemek yememe veya yemek sonrasi bulanti gibi sikayetlere yol açtigini kaydettiler.

Istanbul Üniversitesi Tip Fakültesi Gastroenteroloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Zeynel Mungan, midenin belirli bir çalisma ritmi oldugunu ve midenin alt tarafinin dakikada üç kez kasilmasi gerektigini vurguladi. Kasilmalarin az veya çok olmasi halinde midenin bosaltma islemini yapamayacagini ifade eden Prof. Dr. Mungan, buna bagli olarak kisinin midesinde siskinlik ya da erken doyma, bulanti gibi sikayetlere rastlandigini söyledi. Prof. Dr. Mungan, “Sikayetler fazlalasirsa hasta yemek yemekten kaçinir ve dogal olarak da kilo kaybi meydana gelir. Midenin geç bosalmasina bazi hastaliklar veya ilaçlar ile bazi besinler de neden olabilir. Örnegin seker hastaligi, alkol almak ve sigara içmek bu faktörler arasinda sayilabilir” diye konustu.

GECE REFLÜSÜNE DIKKAT

Fazla yagli yiyeceklerin, kizartmalarin da mideden yavas bosaldigina dikkati çeken Prof. Dr. Mungan, söyle devam etti: “Bu besinlerden fazla tüketirsek reflüyü de artirmis oluruz. Fazla yagli yiyecekleri yedigimizde bunlarin yukari kaçmasi için daha fazla zaman tanimis oluruz. Özellikle gece yenen yemegin ardindan hemen yatacak olursak, gece reflüsü kaçinilmazdir. Gece reflüsü, hastanin nefessiz kalmasina, paniklemesine neden olur. Bu da nedensiz kuru ve tahrise yol açan öksürüklere yol açar. Her dört kisiden birinde bu sikayetlerle karsilasiyoruz.”

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Gastroenteroloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Sivri de midedeki gidalarin olusturdugu içerigin yemek borusuna kaçisi olarak tanimlanan reflü hastaliginin herkeste zaman zaman görülebildigine dikkati çekti. Prof. Dr. sivri, yemeklerden sonra ortaya çikan ve günde 10-15 kez tekrarlayabilen ancak kiside birtakim klinik bulgular ortaya çiktiktan sonra hastalik olarak kabul edilen reflünün en sik görülen bulgularinin, hastalarin tarifiyle bogaza dogru aci su yükselmesi ya da gögüste yanma hissi oldugunu bildirdi. Agizda kötü kokudan dislerde çürümeye varan bir dizi problemi de pesinden getiren hastaligin kiside bazen akciger hastaligina ve gögüs agrilarina yol açabildigini belirten Prof. Dr. Sivri, “Hastalik kisinin yasam kalitesini olumsuz etkiliyor. Mutlaka tedavi gerektiriyor” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası