Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Reflü mutlaka tedavi gerektiriyor

Reflünün en sik görülen bulgularinin, hastalarin tarifiyle bogaza dogru aci su yükselmesi ya da gögüste yanma hissi oldugu bildirildi.

Midedeki gidalarin olusturdugu içerigin yemek borusuna kaçisi olarak tanimlanan “Reflü hastaligi”nin, kisinin yasam kalitesini olumsuz etkiledigi, hastanin nefessiz kalmasina neden olabilen gece reflüsünün, Türkiye’de her dört kisiden birinde görüldügü bildirildi.

5. Ulusal Iç Hastaliklari Kongresi, devam ediyor. Kongrede, çok sik görülen “Reflü hastaligi” konusunda bilgi veren bilim adamlari, yasam kalitesini kötü yönde etkileyen hastaligin kiside yemek yememe veya yemek sonrasi bulanti gibi sikayetlere yol açtigini kaydettiler.

Istanbul Üniversitesi Tip Fakültesi Gastroenteroloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Zeynel Mungan, midenin belirli bir çalisma ritmi oldugunu ve midenin alt tarafinin dakikada üç kez kasilmasi gerektigini vurguladi. Kasilmalarin az veya çok olmasi halinde midenin bosaltma islemini yapamayacagini ifade eden Prof. Dr. Mungan, buna bagli olarak kisinin midesinde siskinlik ya da erken doyma, bulanti gibi sikayetlere rastlandigini söyledi. Prof. Dr. Mungan, “Sikayetler fazlalasirsa hasta yemek yemekten kaçinir ve dogal olarak da kilo kaybi meydana gelir. Midenin geç bosalmasina bazi hastaliklar veya ilaçlar ile bazi besinler de neden olabilir. Örnegin seker hastaligi, alkol almak ve sigara içmek bu faktörler arasinda sayilabilir” diye konustu.

GECE REFLÜSÜNE DIKKAT

Fazla yagli yiyeceklerin, kizartmalarin da mideden yavas bosaldigina dikkati çeken Prof. Dr. Mungan, söyle devam etti: “Bu besinlerden fazla tüketirsek reflüyü de artirmis oluruz. Fazla yagli yiyecekleri yedigimizde bunlarin yukari kaçmasi için daha fazla zaman tanimis oluruz. Özellikle gece yenen yemegin ardindan hemen yatacak olursak, gece reflüsü kaçinilmazdir. Gece reflüsü, hastanin nefessiz kalmasina, paniklemesine neden olur. Bu da nedensiz kuru ve tahrise yol açan öksürüklere yol açar. Her dört kisiden birinde bu sikayetlerle karsilasiyoruz.”

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Gastroenteroloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Sivri de midedeki gidalarin olusturdugu içerigin yemek borusuna kaçisi olarak tanimlanan reflü hastaliginin herkeste zaman zaman görülebildigine dikkati çekti. Prof. Dr. sivri, yemeklerden sonra ortaya çikan ve günde 10-15 kez tekrarlayabilen ancak kiside birtakim klinik bulgular ortaya çiktiktan sonra hastalik olarak kabul edilen reflünün en sik görülen bulgularinin, hastalarin tarifiyle bogaza dogru aci su yükselmesi ya da gögüste yanma hissi oldugunu bildirdi. Agizda kötü kokudan dislerde çürümeye varan bir dizi problemi de pesinden getiren hastaligin kiside bazen akciger hastaligina ve gögüs agrilarina yol açabildigini belirten Prof. Dr. Sivri, “Hastalik kisinin yasam kalitesini olumsuz etkiliyor. Mutlaka tedavi gerektiriyor” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası