Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Reflü mutlaka tedavi gerektiriyor

Reflünün en sik görülen bulgularinin, hastalarin tarifiyle bogaza dogru aci su yükselmesi ya da gögüste yanma hissi oldugu bildirildi.

Midedeki gidalarin olusturdugu içerigin yemek borusuna kaçisi olarak tanimlanan “Reflü hastaligi”nin, kisinin yasam kalitesini olumsuz etkiledigi, hastanin nefessiz kalmasina neden olabilen gece reflüsünün, Türkiye’de her dört kisiden birinde görüldügü bildirildi.

5. Ulusal Iç Hastaliklari Kongresi, devam ediyor. Kongrede, çok sik görülen “Reflü hastaligi” konusunda bilgi veren bilim adamlari, yasam kalitesini kötü yönde etkileyen hastaligin kiside yemek yememe veya yemek sonrasi bulanti gibi sikayetlere yol açtigini kaydettiler.

Istanbul Üniversitesi Tip Fakültesi Gastroenteroloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Zeynel Mungan, midenin belirli bir çalisma ritmi oldugunu ve midenin alt tarafinin dakikada üç kez kasilmasi gerektigini vurguladi. Kasilmalarin az veya çok olmasi halinde midenin bosaltma islemini yapamayacagini ifade eden Prof. Dr. Mungan, buna bagli olarak kisinin midesinde siskinlik ya da erken doyma, bulanti gibi sikayetlere rastlandigini söyledi. Prof. Dr. Mungan, “Sikayetler fazlalasirsa hasta yemek yemekten kaçinir ve dogal olarak da kilo kaybi meydana gelir. Midenin geç bosalmasina bazi hastaliklar veya ilaçlar ile bazi besinler de neden olabilir. Örnegin seker hastaligi, alkol almak ve sigara içmek bu faktörler arasinda sayilabilir” diye konustu.

GECE REFLÜSÜNE DIKKAT

Fazla yagli yiyeceklerin, kizartmalarin da mideden yavas bosaldigina dikkati çeken Prof. Dr. Mungan, söyle devam etti: “Bu besinlerden fazla tüketirsek reflüyü de artirmis oluruz. Fazla yagli yiyecekleri yedigimizde bunlarin yukari kaçmasi için daha fazla zaman tanimis oluruz. Özellikle gece yenen yemegin ardindan hemen yatacak olursak, gece reflüsü kaçinilmazdir. Gece reflüsü, hastanin nefessiz kalmasina, paniklemesine neden olur. Bu da nedensiz kuru ve tahrise yol açan öksürüklere yol açar. Her dört kisiden birinde bu sikayetlerle karsilasiyoruz.”

Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Gastroenteroloji Ana Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Sivri de midedeki gidalarin olusturdugu içerigin yemek borusuna kaçisi olarak tanimlanan reflü hastaliginin herkeste zaman zaman görülebildigine dikkati çekti. Prof. Dr. sivri, yemeklerden sonra ortaya çikan ve günde 10-15 kez tekrarlayabilen ancak kiside birtakim klinik bulgular ortaya çiktiktan sonra hastalik olarak kabul edilen reflünün en sik görülen bulgularinin, hastalarin tarifiyle bogaza dogru aci su yükselmesi ya da gögüste yanma hissi oldugunu bildirdi. Agizda kötü kokudan dislerde çürümeye varan bir dizi problemi de pesinden getiren hastaligin kiside bazen akciger hastaligina ve gögüs agrilarina yol açabildigini belirten Prof. Dr. Sivri, “Hastalik kisinin yasam kalitesini olumsuz etkiliyor. Mutlaka tedavi gerektiriyor” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası